Asırlık Saadet Nine uzun yaşamın sırrını anlattı

Asırlık Saadet Nine uzun yaşamın sırrını anlattı

Karapınar'da yaşayan 101 yaşındaki Saadet Akkaş, uzun yaşamının sırrının, doğal beslenme ve şkkretmek olduğunu söyledi

11 Nisan 2021 - 14:02

101 yaşına giren Konyalı Saadet Nine, uzun yaşamın sırrını açıkladı. Eski yılları, hasret ve özlemle anan asırlık Saadet Nine, “Bugüne kadar az yedim, doğal beslendim. Çok şükrettim. Bana uzun yaşamanın sırrını soranlara, doğal beslenmelerini tavsiye ediyorum ”dedi.

Konya’nın Karapınar İlçesinde 101 yıllık yaşamı geride bırakan Saadet Akkaş, yıllara meydan okurken günümüz gençlerine de altın niteliğinde öğütler verdi. 2 evliliğinden 6 çocuk ve 43 torunu olan Saadet Nine, torununun torununu görmenin sevincini yaşıyor. Geçmiş yıllarda pek çok zorluklar ve sıkıntılar çektiklerini anlatan Saadet  Nine, “Yiyeceğimiz, giyeceğimiz şimdiki gibi bol değildi. Çok büyük zorluklar, sıkıntılar çektik. Ancak hep şükrederdik. Şimdi her şey bol, ama kimse şükretmiyor. Önceden bir iki öğün yiyecek bir şey bulduk mu karnımız doyuyordu. Bugünkü insanlar geçmişte yaşanan sıkıntıları bilseler, ellerindeki imkanların kıymetini daha çok bilirler. Önceden az imkanlara, az paraya rağmen tarifsiz mutluluk vardı. Şimdi insanlarda her şey var, ama mutlu değiller. Önceki sevgi ve saygı şu anda kalmamış” dedi.

Yardımlaşma ve dayanışmanın geçmişte daha anlamlı olduğunu ifade eden Saadet Nine, “Komşuluk ilişkileri çok iyiydi. İnsanlar yiyeceklerini birbiriyle paylaşır, birbirlerini hastalıkta sağlıkta gözetirdi. Komşular arasında güven vardı. Çoğu zaman insanlar kapılarını bile kilitlemezdi. Şimdi komşuluk bitti. Artık kimse komşusunu tanımaz hale geldi” diye konuştu.

Çocukları ve torunlarıyla mutlu bir hayat süren Saadet Nine, uzun yaşamak için sağlıklı ve doğal beslenmenin önemli olduğunu vurguladı.

Saadet Ninenin ilk eşinden olan oğlu Ali Pektaşlı, annesinin bugüne kadar herhangi bir sağlık sorunu olmadığını anlattı.

Saadet Nine, 4 tane de toru görme mutluluğu yaşadı.

Oğlu Ali Pektaşlı, "Annemizi seviyoruz. Şu ana kadar sağlık sorunu olmadı. Bazen eski yılları anlatıyor, bizler de can kulağı ile dinliyoruz. 20 sene önce doktora götürmüştüm. Doktor 'Bir kaç günlük ömrü kalmış. Hazırlığınız yapın' demişti. Aradan 20 yıl geçti. Daha yiyeceği ekmek varmış. Bizim için canlı bir tarih. Başımızın tacı” dedi.

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor