Aselsan Konya, 17 Aralık’ta açılıyor

Aselsan Konya, 17 Aralık'ta açılıyor

Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası'nın 17 Aralık'ta Şeb-i Arus günü açılacağı bildirildi

29 Kasım 2020 - 15:57

Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası'nın açılışı için geri sayım başladı. Fabrikanın 17 Aralık'ta açılacağı bildirildi.

Konyalı 24 girişimci tarafından kurularak Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikasına yüzde 49 pay ile ortak olan Konya Savunma Sanayi (KSS) A.Ş. ikinci genel kurulunu yaptı. Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, Mustafa Büyükeğen'in divan başkanlığını yaptığı genel kurulda yaptığı konuşmada, Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın planlandığı gibi 17 Aralık’ta açılışa hazır olduğunu kaydetti.

Kütükcü, göreve geldikleri ilk günden bu yana en büyük hedeflerinden birinin şehre bir savunma sanayi ana yatırımı kazandırmak olduğunu ve Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile bu hedeflerini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bu projenin hayata geçmesi için birçok çalışma yaptık. Çok şükür, ülkemizin en büyük savunma sanayi şirketi Aselsan ile şehrimizin ortak bir yatırım yapma sürecini hayata geçirdik. Tüm Konya bize güvendi. Sürecin en başından, üretime geçiş aşamasına kadar projeye çok emek veren oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız projenin olur imzasını uçakta attılar. Şu anki Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan, Savunma Sanayii Başkanımız İsmail Demir, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Çelik ve Mustafa Kaval, Konya Milletvekilimiz Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ile Oda başkanlarımız, yani tüm Konya projeye büyük destek verdi. Biz de Konya Sanayi Odası olarak ilk günden itibaren bu inisiyatifi organize etmek sorumluluğunu üstlendik. İnşallah çok kısa süre içerisinde açılışını yaparak, bu projeyi hedefine ulaştırmış olacağız" dedi.

Aselsan yatırımının da yer aldığı Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi hakıknda da bilgi veren Kütükcü, tüm ana sanayi firmalarını Aselsan’da olduğu gibi 'spin off' modeliyle Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde yatırım yapmaya davet etti. Ana sanayi yatırımları ile yaptıkları görüşmelerde, bir çok sanayicinin yeni kurulacak böyle bir oluşum içinde yer almak istediklerini söylediklerini ifade eden Kütükcü, "Şu anda Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikamızda yaptığımız gibi, yeni kurulacak bir savunma sanayi yatırımına Konyalı girişimcilerimizin ortak olabileceğini taahhüt ediyoruz" diye konuştu.

KSS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu ise konuşmasında, açılışın planlandığı gibi 17 Aralık'ta Şeb-i Arus günü yapılacağını açıkladı. Aselsan'ın ardından Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin ikinci yatırımı aldığını bildiren Koyuncu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu bölgeye Türkiye Silah Test Merkezi’nin kurulacağını açıkladığını hatırlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kabine toplantısından yeni tedbirler çıktı
Kabine toplantısından yeni tedbirler çıktı
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi