Anneler Günü kutlu olsun

Anneler Günü kutlu olsun

08 Mayıs 2021 - 14:21 - Güncelleme: 09 Mayıs 2021 - 14:57

Konyalı yöneticiler, Anneler Günül nedeniyle yayınladıkları mesajlarda, annelerin bir değil, her gün hatırlanması gerektiğini kaydetti.

“BİR GÜN DEĞİL HER GÜN ANNELER GÜNÜ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, annelerin kıymetini bir gün değil, her gün bilmek gerektiğini belirterek, bütün annelerin Anneler Günü’nü kutladı. Altay, “Annelerimiz arkamızda oldukça; dualarıyla, emekleriyle, nasihatleriyle destek verdikçe bizleri hiçbir zorluk yıldıramaz” dedi.

Altay’ın Anneler Günü mesajı şöyle:

“Varlıklarıyla dünyamızı anlamlandıran; sevgisine, şefkatine, merhametine sığındığımız bir liman olan annelerimizi andığımız bir gündeyiz. Sabırlarıyla, öğütleriyle ve fedakârlıklarıyla her daim yanı başımızda olan annelerimizi sadece bir gün değil her gün anmalı, baş tacı etmeliyiz.

Toplumumuzun en önemli yapı taşı olan aileyi ayakta tutan annelerimiz; binlerce yıllık tarihimizin her anında fedakârlıkları, çabaları ve duaları ile her zaman bu milletin itici gücü olmuştur.

Şehrimizi de değerli annelerimizin emekleri ve destekleri ile yarınlara daha güzel hazırlayacak, birlik ve beraberlik içinde nice güzel günleri hep birlikte yaşayacağız inşallah. Onlar arkamızda oldukça; dualarıyla, emekleriyle, nasihatleriyle destek verdikçe bizleri hiçbir zorluk yıldıramaz.

Yaşamlarını çocuklarına adayan annelerimizin her zaman yanı başında olmak, vatanımıza, milletimize faydalı bireyler olup onları gururlandırmak, onlara öf bile dememek de bizlerin annelerimize olan sorumluluklarımızın başında gelir.

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ Hadis-i Şerifi ile yoğrulan bir inanışın mensubu olarak bizler, annelerimizin her daim kıymetini bilecek ve daima yüzlerinde tebessüm olmak için gayret göstereceğiz.

Bu vesileyle başta şehit anneleri olmak üzere bizleri büyütüp yetiştiren, bugünlere getiren bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum.”

KILCA: ANNE SEVGİSİ DÜNYANIN EN DEĞERLİ SEVGİSİDİR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, tüm annelerin Anneler Günü’nü tebrik etti.

Evlatlarını canından bir parça olarak gören ve tüm hayatını karşılık beklemeden harcayan anneleri hoşgörünün, fedakârlığın, şefkat ve merhametin adı olarak niteleyen Kılca, Peygamber Efendimizin ‘Cennet, annelerin ayakları altındadır' hadis-i şerifiyle payelendirdiği anne sevgisinin dünyadaki en değerli sevgi olduğunun altını çizdi.

 Kılca’nın Anneler Günü mesajı şu şekilde:

“Dünyaya gözlerimizi ilk açtığımızdan itibaren sevgisiyle, şefkatiyle, merhametiyle bizleri kucaklayan, hayatını çocuklarına adayan her anımızda yanımızda olan ve hakkı hiç ödenemeyecek olan annelerimizin bu özel gününü kutluyorum. Sevgiyi temelde ele alan annelerimiz, bizler için dünyanın en kıymetli varlıklarıdır. Anne sevgisini kalplerinde yaşatabilenler için yılın bir günü değil, yılın her günü Anneler Günüdür. Bizim inanç anlayışımıza göre, annelik dünyanın en yüce, en kutsal vazifelerinden biri; anneler ise iyiliği en çok hak eden varlıklardır. Hiç yılmadan sevgi ve şefkatle, fikren ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluğu üstlenen annelerimize gönül borcumuz hiçbir zaman tükenmez. Annelerimiz, yetiştirdikleri kuşaklarla toplumun biçimlenmesinde en büyük rollerden birini üstlenmektedir. Bu yönüyle annelik, yalnız aileyi değil, tüm toplumu ve insanlığı ilgilendiren evrensel boyut kazanmaktadır. Mutluluğumuzla mutlu olan, üzüntümüzle kederlenen annelerimizin yüzünü güldürmek, onların gururlanacağı birer evlat olmak boynumuzun borcudur.

Bu duygu ve düşüncelerle; şehit anneleri başta olmak üzere, gecesini gündüzüne katarak bizlere her türlü fedakârlığı karşılıksız yapan bütün annelerimizin ‘Anneler Günü’nü yürekten kutluyorum. Annelerimizin sevgi ve şefkat dolu ellerinden öpüyor, en derin saygılarımı sunuyorum.”

KAVUŞ: TÜM ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM

Şefkatin, merhametin ve sevginin timsali tüm annelerin ‘Anneler Günü’nü kutlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Baş tacımız annelerimize yılın bir gününü değil her gününü tahsis etsek haklarını tam anlamıyla ödeyemeyiz” dedi.  

‘Anneler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında tüm annelerin ve anne adaylarının günlerini kutlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi: “Cennetin annelerimizin ayakları altında olduğuna inanan ve hürmette, saygıda, sevgide anneyi ilk sıraya koyan bir medeniyetin evlatları olarak bugün bizler için bütün günlerden daha kıymetli. Baş tacımız, sığınağımız, sevgi dolu yürekleriyle kendilerini evlatlarına ve ailelerine adayan, belki de dünyanın en değerli makamının sahibi annelerimize yılın bir gününü değil her gününü tahsis etsek haklarını ödeyemeyiz elbet. Ama bugün vesilesiyle en kıymetlilerimiz olan annelerimizi bir kez daha hatırlamak,  sevinçlerinin vesilesi olmak, dünyanın en büyük mutluluklarından biridir. Bu vesile ile başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimizin gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum. İlçemiz genelinde yaşayan evladı olsun olmasın yüreğinde sevgi ve merhamet taşıyan her annenin veya anne adayının bir evladının ve kardeşinin de ben olduğumu ve yapabileceğim bir şey olduğu takdirde onların duasını almak için koşacağımı bilmelerini istiyorum. Ahirete göç etmiş olanlara Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, annelerimizin tüm hemşehrilerim için de cennetin anahtarları olmasını temenni ediyorum.”

BEKTAŞ: İNSANLIK EN YÜCE DUYGULARI ANNELERİN ŞEFKATLİ ELLERİNDE ÖĞRENİR

Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, insanlığın en yüce duygularını annelerin şefkatli ellerinden öğrendiğini söyledi.

Bektaş, Anneler Günü mesajında şunları dile getirdi: “Dünyadaki en kutsal görevi üstlenen anneler sevginin, özverinin, hoşgörünün ve mutluluğun kaynağıdır. İnsanlık en yüce duyguları annelerin şefkatli ellerinde öğrenir ve bu yüce duygular hayat boyu bizlere yön verir. Vatanseverlik duygusu dâhil tüm erdemlerin beşiği olan annelerimiz, sadece bir çocuk yetiştirmez; Zübeyde Hanım’ın en güzel örneğini verdiği şekilde, gün gelir o güzel çocuk vatanını ve dünyayı değiştirir. Anneler Günü’nün gerçek manada kutlanması adaletin hâkim olduğu özgür, demokratik bir Türkiye’de mümkündür. Annelerimizin bizlere verdiği değerin ve emeğin hiçbir zaman hakkını ödeyemeyiz. Onun içinde sadece özel günlerde değil, her zaman annelerimizi anmalı, saygı ve sevgide kusur göstermemeliyiz. Her annenin tenceresi kaynamalı, çocuğu yatağa tok girmeli, aşı, işi olmalı. Hiçbir ana ağlamamalı, analar gülmeli, güldürmeli. Bir günü değil, her günü mutlu huzurlu, sağlıklı olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle,  Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, şehitlerimizin, gazilerimizin ve tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. Tüm annelere en içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

EKİCİ: KOŞULSUZ SEVGİNİN KAYNAĞI ANNELERİMİZİN ELLERİNDEN ÖPÜYORUM

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Ekici, mesajında, "İyiliğin, şefkatin, fedakârlığın, merhametin ve koşulsuz sevginin kaynağı annelerimizin mübarek ellerinden öperek Anneler Günü´nü kutluyorum" dedi.

Ekici’nin mesajı şöyle:

"Bugün, senenin tek bir günü değil, ömrümüzün her günü baş tacı yaptığımız annelerimizin günü, bizleri bu dünyaya getiren, her türlü fedakârlığa katlanarak büyüten annelerimiz, hayattaki kılavuzumuz, yol göstericimizdir.

Mutluluğumuzla mutlu olan, üzüntümüzle kederlenen annelerimizin yüzünü güldürmek, onların gururlanacağı birer evlat olmak boynumuzun borcudur.

Şu mübarek Ramazan ayında Covid-19 ile mücadele kapsamında onların iyiliği için yanlarına gidip ellerinden öperek gönüllerini alamasak da İyiliğin, şefkatin, fedakârlığın, merhametin ve koşulsuz sevginin kaynağı annelerimizin mübarek ellerinden öperek Anneler Günü´nü kutluyorum."

ACAR: HAKLARINI ÖDEYEMEYİZ

Yeniden Refah Partisi (YRP) Konya İl Başkanı Adnan Acar, cenneti kazanmamıza vesile kılınan annelerimizi senenin bir gününde değil, bir ömür boyunca kucaklamamız gerektiğini söyledi.

Acar, huzurlu bir toplumun temelinde sağlam aile yapısının olduğuna vurgu yaparak, annelerimizin bu yapının temel direği olduğunu kaydetti. Peygamber Efendimizin “Cennet, anaların ayakları altındadır” Hadis-i Şerifini hatırlatan Acar, “En değerli varlığımız olan baş tacı annelerimizin gönüllerini hoş tutmak bizim için bir görevdir” dedi.

Acar, Anneler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Bizleri dünyaya getiren, yaşama hazırlayan, her türlü fedakârlıkta bulunarak şefkat ve merhametini esirgemeyen annelerimizin hakkını ödemek için ne yapsak azdır. Peygamber Efendimizin “Cennet, anaların ayakları altındadır.” Hadis-i Şerifini tahlil ettiğimizde, annenin cenneti kazanmaya vesile kılındığını görürüz.  Dinimizin ‘öf’ bile denmesini yasakladığı annelerimizin gönüllerini senede bir gün değil her zaman hoş tutmalı ve hürmette kusur etmemeliyiz. Bu vesileyle, toplumu şekillendirmede büyük rolü olan annelerimizi en içten duygularımla selamlıyor, hürmetlerimi sunuyorum” İfadelerini kullandı.

KARACA: BÜTÜN YÜCE DUYGULARIN EN GÜZEL TEMSİLCİSİ ANNELERİMİZDİR

Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, bütün yüce duyguların en güzel temsilcisi olan annelerimizi, sadece yılda bir gün değil, bir ömür boyu sevgileri ve fedakârlıklarıyla kalplerimizde yaşatmamız gerektiğini söyledi.

Karaca, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cennet annelerin ayakları altında diyen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) bize, annelerimize itaat etmeyi, saygı göstermeyi ve ne olursa olsun onları kırmamayız gerektiğini söylüyor. Yine annelerimizin yerleri asla doldurulamayan en değerli varlıklarımızdır. Annelerimiz, sevgi ve şefkat dolu yürekleri ve fedakârlıklarıyla bizleri hayata hazırlayan, ömür boyu yol gösteren, iyi ve kötü günümüzde her zaman yanımızda sonsuz fedakârlıklarını esirgemeyen, koruyucu meleklerimizdir.

Mutlu ve huzurlu bir toplumun temeli sevgidir. Sevginin ise en büyük kaynağı, sınırsız hoşgörü, karşılıksız emek ve inanılmaz özverileriyle bizleri dünyaya getiren ve yaşamları süresince bizleri korumak için kol kanat geren annelerimizdir. Annelerimizin bizler için göstermiş oldukları büyük fedakârlıklar için ne yapsak azdır. Onların bize sunmuş oldukları sonsuz sevgi ve fedakârlıkları unutmamalıyız. Bizim için ömrünü adayan annelerimize layık hayırlı evlatlar olmaya çalışmalı ve onlardan öğrendiğimiz sevgiyi, şefkati onlarla paylaşmalı ve yaşamalıyız. Bu duygularla hiçbir zaman üzerimizdeki haklarını ödeyemeyeceğimiz annelerimizin Anneler Gününü kutlar, sevgi ve şükranlarımızı sunarım.”

KONUK: ANNELERİMİZE EN GÜZEL HEDİYE VİRÜSÜ YENMİŞ, EVLATLARININ OKULUNA, İŞİNE GÜCÜNE GİDEBİLDİĞİ BİR TÜKİYE

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Anneler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Konuk, mesajında, “Hayatın anlamını evlatlarının huzur, mutluluk ve sağlığı olarak gören annelerimize bugün ve bugüne özel alınan büyük ya da küçük hiçbir hediye, edilen iltifatlar, peş peşe dizilen en güzel sözler, onların evlatlarına vakfettiği hayatın karşılığı da değildir. Birer evlat olarak annelerimiz için yaptıklarımız ve yapabildiklerimiz şahsi mesuliyetimizdendir, ancak millet olarak yapabileceklerimiz, yapmamız gerekenler hepimizin tüm annelere karşı ortak yükümlülüğüdür. Onların evlatları için istediği huzurlu, mutlu, müreffeh bir geleceği tüm anaların bütün evlatları için ve birini yekdiğerine tercih etmeden, vatanın her karışında inşa etmek hepimizin ortak yükümlülüğüdür. Bu iklimin tesisi ve muhafazasında rehberimiz yine annelerimizdir, anaların yüreği ve annelerin evlatları için taşıdığı ve yücelttiği hislerdir. Hiçbir annenin evladının, sağlığı, eğitimi, geçimi için endişe taşımayacağı müreffeh bir geleceğin, hiçbir annenin evladının güvenliğinden endişe etmeyeceği hoşgörü, güven ve huzur ikliminin inşasında ve bugün salgın sebebiyle yaşadığımız sıkıntıların aşılmasında milletçe en büyük dayanağımız annelerin duaları, ilham kaynağımız ise yine annelerin koruyucu yüreği, art niyetsiz ümidi, sonsuz ve içten sevgisi, karşılıksız fedakârlığı, üzülse de üzmeme erdemi, hep güzeli söyleyen tatlı dili ve engin şefkatidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm annelerimiz ve anne adaylarımız ile birlikte, yüreği annelik hisleriyle dolu olan kadınlarımızın, başta şehit anaları olmak üzere evlat hasreti ile yürekleri dağlanmış, hayatın bir yanını eksik yaşayan hüzünlü annelerimizin ve annelerini ebediyete uğurlamış ve onların şefkat ve sevgi hatıralarıyla bugünü buruk bir şekilde geçiren kardeşlerimin anneler gününü en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

Konuk, mesajının devamında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz seneki gibi bir anneler gününü daha salgının gölgesinde, bazılarımız annesinden uzakta, bazılarımız yan yana olsa bile gönlünce kucaklaşamadan, bazılarımız ebediyete uğurladıkları annelerinin kabri başında doya doya dua edememenin burukluğu ile kutluyoruz. Tüm annelerin, anne adaylarının ve yaşı, işi, mesleği, makamı mevkii ne olursa olsun bütün ana kuzularının anneler gününü kutluyorum.

Pandemi nedeniyle, değil mesafelerin koyduğu ayrılığa katlanmak, aynı evin içinde evladının sağlığını görünmeyen tehlikelerden korumak için biraz uzak durmak bile muhakkak en çok annelere zor geliyor. Üstelik bugün evlatlarla anneler arasına giren bu uzak/yakın ya da dip dibe mecburi mesafeler onlara daha da zor gelecek. Uzanan minik bir el, sunulan küçük bir çiçek, telefonda yankılanan 'annem' sesi doya doya evladına sarılmak isteyen annelerin yüreğini sızlatacak. Ama istisnasız bütün anneler bugün de fedakârlık edecek, hayatta hiçbir şeyle kıyaslanamayacak evlatlarına sarılma keyfini burun direkleri sızlayarak ve elleri ayakları evlatlarına doğru giderken kendilerini uzak tutmaya çalışarak doya doya yaşayamayacaklar. Çünkü biliyoruz ki, annelik korumaktır, kollamaktır, üstüne titremektir, gerektiğinde gözünden bile sakınmaktır. Yaşı kaç olursa olsun her evlat bilir kendisi için düşünen, kaygılanan, mutluluğunda kendisinden çok mutlu olan, üstüne titreyen biri varsa o da annesidir. Üşümeni, terlemeni, açlığını, tokluğunu, hoşluğunu hastalığını, işini gücünü, uykunu uykusuzluğunu, derdini tasanı, umudunu hayallerini, arkadaşını ahbabını evlattan çok anneler düşünür. Evlatlarını iyiliğe uçurur, kötülerden ve kötülüklerden kendini siper eder sakınır.

İçinden geçtiğimiz, tahammül sınırlarını zorlayan günler de sadece annelere yakışan duyguların, hassasiyetlerin en üst seviyede tezahür ettiği, onların koruyucu kanatlarının hiç kapanmadığı günlerdir. Bir yılı aşan bir süredir annelerimiz kesintisiz, her gün her sabah evlatlarının sağlığını kendi sağlıklarından daha çok önemsiyorlar. Evlatlarının kesintiye uğrayan eğitim hayatı için birçok anne gelecek endişesi taşıyor. Çok sayıda anne her gün pandeminin aksattığı ve düzeni bozulan ekonomi çarklarının evlatlarını ezmemesi, elindeki ekmeğini kaybetmemesi, eli ekmek tutmak için bekleyenlerin elinin bir an önce ekmek tutması için dua ediyor. İnşallah annelerimizi daraltan bu sıkıntılı günlerde geride kalacak ve endişeleri umuda çevireceğiz, her ana kuzusunun kaybını telafi edeceğiz. Nasıl? Birlik olarak ve gayretimize gayret ekleyerek, elimizden gelenin bir fazlasını yaparak. Anne şefkatinden, anne gayretinden, anne çabasından, anne azminden ilham alarak.

Şartlar ve ortam ne olursa olsun, bizim annelere karşı sorumluluk ve yükümlülüklerimiz var. Yaşı, makamı, mevkii her ne olursa olsun hepimiz öncelikle birer evladız ve evlat olarak hepimizin annelerimize, analarımıza karşı vazifeleri, mesuliyetleri vardır.

Rahmet-i Rahmana kavuşan annelerin dünyadaki emanetlerinin de o annelerin ruhlarının incinmemesi, hayır dualarının peşlerinden yükselmesi için o annelerin hatıralarına karşı sorumlulukları vardır. Bu, sorumluluk, mesuliyet ve vazifeler sadece annelere adanmış özel bir gün ile de sınırlı değildir. Hayatın anlamını evlatlarının huzur, mutluluk ve sağlığı olarak gören annelerimize bugün ve bugüne özel alınan büyük ya da küçük hiçbir hediye, edilen iltifatlar, peş peşe dizilen en güzel sözler, onların evlatlarına vakfettiği hayatın karşılığı da değildir. Birer evlat olarak annelerimiz için yaptıklarımız ve yapabildiklerimiz şahsi mesuliyetimizdendir, ancak millet olarak yapabileceklerimiz, yapmamız gerekenler hepimizin tüm annelere karşı ortak yükümlülüğüdür. Onların evlatları için istediği huzurlu, mutlu, müreffeh bir geleceği tüm anaların bütün evlatları için ve birini yekdiğerine tercih etmeden, vatanın her karışında inşa etmek hepimizin ortak yükümlülüğüdür. Bu iklimin tesisi ve muhafazasında rehberimiz yine annelerimizdir, anaların yüreği ve annelerin evlatları için taşıdığı ve yücelttiği hislerdir.

Hiçbir annenin evladının, sağlığı, eğitimi, geçimi için endişe taşımayacağı müreffeh bir geleceğin, hiçbir annenin evladının güvenliğinden endişe etmeyeceği hoşgörü, güven ve huzur ikliminin inşasında ve bugün salgın sebebiyle yaşadığımız sıkıntıların aşılmasında milletçe en büyük dayanağımız annelerin duaları, ilham kaynağımız ise yine annelerin koruyucu yüreği, art niyetsiz ümidi, sonsuz ve içten sevgisi, karşılıksız fedakârlığı, üzülse de üzmeme erdemi, hep güzeli söyleyen tatlı dili ve engin şefkatidir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm annelerimiz ve anne adaylarımız ile birlikte, yüreği annelik hisleriyle dolu olan kadınlarımızın, başta şehit anaları olmak üzere evlat hasreti ile yürekleri dağlanmış, hayatın bir yanını eksik yaşayan hüzünlü annelerimizin ve annelerini ebediyete uğurlamış ve onların şefkat ve sevgi hatıralarıyla bugünü buruk bir şekilde geçiren kardeşlerimin anneler gününü en içten dileklerimle kutlarım.”

ÖZAĞAN: ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Veli Özağan da Anneler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. 

Toplumun temelini oluşturan, aile ve yuvasını fedakârlıklarıyla bir arada tutarak bir huzur adasına dönüştüren annelerimizin bu özel gününü kutlamanın mutluluğu yaşadıklarını dile getiren Özağan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Aile hayatının birleştirici unsuru olan, dünyanın en zor görevlerinden birini üstlenmiş annelerimiz, en yüce duygulara sahip, iyiliğin, şefkatin, fedakârlığın, merhametin ve koşulsuz sevginin timsalidir.

Sevgili Peygamberimizin, 'Cennet, annelerin ayaklarının altındadır' sözü dinimizin annelerimize verdiği önemi ve onlara göstermemiz gereken hürmeti gözler önüne sermesi açısından çok anlamlıdır.

Annelerimiz sadece insanı dünyaya getiren bir varlık değil aynı zamanda insanın doğduğu andan itibaren hem koruyucusu, hem de öğretmenidir.

Her türlü fedakârlıklara ve zorluklara sabırla göğüs gererek, tüm benliğini ortaya koyan annelerimize ne kadar hizmet edilse azdır.

Anneler Günü’nün, annelerimizin değerini daha iyi anlamamıza vesile olacağı inancıyla, başta evlatlarını vatan uğruna şehit vermiş anneler olmak üzere, kendisi engelli olan, yada engelli çocuğu olan annelerimizle birlikte, tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı