Altınay: Konut fiyatlarını ev sahipleri artırıyor

Altınay: Konut fiyatlarını ev sahipleri artırıyor

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, konut kredisi faizlerindeki düşüş ile birlikte konut fiyatlarındaki artışın sebebinin emlakçılar olmadığını savundu

08 Temmuz 2020 - 13:28 - Güncelleme: 08 Temmuz 2020 - 14:03

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, son günlerde konut satışlarında görülen yüksek fiyat artışlarının emlakçılar ve emlak sektörüyle ilgisi olmadığını, fiyatların konut sahiplerinin talepleri doğrultusunda yükseldiğini söyledi.

Emlakçıların fiyat belirlemediğini, aracılık hizmeti verdiğini ifade eden Altınay, "Son günlerde konut fiyatları fahiş oranda arttı. Ev alacak vatandaşlarımızın bu konuda ki şikayetleri de her geçen gün artıyor. Hükümetimizin konut kredi faizlerini düşürme kararı olumlu karşılandı. Konya Emlakçılar Odası olarak kamu bankalarının yaptığı bu uygulamayı destekliyoruz. Fakat sadece kamu bankalarının değil, özel bankaların da aynı şekilde faiz oranlarını düşürmelerini talep ediyoruz. Ayrıca sıfır konutlarda 0,64 oranında uygulama yapılıyor ise ikinci el konutlarda da 0,74 değil, 0,64 faiz oranının uygulanmasını talep ediyoruz. Bu hususta ayrımcılık yapılmaması gerekir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın denetim kararları adı altında aldığı kararlara da değinen Altınay, şöyle devam etti:

"Konut sahipleri kredi faizlerinin düşmesinden dolayı konut fiyatlarını artırdı. Bu durumun emlakçılar ile hiçbir alakası ve bağlantısı yoktur. Çünkü emlakçı arkadaşlarımız aracılık hizmeti vermektedirler. Mal sahibinin talebi doğrultusunda fiyat artışı gerçekleşmektedir. Mal sahiplerinin fiyat artışını sağlamaları etik değildir. Konut sahiplerinin ellerini vicdanlarına koymalarını ve daha önce satışa arz ettikleri fiyatlar üzerinden satışa sunmalarını istiyoruz. Daha önceki satış fiyatları ne kadar ise o fiyatlar üzerinden konutlarını ve gayrimenkullerini satmaya devam etmelerini istiyoruz. Konut fiyatlarındaki fahiş artışlar hem ev alacak vatandaşları, hem de emlakçıları zor durumda bırakıyor.

Ayrıca ev sahip olmak isteyen vatandaşlar, bankalara başvurdukları zaman kredilerini alma süreleri uzun tutuluyor. Bunun en kısa zaman dilimine düşürülmesi gerekiyor. Bankada kredi işleri zamanında biterse alım-satım işleri de kısa sürede sonuca ulaşacaktır. Tapuda işler WEB Tapu üzerinden sürdürülmektedir. Konya Emlakçılar Odası olarak vatandaşlarımızın alım-satımlarında üyelerimizi tercih etmeleri halinde hiçbir zaman hak kaybına uğramayacaklardır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı