Altınay: Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

Altınay: Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, taşınmaz ticaretinde yapılan düzenlemeyle yetki belgesi olmayanların emlakçılık yapamayacağını, böylece hizmet kalitesinin artacağını söyledi

14 Ekim 2020 - 12:59

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, taşınmaz ticaretinde yapılan düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı. Altınay, "Yetki belgesi olmayan ve yetki belgesi almadan Emlakçılık yapılamayacak. Belgesi olmayan işletmeler ve esnaflar ilan sitelerine üye olamayacak” dedi.

Emlakçılıkta yapılan düzenlemelerle 5 Haziran 2020 tarihinden sonra lise mezunu olanların emlakçılık yapamayacağını hatırlatan Altınay, "Bu tarihten önce odaya kayıtlı olanların ise müktesap haklardan faydalanacaklardır. Emlak alım satımına aracılıkta yüzde 4 olan hizmet bedeli üst sınırı (alıcıdan yüzde 2+KDV, satıcıdan yüzde 2+ KDV) ile kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli + KDV olarak uygulanan hizmet bedeli üst sınırı etkin şekilde denetlenecek ve vatandaşlarımızdan bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak. Yetki belgesine sahip olmayan emlakçılar, ilan sitelerine üye olmayacak. Taşınmaz ilanlarında tüketicileri yanıltıcı hiçbir bilgiye yer verilmeyecek.
En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Yönetmelik değişikliği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen esnaflarımız Odamızdan bilgi alabilirler" ifadelerini kullandı.

Başkan Altınay, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle emlakçılık faaliyetlerinde yeni döneme start verildiğini ifade ederek, "Hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlayan yeni yönetmeliğin gerçekleştirilmesinde başta hükümetimiz olmak üzere Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve çalışma ekibine Konya Emlakçılar odası olarak teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Taşınmaz Ticareti hakkında değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğü girdi. Yayınlanan yönetmelik ile emlakçılıkta yeni dönem başladı. Yetki Belgesi olmayan Emlakçılık yapamayacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 75 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 75 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Bisiklet tramvayı tarifesi güncellendi
Bisiklet tramvayı tarifesi güncellendi