Altun’dan kış öncesi kombi uyarısı

Altun'dan kış öncesi kombi uyarısı

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Altun, ısınma cihazlarının kullanımının arttığı kış dönemi öncesinde özellikle kombilerin temizlik ve bakımlarının yapılmasını önerdi

22 Ekim 2020 - 12:09

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, kış mevsimi yaklaşırken, ısınma araçlarının kullanımı konusunda uyarıda bulundu.

Altun, yaptığı yazılı açıklamada, ısınma ihtiyacımızın giderilmesinde kullandığımız yakıtların özellikleri hakkında bilmemiz gerekenler kadar, bu yakıtları yakan cihazlar hakkında da bilmemiz gereken temel unsurlar olduğunu belirterek özellikle doğalgaz kullanımında yaygın olarak tercih edilen kombilerin kullanımının çok iyi bilinmesini gerektiğini söyledi.

Konya'da en fazla tercih edilen doğalgazın güvenli ve verimli kullanılmasının, hem sağlığımız hem de maddi giderlerimiz açısından önemli olduğunu vurgulayan Altun, "Doğalgaz renksiz, kokusuz, havadan hafif, zehirsiz bir gazdır. Doğalgaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında hava ile karışımı durumunda ateş veya kıvılcım ile temas ettiğinde patlar. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır. Doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması ve gaz sızıntısının önlenmesi gerekir" dedi.

Kombilerin alınmasında ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konunun emniyet sistemleri olduğuna dikkat çeken Altun, şöyle devam etti:

"Doğalgaz kombilerinde ve şofbenlerinde kullanılan emniyet sistemleri markalara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, üzerinde emniyet sistemi çok olan markaların tercih edilmesi yaşamsal risklerin azaltılması anlamında faydalı olacaktır.

Kullanılmakta olan cihazların belli dönemlerde bakımlarının yapılması maddi giderlerimizin azaltılması için gereklidir. Bu bakımların yapılması kombilerimizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Yetkili servislere belirli dönemlerde yaptırılacak bu bakımlar kullanıcı vatandaşlarımız tarafından ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Yakıt tasarrufunu sağlayacağımız bir başka unsur ise, çalışmakta olan cihazlarımızı tamamen kapatmak yerine ısı ayarını azaltmamızdır. Cihazların yeniden çalışması için sarf edilmesi gereken yakıt miktarı, kısık ayarda çalışan cihazlarının sarf edeceği yakıt miktarından daha fazla olacaktır.

Bilmemiz gereken bir başka husus ise, standartlara uygun olmayan yerlerde standartlara uygun olmayan cihazların kullanılmasıdır. Unutulmamalıdır ki mevzuatlarda belirtilen yerlerin dışında bir başka yere uygun olmayan bir cihazın konulması ve bu cihazın kullanılması, oraya bir bomba koymak gibidir. Can güvenliği için, ev ve iş yerlerine Doğalgaz iç tesisat montajları sadece yetkili firmalara yaptırılmalıdır. 

 Kış aylarında ısınma ihtiyacının giderildiği yakıt ve cihazları bilinçli bir şekilde kullanmak vatandaşlarımıza güvenli ve ekonomik bir yaşam sağlayacaktır. Bu yakıt ve cihazların sebebiyet vereceği üzücü ve ölümlere varan kazaların olmaması en büyük temennimizdir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs test sayısı 150 binin altına düştü
Koronavirüs test sayısı 150 binin altına düştü
Sıra engelli ve yaşlı bakım evlerinde kalan büyüklerde
Sıra engelli ve yaşlı bakım evlerinde kalan büyüklerde