Altınay’dan emlakçılara önemli hatırlatma

Altınay'dan emlakçılara önemli hatırlatma

Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, emlakçılık sektöründe 1 Eylül'de baylaşacak yeni dönem ile hem müşterinin hem de emlakçıların mağduriyetinin giderileceğini söyledi

23 Ağustos 2020 - 19:51

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartların belirlendiğini ve yetki belgesi şartı getirildiğini hatırlatarak, emlakçılıkta yeni dönemin 1 Eylül'de başlayacağını söyledi.

Altınay, "Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih son olarak 31 Ağustos 2020'ye kadar uzatılmıştı. Meslektaşlarımız hak kaybına uğramamak için istenilen bu belgeyi 31 Ağustos 2020 tarihe kadar mutlaka almalıdır. Almak isteyen meslektaşlarımızın odamıza başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Uygulamanın hayata geçmesi için 7 günlük süre kaldığına değinen Altınay, şu açıklamayı yaptı:

"Buna göre, 1 Eylül'den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Uzun süredir hayata geçmesini beklediğimiz bu uygulama, sektörde mağduriyetlerin ve kayıt dışılığın önüne geçilmesini hedefliyor. Uygulama sayesinde sektöre kalite ve disiplin gelecek. Bakanlığın belirlediği kriterleri karşılayabilenler bu işi yapacağı için takibi kolay olacak. Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak."

Kayıt dışı emlakçılık yapanların önlenmesi sayesinde vergi gelirlerinin de artacağını dile getiren Altınay, "Ancak daha da önemlisi bugüne kadar sürekli gündemde olan sözde emlakçıların, tüketicileri mağdur etmesinin önüne geçilecek. Fakat burada önemli olan vatandaşlarımızın dikkatli olması. Tüketicilerimiz mutlaka yetki belgeli emlakçılarla çalışmalı. Ofise gittiğinde bu belgeyi sormalı. Yetkisiz emlakçılarla kesinlikle iş görmesinler. Yoksa bugüne kadar karşılaşılan sıkıntılar sürecektir" diye konuştu.

Altınay, bugüne kadar kendilerinin de en çok şikayetçi oldukları sahte ilanlar konusunda adım atılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Online ilan platformlarında yer alan ve büyük oranda dolandırıcılık amacı taşıyan sahte ilanları defalarca gündemde tuttuk. Ancak bu platformlar bugüne kadar radikal bir karar alamadı. Uygulama sayesinde artık internetteki sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek. Bir taşınmaz için birden fazla ilan verilemeyecek. Bu platformlar mevcut ilanları da kontrol etmeli. Sahibinden olan ilanlarda vekaletname ya da tapu kaydı istenecek. Yetki belgesi olmayan ve kayıt dışı çalışan kişilerle iş yapan, komisyon paylaşan emlakçıya 10 katına kadar ceza kesilebilecek ve yetki belgesi de iptal edilebilecek."

Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni emlak yasasına göre; lise mezunu olmayanlar artık emlakçılık yapamayacak, üniversite mezunları da emlakçılık yapmak isterlerse önce meslek kursunu bitirecek ve ardından 'lisans' sınavına girecek. Sınavı geçenlere lisans belgesi ve meslek kimliği verilecek. Ayrıca Emlakçılar Derneği'ne üye olmadan emlakçılık yapanlara ise cezai işlemler uygulanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
BİM'in  özel üretim balı sahte çıktı
BİM'in özel üretim balı sahte çıktı