Bakan Koca: Salgın 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek

Bakan Koca: Salgın 2021'de aynı şekilde devam etmeyecek

Sağlık Bakanı Koca, aşı çalışmalarının etkisini göstermeye başladığını belirterek, koronavirüsün 2021 yılında etkisini azaltacağını dile getirdi

11 Mart 2021 - 20:27

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1'inci yılında koronavirüs salgınını değerlendirdi. 2020 yılında dünyayanın üzerine kabus gibi çöken salgının 2021'de aynı şekilde devam etmeyeceğini belirten Bakan Koca, salgının çok geçmeden gücünü kaybedeceğini söyledi.

Bilimin virüse karşı üstünlük elde ettiğini ifade eden Bakan Koca, "Aşı çalışmalarıyla atılan adımlar uygarlığın yüz akı oldu. Dünyada kullanımda olan 7 ayrı aşı var. Türkiye büyük bir yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biridir. Çin'deki üretici ile 50 milyon dozluk aşı anlaşmasını Kasım ayında yaptık. Siparişin ilk kısmını Aralık sonunda teslim aldık. Ayrıca başından beri bunun dışında 3 ayrı aşı üreticisi ile görüşüyoruz. Bugün itibariyle uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Çok yakında 5 yerli aşı adayımız da insan çalışmalarına başlayacaktır. Yakın gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız. Araştırmalar Sinovac aşısının her 100 kişiden 80'inden fazla etkili olduğunu ortaya koydu. Aşısı yapılan ama hastalığa yakalanan az sayıda kişi Covid-19'u hafif geçirmektedir. Görünen o ki, koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan bir hastalık haline gelmeyecek ama 2020 yılına çöken kabus, 2021'de aynı şekilde devam etmeyecektir. Çok geçmeden salgın şimdiki gücünü kaybedecektir. Daha ileride Covid'e 'üzerinize afiyet sözü' eşlik edecektir. Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde ağır baskı olmaktan çıkacak. Vaka sayıları, kayıplar şimdikiyle kıyas edilemeyecek kadar azalacak, yayılım hızı düşecek. Başarı gösterilen ilk cephelerden biri bu ülke olacaktır" dedi.

"Huzurlarınıza çıkarak ilk vefat haberimizi verdiğimde kaybettiğimiz hasta 89 yaşında kronik rahatsızlıkları olan bir eczacı idi" diyen Bakan Koca, o tarihten bu yana vefat eden hasta sayısının 30 bine, vaka sayısının ise 3 milyona yaklaştığını kaydetti.

Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Dünya Sağlık Örgütü'nün hastalığı pandemi olarak ilan etmesinden önce 22 Ocak'ta kurulduğunu hatırlatan Bakan Koca, şöyle devam etti:

"Türkiye 4 Şubat'ta kendi ürettiği yerli tanı kitinin dağıtımına başladı. Laboratuvar sayısı 37'den 461'e yükseltildi. Kendi solunum cihazımızı üreterek, kendi hastanelerimize ve ihtiyaç duyulan ülkelere ulaştırdık. 10 Mart'tan itibaren maske dağıtıldı, filyasyon ve izolasyon ekiplerimiz sahaya indi. Şu an azalmış olan kısıtlamalar kaçınılmazdı. Kentlerden köylere insanımız bu kısıtları mecburiyetten öte bir mesuliyet olarak gördü. İlk vakadan tam 1 yıl sonra bugün 11 Mart'ta size yeni bir çağrıda bulunmak istiyorum. Karamsarlığı, belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden tümüyle atalım. Geleceğe ilişkin planlarımızla hayata, yarınlarımıza bağlanalım."

Türkiye'de 13 Ocak'ta başlayan aşı programının düzenli bir şekilde devam ettiğini dile getiren Koca, aşı programı tamamlandığında 5 olan vaka sayısının 1'e yaklaşacağını, ağır hasta sayısını da çok az duyacağınızı bildirdi. 

Normal hayata yaklaşmamızın tedbirlerle salgını geriletmemize bağlı olduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Gevşeklik gösterir, mevzi kaybedersek, aşının kontrolü ele almasını sağlayamaz üzücü günler yaşarız" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım sağlayalım”
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım...
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı