Anadolu safranı Konya’da çiçek açtı

Anadolu safranı Konya'da çiçek açtı

UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan ve en pahalı baharat olarak bilinen Safran, Konya’da Dr. Berna Erayman’ın girişimleriyle can bulurken, safran bitkisinin ilk çiçekleri açtı. Konya’da 27 Eylül’de başlayan Anadolu Safranı'nın hasadı Kasım sonuna kadar devam edecek

16 Ekim 2019 - 11:26

Dünyanın en pahalı baharatı safranın, ülke genelinde Kastamonu-Safranbolu ilçesi ve Konya’da ise Dr. Berna Erayman’ın dikim yaptığı ve geliştirmeye çalıştığı tarlalarda hasadına başlandı. Gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılan safran bitkisinin ekimi ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftasında, hasadı da ekim ile kasım aylarında yapılıyor.

Safran hakkında bilgi veren Dr. Berna Erayman, "Dikildikten sonra 3 yıl ürün veren ve toprak altında soğanların çoğalmasıyla 3 yılın sonunda soğanların yeri değiştirilen safran, ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram ürün alınabilen bir bitki.  Renk ve aroma bakımından farklılık gösteriyor" dedi.

Konya’da safran üretimini gerçekleştiren ve Konya’lı çiftçilerin de bu bitkinin ekimini yapması önerisinde bulunan Dr. Berna Erayman, Kasım ayı sonuna kadar her gün çiçek toplayacaklarını ve safran üretiminin sabır işi olduğunu söyledi.

Çiçeklenmenin yeni olmasından dolayı safranın az olduğunu, ilerleyen günlerde daha da çoğalacağını ifade eden Erayman  “Safran çiçeklenme döneminde yağmur istemiyor, ama çiçeklenmeden önce yağmur alması gerekiyor. Safran üretimi süresince yaz döneminde sadece 2-3 kere sulanması gerekir. Safran Konya’da yetişebilecek bir üründür. Kıraç toprakları çok seviyor. Sadece ayrık otlarının temizlenmesi ve çiçeklerinin tek tek toplanması gerekiyor. Bugünkü rakamlara göre 1 gram fiyatı 30 TL. 1 Kilosu ise 30 bin TL’dir. Çiftçilerimize yeni gelir kapısı olacaktır" diye konuştu.

Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve UNESCO'nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan safran bitkisinin kilosu 30 bin liradan satılması nedeniyle dünyanın en pahalı baharatı olarak biliniyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açılıyor
Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açılıyor
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı