Bakanlık o yayın için "muzır neşriyat" dedi

Bakanlık o yayın için "muzır neşriyat" dedi

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, baba-kız arasındaki ensest ilişkiyi meşru gösteren "Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları" kitabının sakıncalı olduğu kararına vardı

24 Haziran 2021 - 17:08

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, "Onlar Ermiş Muradına" isimli kitabı muzır yayın ilan etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 'onlar Ermiş Muradına' isimli kitabın re’sen incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4'üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
İlgililere duyurulur” denildi.

Karatay Akademi Yayınlarından çıkan "Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları" isimli çocuk kitabında, baba ve kızı arasındaki evliliğin meşru gösterilmeye çalışıldığı iddia edilmiş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iddialar hakkında inceleme başlatmıştı.

"Sandık" isimli masalda yer alan çocuk istismarı, ensest ve müstehcenlik içeren ifadeler nedeniyle HEMPA Çocuk Derneği, kitabın yazarı, editörü ve yayın koordinatörü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Tepkiler üzerine bir çok online satış sitesi kitabın satışını durdurdu. 2015 yılında basılan ve daha sonra basımı yapılmadığı ileri sürülen kitabın 6 bine yakın nüshasının imha edildiği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nezaket Timsali
    3 hafta önce
    Bu satırların sahibi bulunmalı ve yazdıkları karşılıksız bırakılmamalı. Yayınevinden önce çocuklarımızı zehirlemeye teşebbüs eden bu sapık ifşa edilmeli, cezası kesilmeli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı