Arabuluculuk eğitimleri tamamlandı

Arabuluculuk eğitimleri tamamlandı

02 Ekim 2019 - 11:26

Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi tarafından düzenlenen arabuluculuk sınavı hazırlık eğitimi tamamlandı. 2 gün süren eğitimlerin sonunda 24 Kasım 2019 tarihinde sınav yapılacak.

Adalet Bakanlığı'nca 24 Kasım'da gerçekleştirilecek ve başarılı olan 5 bin kişinin görevlendirileceği arabuluculuk sınavına bugüne kadar 29 bin 616 kişi müracaatta bulundu. Sınav başvuru süresi 6 Ekim 2019 tarihinde son bulacak. Başvurusu kabul edilenler, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın internet sitesinden 14 Ekim'de ilan edilecek.

Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Arabulucularından Av. Arb. Elife Kazancı, eğitimler hakkında şu bilgileri verdi:

"Sınav, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından 24 Kasım 2019 Pazar günü saat 14.00’da tek oturum halinde Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Anadolu - Avrupa), İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde yapılacaktır. Sınavda başarılı olan 5 bin kişi arabulucu olarak göreve başlayacak. Sınava katılacak avukatlarımıza Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Merkezi olarak sınava hazırlık eğitimi düzenledik. İki gün süren eğitimimizde Av. Arb. Dr. Gülgün İldir ve Lemi Çağlar, katılımcı avukatlarımıza birbirinden değerli bilgiler aktardı. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Arabuluculuk sınavına başvuracaklar için istenilen kriterler şöyle:

1) Türk vatandaşı olmak,

2) Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

3) Tam ehliyetli olmak,

4) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak,

5) Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip olmak,

6) Arabuluculuk eğitimini tamamlamak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti