Altun’dan ısı kaybını önleyecek öneriler

Altun'dan ısı kaybını önleyecek öneriler

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Altun, ev ve iş yerlerinde ısı kayıplarının önlenmesi için önerilerde bulundu

26 Kasım 2019 - 11:32

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, kış aylarının başlangıcında ev ve işyerlerinde ısı kayıplarının yaşanmaması için tavsiyelerde bulundu.

Dünya enerji ihtiyaçlarını kontrol altına alma ve etkin kullanma yöntemleri geliştirirken, ülkemizde sanayi ve konutlarda enerji tüketimlerinin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Altun, konutlarda ısınma amaçlı enerji tüketimiyle kaybedilen ısı enerjisinin yanlış ve bilinçsiz cihaz kullanımından kaynaklandığını söyledi.

Altun, açıklamasında ısı kaybını önleyecek şu bilgileri verdi:

"Konutlarda ısınma amaçlı enerji tüketimiyle, kaybedilen ısı enerjisi karşılanmakta ve ortam ile yüzey sıcaklıklarını konfor şartlarının gerektirdiği seviyelerde tutabilmek temelde hedeflenmektedir. Isınma sırasında tüketilen bu enerji çevreye kaybedilmekte ve kıt enerji kaynaklarımızla çevre kirletilmektedir. Diğer bir ifadeyle, yanlış ve bilinçsiz cihaz kullanımı ile enerji için harcanan miktarın bir kısmı israf edilmektedir. Diğer bir deyişle havayı ısıtmaya ve çevreyi kirletmeye harcanmaktadır. Bu nedenle, hem ülkemiz, hem kendi cebimiz hem de çevremiz için, ısınma amaçlı enerji tüketimimizin mümkün olan en az düzeye indirilmesi gereklidir. Kısacası, ısınma amaçlı kullanmış olduğumuz cihazların ekonomik, güvenli ve çevreyi koruyucu şekilde işletilmesi ana amacımız olmalıdır.

Bina yalıtımı yapılırken ısı kaybına müsait geniş yüzeylerin (duvarlar, çatı, zemin) yanı sıra muhtemel ısı köprülerine de (subasman, kirişler, lento, radyatör muhafazaları, parapetler, donatılı beton sütunlar, pencere denizlikleri, pencereler arasındaki taşıyıcılar, duvar dış köşeleri, duvar birleşim yerleri) gereken önem verilmelidir. Binaların pencerelerinden %10-25, tavanlarından %25, döşemelerinden %10, dolgu duvarlarından %15-25, ısı köprülerinden %20-50 ısı kayıpları söz konusudur. Isı yalıtımı hem ekolojik hem de ekonomik açıdan yararlı ve çok kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. İyi bir yalıtımla yapı maliyetinin küçük bir kısmını oluşturan yalıtım giderleri, kendini çok kısa sürede amorti edebilmektedir.

Ülkemizde hemen hemen bütün kazan daireleri, bodrum katların en kötü bölümlerinde tesis edilmiştir. Bu hacimlerdeki kazanlar yanma için gerekli taze havayı alamaz. Bu durumda yanma eksik olur, verim düşer, yanmamış gazlar çoğalır. En ucuz yakıt, ancak tasarruf ilkelerine ve yakma tekniklerine uyularak tüketilebilir. Akılcı bir tüketim ve enerji tasarrufu politikasıyla, kullanmış olduğumuz yakıtlar çok daha ucuz ve ekonomik kılınabilir. Isıtma sistemlerinin kullanımında enerji tasarrufu sağlayacak birkaç kuralı şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Bir uzman kişinin bilgisine başvurarak duvarlar yalıtılmalıdır. Bu işlem için yapılacak giderler, 2 ile 5 yıl arasında kendini amorti edebilir.
  • Isınmayı sağlayan ısıtıcıların yetkili servislerince belirli periyotlarda kontrollerinin yapılması gereklidir.
  • Uygun bir yalıtım malzemesi ile bölgenin iklim şartlarına göre çatı belirli kalınlıkta yalıtılmalıdır. Bu işlem için yapılacak giderler, sağlanacak yakıt tasarrufu ile en çok 2 yıl içinde kendini amorti edebilir.
  • Pencerelerde çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır, yapılacak olan giderler 5 yıl içinde enerji tasarrufundan karşılanabilir.
  • Radyatörlerin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer konmamalıdır.
  • Radyatörlerin arka yüzüne bakan duvar, ısı yansıtma özelliği olan parlak, metal katkılı malzemeyle kaplanmalıdır. Yapılacak harcamalar kendini 2 ila 5 yıl içerisinde amorti edebilir.
  • Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarları uygun bir plastik – sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatılmalıdır. Giderleri hemen o kış geri alınabilir.
  • Oturma odaları için 220C, yatak odaları için ise 200C sıcaklık önerilir. Ancak, bu sıcaklıklar 10C düşürerek oturma odalarında 210C, yatak odalarında ise 190C seçilirse, toplam yakıt tüketimi %7 azalacaktır. 10C’lik azalmayı sağlamak için, ısıtma cihazlarının termostatlarından yararlanılabilir. Ayrıca radyatörlere termostatik vana takarak da bu sağlanabilir.
  • Odalarda bulunan masa, sandalye ve yatak gibi eşyalar dış duvarlardan uzak tutulmalı, temas önlenmelidir.

Ülkemizde, tüm enerji kullanım alanlarında olduğu gibi, bina ısıtmasında da enerji verimi, batı ülkelerinden yaklaşık iki kat daha düşüktür. Ülkelerin enerji tüketimi arttıkça, tasarruf düşüncesi de aynı oranda artmaktadır.

Bir ülkede üretilen enerjinin mümkün olabilen en yüksek verimle üretilmesi ve iletilmesi sağlanırken, bir taraftan da enerjinin gereksizce kaybolmasını önlemek gerekmektedir. Enerji tasarrufu kar demektir. Enerjiyi sorumsuzca kullanmak ve savurganca harcamak ekonomimiz için büyük bir kayıptır. Bu kayıpların önlenmesi de cihazların bilinçli kullanılması ve küçük tedbirlerin alınması ile sağlanabilmektedir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"