Altun: Türk milletinin ihtişamlı yürüyüşü devam edecektir

Altun: Türk milletinin ihtişamlı yürüyüşü devam edecektir

TMMOB Konya Şube Başkanı Altun, İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayarak, fethin insanların önüne yeni ufuklar açtığını söyledi

29 Mayıs 2020 - 16:48

Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) Konya Şube Başkanı Aziz Hakan Altun, İstanbul’un Fethi dolayısıyla mesaj yayımladı.

Altun, ecdadın tarih boyunca çok sayıda destan yazdığına dikkat çektiği mesajında, bu destanların içerisinde en önemlilerinden birisinin 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi olduğunu söyledi.

Altun, mesajında, “Bu fetih sayesinde Anadolu’nun kapıları Türk Milletine sonuna kadar açılmıştır. Bir çağ kapanırken bir başka çağın açılmasına sebep olmuş bu destanımız ile Bizans İmparatorluğu’na son verilmiş, Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuştur. Yüzyıllar boyunca Türkler, büyük savaşlar yapmışlar, zaferler kazanmışlar ülkeler fethetmişlerdir. Bu arada İstanbul'un fethi bütün bu zaferlerin ve fetihlerin en parlak sayfalarından birini teşkil etmiştir. Atalarımızın İstanbul’ fethetmesi insanlığın önüne yeni ufuklar açmıştır. İstanbul, Türkler tarafından alındıktan sonra, yurt bir toprak bütünlüğü haline gelmiştir. Türkler belli bir coğrafya merkezine yerleşmişler ve daha da güçlenmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Yüksek bir idealin, azimli ve sistemli çalışmanın ürünü olan bu zafer ile Fatih Sultan Mehmet'in genç yaşında, yenilikleri yakından izleyen ve gelişmelere açık olan güçlü bir kişiliğinin olduğunu vurgulayan Altun, Peygamber Efendimizin "İstanbul muhakkak fetih olunacak, onu fetheden asker ne güzel asker" sözlerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Kıtaları ve kültürleri buluşturan, özel bir dünya kenti olan İstanbul, fethinden bugüne kadar ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal hayatına çok büyük katkılar yapmıştır. Fethinden günümüze dek farklı inanç kültür ve fikirlerin hoşgörü ve güven içinde bir arada yaşadıkları örnek bir dünya kenti olmuştur. Siyasetin, kültürün, sanatın, inancın ve bilimin yoğurduğu İstanbul, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde ihtişamlı yürüyüşünü sürdürmektedir. Türk Milleti var olduğu sürece de bu yürüyüş devam edecektir. Böyle müstesna tarihi bir günü milletçe her yıl yaşamak, hem bir vecibe, hem de tarihi ve milletiyle övünen bir nesil yetiştirmek bakımından büyük önem taşımaktadır. Her türlü dış tehlikeye karşı gözü açık, vatanını, milletini seven, örf ve ananelerine bağlı, ecdadına yakışır bir nesil olmak ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için Sultan Fatih gibi idealist, şanlı ordusu gibi azimli ve inançlı olmak zorundayız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı