Avusturya’nın göbeğinde Konyalılar kasabası kurdular

Avusturya'nın göbeğinde Konyalılar kasabası kurdular

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs belediyesinde nüfusun yaklaşık yüzde 20'sini Konyalılar oluşturuyor

08 Ekim 2019 - 13:51

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs kasabasının nüfusunun büyük bir kısmını Türkiye'den gelen insanlar oluşturuyor.

Özellikle İç Anadolu ve Konyalı Türk göçmenlerin yerleştiği küçük kasabaya gidenler bir Anadolu şehrinden farkı olmadığını görünce hayret ediyor.

Avusturya şehirleri Innsbruck'a 33, Salzburg'a 215, Almanya'nın Münih şehrine ise 138 kilometre uzaklıkta olan Telfs, yeşil doğası, sakin ve düzenli yapısı, sanayi ve turizm gelirleriyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 15 bir nüfuslu şehrin yüzde 20'sine yakınını Türk kökeni vatandaşlar o luşturuyor. 

Telfs'e yaklaşık 40 yıl önce tekstil sektöründe çalışmak için gelen Türk işçiler, bu küçük şehre daha sonra akrabalarını da getirmiş. Zamanla artan Türk nüfusu, bugün 3 bine yaklaşıyor. İlk dönemde tekstilde çalışan Türkler, daha sonra hizmet sektörü, metal sanayi, turizm, restoran işletmeciliği, esnaflık gibi sektörlere de geçiş yaptı. 

Telfs'te Türkçe, günlük yaşamda çok sık kullanılıyor. İşletme isimlerinde ve menülerde Türkçe kelimeler kullanılırken, her yaştan Türkler kendi aralarında ana dillerinde iletişim kuruyor.

Telfs'te hizmet veren marketlerde Türkiye'den gelen ürünler satılıyor. Şehir merkezinde yer alan marketleri işletenler, raflardan Türkiye'den gelen ürünlere de yer veriyor. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu İç Anadolu Bölgesi'nden vatandaşlar oluşturuyor. Konya ve civarı iller Ankara, Kırşehir, Aksaray ve Niğde'den gelen vatandaşlar, Telfs'teki Türk nüfusunda büyük yer kaplıyor.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı