Ata: Öğretmen görevlendirme standartları belirlenmeli

Ata: Öğretmen görevlendirme standartları belirlenmeli

18 Eylül 2019 - 14:11

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, öğretmen görevlendirmede, standartların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda derslerin herhangi bir nedenle boş geçmesi durumunda bu derslerin nasıl doldurulacağı, hangi öğretmenlere görev verileceği, görev verilen öğretmenlerin ek ders ücret ödemelerinin nasıl yapılacağı gibi konularda yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerinde bir düzenleme bulunmadığını dikkat çeken Ata, uygulamada ülke genelinde birliktelik olmamakla birlikte, ani gelişen durumlarda/aynı gün içinde herhangi bir nedenle boş geçen derslere genellikle nöbetçi öğretmenlerin görevlendirildiğini hatırlattı.

Ata, şunları söyledi:

"Derslerin uzun süreli boş geçme durumu söz konusu olduğunda aynı branştan öğretmen görevlendirmeleri yapılmamaktaydı. Boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere ise ek ders ücreti ödenmemekteydi. Türk Eğitim-Sen’in girişimleri sonucunda konu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşınmış ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nda başvurumuzun incelenmesi yapılırken Milli Eğitim Bakanlığı talebimizi kabul etmiş ve nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiğine karar vermiştir. Kamu Denetçiliği Kurumu ise şikâyet başvurumuz üzerine yaptığı inceleme sonucunda dostane çözüm kararı vererek boş geçen derslere giren öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğine karar vermiştir. Kamu Denetçiliği Kurumu kararında, '7.4. İdarenin anılan kararın uygulanması aşamasında; 6 numaralı paragrafta yer verilen tespitlerimizin de dikkate alınarak, başvuruya konu okullarda boş geçen derslerin nasıl değerlendirileceği ve ek ders ücreti ödenmesi hususlarında uygulama birliğini sağlayacak ve belirli standartları oluşturacak önlemleri alması önerilmektedir' ifadelerine yer vererek, Milli Eğitim Bakanlığı’na, boş geçen derslere öğretmen görevlendirmelerinde ihtiyaç duyulan standartların belirlenmesini tavsiye etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ise bugüne kadar herhangi bir çalışma yapmamış ve ihtiyaç duyulan standartları belirlememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda derslere öğretmen görevlendirmeleri, öğretmenler kurulu karana binaen okul müdürlükleri tarafından yapıldığından, boş geçen derslere öğretmen görevlendirmeleri de okul müdürlüklerince yapılacaktır. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun mezkûr kararında işaret ettiği standartların belirlenmesi ve uygulamada birliktelik sağlanması ve sorunun çözüme kavuşturulması için boş geçen derslere öğretmen görevlendirmelerinde; okul içerisinde aynı branştan öğretmenlerin görevlendirilmesi, aynı yerleşim yerinde görev yapan aynı branştan öğretmenlerin görevlendirilmesi, aynı branştan derse girecek öğretmen bulunamaması durumunda aynı okuldan nöbetçi öğretmenlere görev verilmesi.

Öncelik sıralamasına göre öğretmen görevlendirmelerinin uygun olacağını ve görevlendirmeye binaen de öğretmen/nöbetçi öğretmen ayrımı yapılmaksızın tüm öğretmenlerin ek ders ücretlerinin de kurumlarınca ödenmesi gerektiği yönündeki tavsiyelerimizi Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettik.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Test sayısı 70 bini aştı
Test sayısı 70 bini aştı