"Asgari ücretlinin omuzlarından vergi yükü...

"Asgari ücretlinin omuzlarından vergi yükü kaldırılmalı"

YRP Konya İl Başkanı Özerdem, ‘adil paylaşım’ temelinde, alt gelir seviyesinde olan asgari ücretlinin omuzlarından ağır verginin kaldırılması gerektiğini söyledi

10 Kasım 2020 - 12:48

Yeniden Refah Partisi (YRP) Konya İl Başkanı Mustafa Özerdem, ekonomideki asıl sorunun sistem sorunu olduğuna dikkat çekerek Hazine ve Maliye Bakanlığı görevlerinde yapılan değişikliğin sorunları çözeceğini düşünmenin yanlış olduğuna kaydetti. Ülke insanının refahı için asgari ücretten verginin kaldırılması gerektiğinin de altını çizen Özerdem, “İthalat ve döviz ihtiyacını artırmak yerine yerli ve millî üretim seferberliği başlatmalı” dedi.

Vatandaşlarımızın borç, faiz ve ağır vergilerle hayat mücadelesi verdiğini ifade eden Özerdem, asgari ücretlinin kazancını yurtdışına aktaran sistemi değiştirip; kamuda israfı önleyerek, havuz sistemiyle ülkemizi otuz beş milyar dolarlık dış borç faizinden kurtarabileceğimizi dile getirdi.

YRP Konya İl Başkanı Mustafa Özerdem, kabinedeki görev değişikliğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Hazine ve Maliye Bakanlığındaki görev değişikliği ile sorunların ortadan kalkacağını düşünmek; problemleri anlamadan, çözüm ortaya koymadan sorunları kişiye indirgemektir. Halbuki ortada birçok ekonomistin dikkat çektiği gibi ‘yapısal sorunlar’ın ötesinde sistem sorunu vardır. Problem tüm dünyada olduğu gibi Kapitalist, Siyonist, faizci sömürü düzenidir. Maalesef ki; ülkemizde bu sömürü çarkının altında ezilmektedir. Borç, faiz, döviz sarmalından kurtulmadıkça ülkemizde kimin Hazine ve Maliye Bakanı olduğunun hiçbir önemi olmayacaktır. Yapılacak olanlar, bir önceki bakanın bırakmış olduğu yerden devam ederek, hazine borçlanma senetleri, bonoları ve tahvillerini piyasaya sürerek; faizin yüksekliğinden, enflasyonun bilinenden daha düşük seyrettiğinden, döviz kurlarının hiç öneminin olmadığından, bahsedilecektir. Türk insanının maaşlarını Türk Lirası üzerinden asgari ücret olarak iki bin üç yüz TL oysa dolar üzerinden alsa üç yüz dolar bile etmeyeceği gibi söylemler devam edecektir.

Biz Yeniden Refah Partisi olarak sistem değişikliği olmadan, kendi öz maddi ve manevi değerlerimize dönmeden, borç, faiz, döviz sarmalından kurtulmadan, beton-çimento, ithalat ekonomisinin dışına çıkmadan ülkemizi bu ekonomik buhrandan kurtaramayız. Sayın bakan da bu durumu görmüş olacak ki görevi bıraktı; yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Bey’e bu görevinin ülkemiz ve kendisi için hayırlı olmasını diliyor, çözüm önerilerimizi kendisine ve kamuoyuna arz ediyoruz.

Artık insanımızı inim inim inleten, borç, faiz ve ağır vergilerle vatandaşımızın, asgari ücretli insanımızın kazancını yurtdışına aktaran kamu ekonomi anlayışını değiştirip; kamuda israfı önleyip, havuz sistemine geçerek ülkemizin 20 yıldır ortalama otuz beş milyar dolar dış borç faizinden kurtarmalıyız. İthalat ve döviz ihtiyacını artırmak yerine yerli ve milli üretim seferberliği başlatmalı ve toplumsal barış ve huzurun temeli olan ‘Adil Paylaşım’ temelinde ağır verginin alt gelir seviyesinde olan asgari ücretliden yüzde yirmi beş gibi yüksek oranlarda değil asgari ücretten vergi kaldırılsın."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak