Aşıda yaş sınırı 18’a düştü

Aşıda yaş sınırı 18'a düştü

Sağlık Bakanı Koca, aşılama çalışmalarının hızlandığını belirterek, cuma günü itibariyle 18 yaş üstü vatandaşların randevu alıp aşılarını yaptırabileceğini kaydetti

23 Haziran 2021 - 19:52

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüsle mücadele ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aşılamada yeni safhaya geçildiğini vurgulayan Koca, Cuma günü itibarıyla 18 yaş üzeri vatandaşların aşı randevusu alabileceğini, Kurban Bayramı'na kadar nüfusun yüzde 70'ini aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Aşılamada dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yönettiklerini belirten Koca, "Bugünden söyleyebilirim, cuma günü itibariyle 18 yaşından gün almış olan bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes randevusu alabilecek. Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek. Kurban Bayramına kadar halkımızın en az yüzde 70'inin yani 55 milyona yakın vatandaşımızın en az bir doz aşılanmasını sağlamak istiyoruz. Vatandaşlarımızın erken dönemde aşılarını olmalarını özellikle rica ediyorum. Bu yazı daha rahat geçirmek, bayramı bayram gibi geçirmek için gayretlerimiz olmalıdır" dedi.

AŞILAR DELTA VARYANTINA DA ETKİLİ

Delta varyantı ile ilgili ülkemizde şu ana kadar adı konan 16 ilde 134 vaka olduğunu, ifade edeh Bakan Koca, "Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Yoğunluk olarak İstanbul'da görüldü. 134 vakanın 82'si İstanbul'da, Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü. Ülkede çok ciddi bir oranın olmadığını biliyoruz. Her geçen gün bunun artabileceğinden endişe ediyoruz. Aşıların bu varyanta da etkili olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte 18 yaşa kadar indirdiğimiz bu dönemde muhtemel 6 haftalık süreyi 4  haftaya çekebiliriz. Önümüzdeki haftalar bunu netleştirmiş oluruz" ifadelerini kullandı. 

Pazartesi ve salı günü 5 milyon doz aşı daha geleceğini bildiren Bakan Koca, önümüzdeki dönemde zorunlu olmadıkça kısıtlama uygulamayacaklarını söyledi. Herkesin kendi güvenlik çemberini almasını isteyen Bakan Koca, "Aşı konusunda vatandaşımızı ikna etme çabası içinde olacağız. Vatandaşımız bu süreçte aşıya olması gerektiği kadar rağbet etti. Yüzde 80'in üzerinde bir aşılama olacağına inanıyorum. Aşı konusunda ciddi bir sorunun olmadığına inanıyorum. Gerekirse mobil ekiplerimizi artırarak vatandaşlarımızı ikna etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı