Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması

Bakan Selçuk, 15 Şubat'ta okulların açılmasıyla ilgili ilke kararı aldıklarını belirterek, kesin tarihin kabinede alınacak karar ile belirleneceğini ifade etti

20 Ocak 2021 - 15:52

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında yüzyüze eğitimle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakan Selçuk, okulların 15 Şubat'ta açılması ile ilgili ilke kararı olduğunu söyledi.

Okulların açılma tarihinin Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanının önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı olduğunu dile getiren Selçuk, "Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var. 15 Şubat'tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bakan Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili muhtelif senaryolar bulunduğuna dikkat çektiği açıklamasında, yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlayacağını kaydetti. Selçuk şunları söyledi: "Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır; tüm sınıflar açılabileği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün şeklinde seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı. 7. sınıflar ve 10. sınıfları aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var, staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz."

Öğretmenlerin aşılanmasının virüsün evlere yayılmasını önleme açısından önemli olduğuna vurgu yapan Selçuk, "Öğrenciler bütün müfredattan sorumlu olacaklar. Bir değişiklik yok. Aynı şey merkezi sınavlarda da karşımıza çıkıyor. Bu dinamik bir şey. Yıl sonuna kadar şöyle olacak desem, süreç değiştiğinde biz de kararımızı gözden geçiriyoruz. Ama bu sene geçen sene gibi değil. Geçen sene Mart ayında salgın başladığında okulları kapattık. Ve biz hiç hazır değildik. Ne tv kanalları ne de internet altyapımız vardı. Hiçbir şekilde hazır değildik. Bakanlığın hazır olmadığı dönemde öğrencilerden böyle bir şey beklemek mümkün değildi. Şimdi bakıyorum ben ve hep şunu istiyoruz. Türkiye'nin MEB'ini diğer ülkelerin bakanlıklarıyla karşılaştırın. Uluslararası kriterlerle karşılaştırın. Kesinlikle iyi durumdayız. İlk 5'e rahatlıkla gireriz. Geçen Hafta BBC bir açıklama yaptı. İngiltere'de ilkokullara haftada 3 saatlik yayın başlayacak diye. Biz bunu 10 aydır yapıyoruz. EBA'mız 15 milyonun üzerinde tıklanması mevcut. Bu dünyada birinci" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 71 kişi koronavirüse yenik düştü
Son 24 saatte 71 kişi koronavirüse yenik düştü
Karapınar'da 40 metre derinliğinde yeni obruk oluştu
Karapınar'da 40 metre derinliğinde yeni obruk oluştu