Baranok: Destek olmazsa esnaf kepenk kapatacak

Baranok: Destek olmazsa esnaf kepenk kapatacak

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Baranok, tam kapanmada en büyük zararı esnaf ve sanatkarların göreceğini, destek verilmezse esnafın kepenk kapatacağını belirtti

28 Nisan 2021 - 11:46

Konya Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Veli Baranok, 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak tam kapanmanın esnafı mağdur edeceğini söyledi.

Kapanma sürecinde esnafın karşılaşacağı sorunlarla ilgili yazılı açıklama yapan Baranok, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşmasında tam kapanma ile ilgili esnaf ve sanatkarımız destek beklemektedir. Esnafımız günlük kazancı ile geçimini sağlayan küçük esnaflardır. Bu süreçte herhangi bir birikimi olmayan esnafımız tam kapanma ile birlikte borcunu mu ödesin, kiralarını mı ödesin, Bağ-Kur’unu mu ödesin,  yoksa evini mi geçindirsin? Bu süreçte esnafımızın yaralarını sarmak için destek paketlerinin hükümetimiz tarafından acilen hazırlanarak esnafımızın mağduriyetinin en aza indirilmesini talep ediyorum. Devlet büyüklerimizin öncelikli olarak 1000 TL gelir kaybı desteğinin 3 ay daha uzatılarak kira desteğine de başvuru yapan esnafımızın büyük çoğunluğu zaten yararlanamamıştı. Kira desteğinin tekrar gözden geçirilip esnafımıza kazandırılmasını bekliyoruz. Zaten 2020 yılında 51 günlük kapanmayla yaralarımızı hala sarmış değilken esnafımız maddi manevi ve ruhsal yönden yıpranmışken şu anki tam kapanma ile devletimizin desteği olmaz ise esnafımız kepenk kapatma ile karşı karşıya kalacaktır. Devletimizden acil olarak esnaf ve sanatkarımıza yönelik destek talep ediyorum. KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini kalıcı hale getirilmesini elektrik, su doğalgaz, işyeri kirası vb. giderlerimizin Devletimiz tarafından finanse edilmesini, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın ve yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesini, esnaf ve sanatkarlarımızın Bağ-Kur primlerinin devletimiz tarafından karşılanmasını, pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkarlarımıza yeni bir yapılandırma yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Baranok, bu süreçte borçlarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteği verilmesininin esnafı rahatlatacağını belirterek, esnaflar ile yanlarında çalışanlara Covid-19 aşısı yapılmasında öncelik tanınması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Er gül İpek
    1 ay önce
    Teşekkürler başkanım hayırlı ramazan bayramı kutlu olsun inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek