Bakan Yardımcısı Özer, meslek okullarındaki üretimi inceledi

Bakan Yardımcısı Özer, meslek okullarındaki üretimi inceledi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, Konya'daki meslek okullarının atölyelerini inceleyerek, meslek okullarındaki üretim ile ekonomiye önemli katkı sağladığını bildirdi

28 Şubat 2021 - 14:54

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Konya’nın mesleki eğitimde ülke düzeyinde çok önde olduğunu söyledi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen  Özer, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile görüşerek, Konya eğitiminin geldiği noktayı yetkililerle değerlendirdi.

Özer, ilk olarak Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve yöneticilerle yaptığı toplantıda, il düzeyinde yürütülen eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Konya’nın mesleki eğitimde ülke düzeyinde çok önde olduğunu vurgulayan Özer, son üç yılda mesleki eğitimde üretim kapasitesinin yaklaşık üç katına çıktığını, mesleki eğitim okullarında yapılan üretimden elde edilen gelirin 2018'de 6,8 milyon lira iken bu miktarın salgın dönemine rağmen 2020'de 20 milyon liraya yükseldiğini kaydetti.

Mesleki eğitimde patent, faydalı model, tasarım ve marka tescilini artırmak için alanında güçlü meslek okullarında AR-GE merkezleri kurduklarını ifade eden Özer, AR-GE merkezlerinin 2021 proje başvuru değerlendirmelerinin sonuçlandığını söyledi. Özer, bu kapsamda Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çumra Çatalhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bulunan AR-GE merkezlerinin projelerinin kabul edildiğini ve bu projelere 4 milyon liralık destek sağlandığını da sözlerine ekledi.

Özer daha sonra Karatay Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek, müske üretimi yapan atölyeleri inceledi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret eden Özer, Konya’da yürütülen eğitim öğretim çalışmaları hakkında da Vali Özkan’la bilgi alışverişinde bulundu.

Özer, ardından Meram Konya Bilim ve Sanat Merkezini ziyaret ederek öğrencilerin bilimsel çalışmalarda bulunmaları amacıyla oluşturulan ‘uzay gözlemevi’ ile yabancı dil, bilişim ve müzik atölyeleri, Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu, okul bünyesinde geri dönüşüm yoluyla kompost toprak üretiminin yapıldığı “kompostevi” ile sera alanı ve sanatsal üretim atölyesi, Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ayakkabı imalat atölyelerinde incelemelerde bulundu.

Daha sonra Beyşehir'e geçerek, Huğlu Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Üzümlü Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de ziyaret eden Özer, burada da savunma sanayine yönelik üretim yapılan atölyelerde incelemelerde bulundu, okul yöneticilerinden üretimlerle dair bilgi aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti