Bakan Koca, bayram tedbirlerini açıkladı

Bakan Koca, bayram tedbirlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken hususları üç grupta toplayarak açıkladı

29 Temmuz 2020 - 18:58 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 - 21:01

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayan Bakan Koca, bayramda uyulması gereken tedbirleri de açıkladı.

Koronavirüs ve etkilerinin yoğun bir şekilde yaşandığı Ramazan Bayramı sürecinde salgına yönelik sıkı tedbirlerin uygulandığını hatırlatan Koca, Kurban Bayramı’nda da koronavirüs konusunda risk alırsak, kendimizi ve başkalarını korumak için gerekli dikkati göstermezsek bunun ağır bir tablo ile karşı karşıya kalmamıza sebep olacağını söyledi.

Bakan Koca, “Covid-19 hastalığına karşı uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması akrabalarımızla, arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle bir araya gelmemize mani oldu. Buruk geçen Ramazan Bayramı, eski bayramları bize tam manasıyla özletti. O günden bu yana bazı şeyler değişti. 1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine geçtik. Alınan tedbirlerle sonuçlar arasındaki ilişkiyi yakından tecrübe ettik. Kurban Bayramı’nı mevcut şartlarda, ruhuna en uygun şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Kurban Bayramı, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan bir bayramdır. Kurban Bayramı’nın ruhuna uygun olan, bayramı sosyal dayanışma içinde geçirmemizdir. Bunun bir anlamı da hastalığa karşı dayanışma içinde olmaktır. Yapılan iyilikler artarken, hastalık da kontrol altında tutulmalıdır. Kurban Bayramı sırasında, korona virüs konusunda risk alırsak, kendimizi ve başkalarını korumak için gerekli dikkati göstermezsek, bu bizlere ağır bir vebal yükler” dedi.

Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenleri 3 grupta toplayarak açıklayan Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerden yapılmalıdır. Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalı, müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma usulüyle pazarlık yapılmamalıdır. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler hayvan satış ve kesim alanlarında bulunmamalıdır. Kurbanlar, belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesilmelidir. Kesim, tercihen işin ehli tarafından, mümkün olan en az katılımla yapılmalıdır. Maske, mesafe ve el temizliği kurallarına her aşamada dikkat edilmelidir.

Bayramın ilk günü Cuma gününe denk geldiğinden hem bayram namazı, hem de Cuma namazı olmak üzere iki namaz cemaatle kılınacak. Cemaatle kılınacak bu namazlarda abdest, evde alınmalıdır. Aksi takdirde sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkânsız hale gelebilir. Secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması kolay olacağından Bayram ve Cuma namazına herkes kendi seccadesi ile gitmeli, maske ve saflar arasında sosyal mesafe kuralı, bütün bayram boyunca geçerli kritik kural olmalıdır. Namazlar camilerin içinden çok, mümkün olduğunca açık hava kılınmalıdır. Vaaz ve namaz süreleri, Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirttiği üzere kısa tutulmalıdır. Namaz sonunda, cemaat, en arka saftan başlayarak, düzenli şekilde dağılmalıdır. Bayramlaşma amacıyla sıra oluşturulmamalı, gruplaşma meydana gelmemelidir.

65 yaş ve üstü büyüklerimizle, kronik hastalığı olanlar, sağlık şartları bu vecibeyi üzerlerinden alıyorsa lütfen bayram namazına gitmesin. Mezar ziyaretleri, kalabalık ihtimali varsa, mutlaka arife ve bayram günleri sonrasına ertelenmelidir. Bu bayramda makbul olan ziyaret, yüz yüze ziyaret değildir. Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır. Eğer ziyaret, koronavirüsün hayatımıza girmediği günlerde olduğu gibi yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı az, ziyaret süresi çok kısa tutulmalıdır. Başka aile ve konukların bir araya geldiği kurban yemekleri verilmemelidir. Yoksullara, komşulara et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bu bayramda merhamet ve iyiliğin ikinci anlamı; kendimizi ve toplumu korumaktır.”

Bayram geleneği olan el öpme, el öptürme, tokalaşma ve sarılıp öpüşmenin gelecek bayramlara ertelenmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, önümüzdeki Kurban Bayramı’nın hep birlikte vereceğimiz bir sınav olduğunu söyledi.

Ülkemizde koronavirüs görüldüğünden beri yapılan değerlendirmelerde, Kurban Bayramı’na yönelik kısıtlama gündeme getirilmediğini, ancak kısıtla geçirdiğimiz Ramazan Bayramı’nda 10 gün sonraki sonuçlarda, günlük vaka sayılarında yüzde 15 azalma olduğuna değinen Bakan Koca, aynı tarihler dikkate alındığında, entübasyona giren günlük hasta sayısında yüzde 21, yoğun bakıma giren günlük hasta sayısında yüzde 19, hastaneye yatırılan hasta sayısında ise yüzde 8 düşüş gerçekleştiğini, vefatların ise yüzde 29 azalma gösterdiğini bildirdi.

Uygulanan tedbirlerin başarılı olduğunu ifade eden Bakan Koca, “Bunlar, kısıtlarla birlikte gönüllü katılıma dayalı sonuçlardı. Şimdi maske mecburiyeti olmakla birlikte, sonuç veren kısıtları koyacak olan sizlersiniz. Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu, şimdi gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. Kurban Bayramında işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. Artık tecrübelerle biliyoruz ki: Tedbir, sonuçtur” ifadelerini kullandı.
Son günlerde, medyada ve sosyal medyada yer alan test kitlerine ilişkin iddialara da yanıt veren Koca, “Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olduğu ileri sürülüyor. Bu oran, gerçeğin yarısını bile ifade etmekten çok uzaktır. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90’ın üstündedir. İkinci bir konu olarak, bir Amerikan ilaç şirketinin, ürettiği ilacın daha yaygın kullanılması amacıyla rüşvet verdiğinden söz ediliyor. Bu itham veya iddialarla ilgili konu Bakanlığımızca da soruşturulmaktadır” dedi.

Toplantının sonunda soruları de cevaplandıran Bakan Koca, okulların açılacağı tarihe de açıklık getirdi.

Bakan Koca, okulların açılması ile ilgili soru üzerine “Okulların açılmasıyla ilgili takvimi Milli Eğitim Bakanımız açıkladı; 31 Ağustos. Bu takvimde eğitim başlamış olacak. Bu eğitimin uzaktan mı hibrit mi karma mı olacağına Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte karar verilecek. Gerektiğinde iller bazında farklılık söz konusu ise oralara özel yöntemler kullanılabilir. Bir iki hafta içinde açıklaması daha net yapılmış olur. Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulunun yetkili arkadaşları görüşme halindeler. Eğitim sürerken alınan tedbirler de ele alınıyor. Bir okulda pozitif vaka çıkarsa, okulda nasıl tedbir alınmalı, karantina kime uygulanmalı, kime test yapılmalı bunları detaylandırma çalışmalarımız da sürüyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bektaş: Polisimizin her zaman yanındayız
Bektaş: Polisimizin her zaman yanındayız
Bizim Çocuk Dergisi yayında
Bizim Çocuk Dergisi yayında