Avrupa Türklerine İYİ’ler sahip çıkıyor

Avrupa Türklerine İYİ'ler sahip çıkıyor

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Sait Özcan, "Sarayın bir günlük maliyeti 1 milyon 800 bin lirayken, Suriyelilere 37 milyar dolar harcanırken, yurt dışındaki vatandaşlara üvey evlat muamelesi yapılması büyük haksızlık" dedi

22 Temmuz 2019 - 18:31

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Avrupalı Türklerin sosyal haklarının savunucusu Sait Özcan, gurbetçilerin borçlanarak emekli olma haklarına büyük darbe vuran yasa tasarısına sert tepki gösterdi.

Özcan, tepkisini dile getirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, prim oranını yüzde 32'den yüzde 45'e çıkaran taslağın, özellikle SGK borçlanmasını kaldırmakla fiili olarak borçlanmanın emekliliği bitireceğini vurgulayarak, "Yasa çıkarsa, yurt dışındaki vatandaşlarımız çok daha fazla para ödeyip, çok daha az maaş alacaklar. Gurbetçilerin nimet külfet dengesini bozduğunu söylemişler. 1961 yılından beri milyarlarca dövizi Türkiye’ye aktararak uzun yıllar ülkemizin borç sarmalına girmemesi için DÇM hesapları açtıran ve son yıllarda çoğu çalışamaz duruma gelen insanlara bu yapılan reva mıdır? Günde 1 milyon 800 bin lira saray masrafı olan bir ülkede, yetim hakkı yiyip kul hakkına göz diken bankamatik memurlarına bakmadan Avrupalı Türklerin birkaç yüz EURO emeklilik gelirine göz dikenleri tarih affetmeyecektir" diye konuştu.

Avrupalı Türklere emeklilik düzenlemesi konusunda, seçim zamanında bol keseden vaatlerde bulunan iktidarın, bu yasa tasarısıyla var olan hakkı da budayarak yok etmeye çalıştığını sert bir dille eleştiren Özcan, "Gurbetçi Türklerin emeklilik gelirine göz dikmeden önce kendi masraflarını kısmalarını hatırlatırım. Savurganlık ve israfın boyutunda iyi hesap  yapabilmeleri için sadece aydınlatma giderlerine bakmaları bile bu milletin faydasına olacaktır. Bu konunun takipçisi olacağım" dedi.

- İYİ Parti'den de açıklama geldi

İYİ Parti Genel Merkezi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan vatandaşlara üvey evlat muamelesi yapıldığını, hiçbir Türkiye Cumhuriyet vatandaşının kendisini ikinci sınıf vatandaş hissetmemesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal sigortalarda karşılık ilkesi olduğunu hatırlatılan açıklamada, "Kamunun hangi primi neyin karşılığında aldığını açıkça belirtmesi gerekir. Kurum fayda-maliyet dengesini gözetmek için ortaya atılan yüzde 45’lik oran, en başta kanunda düzenlenen yüzde 32’lik oranı anlamsız kılmaktadır. Sosyal güvenlik açıkları Türk mali sistemi için uzun yıllardır çözülememiş bir problemdir ve SGK’ya yapılan bütçe transferleri 2018 itibariyle 150 Milyar TL’yi aşmış durumdadır" denildi.

- "Suriyelilere 37 milyar harcandı"

Açıklamada, "Suriyelilerin ülkemize maliyeti 37 milyar dolar iken kendi vatandaşlarımız için küçük hesapların içerisinde olmamız doğru değildir. Ekonomiyi yönetememenin, döviz kurundaki artışın faturası yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yüklenmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gurbetçi vatandaşlarımıza bundan 13 yıl önce taahhüt ettiği bir hakkı, bu kadar kolay ve afaki bir şekilde geri alması, en başta devlet ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meram'da tapular dağıtılıyor
Meram'da tapular dağıtılıyor
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı