Babacan, hükümeti Konya’dan yaylım ateşine tuttu

Babacan, hükümeti Konya'dan yaylım ateşine tuttu

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin il kongresine katılmak için geldiği Konya'da hükümetin ekonomi ve koronavirüs politikaları ile reformları eleştirdi

28 Kasım 2020 - 00:18

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Konya İl Teşkilatı 1. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel Başkan Ali Babacan'ın da katıldığı kongrede DEVA Partisi İl Başkanlığı'na kurucu İl Başkanı Seyit Karaca yeniden seçildi.

Kongrede, DEVA Partisi olarak Türkiye genelinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Babacan, aylardır Türkiye'yi karış karış gezerek teşkilatlandıklarını, dertlere deva olarak damla damla büyümeye devam ettiklerini söyledi. Ülkenin sorunlarını çözmek için yola çıktıklarını dile getiren Babacan, "Bizler, Mevlana'nın dediği gibi, gül yaprağına düşen damlalar gibiyiz. Türkiye devasını arıyor. DEVA Partisi ülkedeki sorunları çözecek kadroya, vizyona ve plana sahip. Halkımız için müreffeh bir ülke inşa edeceğiz. Bunu da çok kısa bir süre içinde yapacağız. Bu ülkenin kaderi bu değil. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle, bağımsız ve tarafsız yargıyla, dürüst ve işin ehli kadrolarla, güçlü kurumlar ve vizyoner politikalarla biz bu ülkenin sorunlarını çözmeye geliyoruz. Emaneti emin ellere teslim almaya gidiyoruz" dedi.

"HAZİNEYİ BOŞALTTILAR, GRİP AŞISINI BİLE ALAMIYORLAR"

Türkiye gündemini de değerlendiren Babacan, hükümetin koronavirüs ve aşı konusunda izlediği politikaları eleştirerek, salgına karşı alınan önlemlerde olduğu gibi aşı konusunda da geç kalındığını vurguladı. 

Babacan, şunları söyledi:

"Salgının başından beri test istasyonları kurulmasını önerdik, dinlemediler. Şimdi semptom göstermeyenlere test uygulanmıyor. Semptom göstermesine rağmen pozitif olanlar tespit edilmeden yayılım nasıl önlenecek? Maalesef önlemler konusunda olduğu gibi aşı konusunda da geç kalındı. Bunun da sebebi hazineyi boşaltmış olmaları. Kalkınmış ülkelerin şimdiden satın aldığı ve rezerve edilen aşılar var. Amerika'da ve Almanya'da Aralık sonuna doğru aşılama başlayacak. 55 milyonluk İngiltere toplam 145 milyon doz aşı siparişi verdi bile. Biz ise henüz risk gruplarına mevsimsel grip aşısını bile yaptıramıyoruz.

Bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmamız gerekiyor. Uzmanlar bunun için en az 100 milyon doz aşıya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Kendi hekimlerimizin geliştirdiği ve tüm dünyanın sipariş listesine girdiği aşıdan yalnızca 1 milyon doz sipariş verilmiş. Çin'de daha fazları tamamlanmamış aşıdan ise 10 milyon sipariş etmişiz. Bu aşının etkisi nasıl, henüz belli değil. Daha ne zaman piyasaya sürüleceği bile belli değil. Ekonomi yönetiminde çuvallayanlar, ülkemizi ilaç ve tıbbi cihaz firmalarına karşı da borca soktular. İtibarımız azaldı. Tüm bunlar aşı ihtiyacımızı karşılamamızı olumsuz yönde etkiliyor."

"EKONOMİYİ BATIRDILAR, HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYDILAR"

Koronavirüs nedeniyle zaten kötüye giden ekonominin daha da durgunlaşmaması için halkın sağlığının hiçe sayıldığına dikkat çeken Babacan, iktidarın ülkeyi iki yılda büyük zarara uğrattığını savundu. Babacan, "Merkez Bankası rezervini bir çırpıda yaktınız. İsrafa devam ettiniz. İsrafa ve faize ödediğiniz parayla salgına karşı nasıl bir önlem paketi sunabilirdiniz? Bir düşünün. Cevap bekliyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hukuk ve ekonomi alanındaki reform açıklamalarına ilişkin de değerlendirmeler yapan Babacan, ülkeyi Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçirerek, her şeyin kötüye gitmesine sebep olduklarını, sıkıntıları da reformlarla düzeltmeye çalıştıklarını ifade etti.

Babacan şöyle devam etti: 

"Reformu işlerin kötüye gitmemesi için, sorunları düzeltmek için reform yaparsınız. Dediler ki, 'Cumhuriyet tarihindeki en büyük reform, Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçiştir' Olanlardan zerre kadar ders almamışlar. Biz reformdan çözüm anlıyoruz, meğer onlar reformdan sorunun ta kendisini anlıyormuş. Ülkemizin bugün her alanda reforma ihtiyacı olmasının sebebi zaten yaptığınız hatalar. Bunun en önemli sebebi de iki yıl önce getirdiğiniz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi. Kötü örneği bize kılavuz diye gösteriyorlar. Hani diyorlar ya ‘itibardan tasarruf olmaz’ diye. Olur olur, sizin o şatafatlı yazlık, kışlık külliyelerinizden, bilmem kaç uçaklı devlet gezilerinizden bal gibi tasarruf olur."

Konuşmaların ardından tek listeyle gidilen kongrede Seyit Karaca, il başkanlığına seçildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı
Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı
Bilim Kurulu ne zaman toplanacak? Tam kapanma geliyor mu?
Bilim Kurulu ne zaman toplanacak? Tam kapanma geliyor mu?