Aşıda yaş önce 45’e sonra 40’a düşüyor

Aşıda yaş önce 45'e sonra 40'a düşüyor

Sağlık Bakanı Koca, toplumsal bağışıklığın edinilmesi için aşılama çalışmalarının hızlandığını, yarından itibaren 45 yaş, pazartesi gününden itibaren ise 40 yaş ve üzerinin aşılanmaya başlanacağını müjdeledi

09 Haziran 2021 - 20:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantıda aşılama ile ilgili alınan kararları açıklayan Koca, yarından itibaren 45 yaş ve üzerinin, pazartesi gününden itibaren de 40 yaş ve üzerinin aşılanabileceğini söyledi.

Artık normalleşmeyi daha hızlı ve güvenli nasıl sağlayacaklarına yönelik bilgiler vermek için açıklama yaptığına dikkat çeken Bakan Koca, aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa sürede dönebilmek için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Koca, "Bu zor günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın. El ele parklarda yürüyeceğimiz, tatili tatil gibi yapabileceğimiz, gündemimizi salgının değil, bizim belirleyeceğimiz günlerin arifesindeyiz" dedi.

Sırası gelen vatandaşların gecikmeden aşılarını olmasını isteyen Bakan Koca, yeni aşılama takvimini de açıkladı. Toplumsal bağışıklığın en kısa sürede kazanılması için aşılamanın zorunluluğuna dikkat çeken Koca, aşılama takvimini şöyle açıkladı:

"İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın itibarıyla 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak."

Aşı olan kişilerin toplumsal bağışıklık kazanılıncaya kadar tedbirlere uyması gerektiğini bildiren Koca, yerli aşı çalışmaları hakkında da bilgi verdi. 

Koca, "Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan faz 3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız. Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel verileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı kesinleştirmiş olacağız. Umarım Sağlık Bakanı'nı daha az görecek, sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haber yerli aşı ve salgının son bulması olacağını biliyor ve o günü iple çekiyorum. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir, bu güce güvenin, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek