Altay: Bu dönem önceliğimiz ulaşım

Altay: Bu dönem önceliğimiz ulaşım

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehirdeki yerel ve ulusal basın kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Başkan Altay, yatırımların son durumunu değerlendirdiği toplantıda metro çalışmalarındaki gelişmeleri anlatarak, "Bu dönem önceliğimiz ulaşım" dedi

05 Aralık 2019 - 15:22 - Güncelleme: 05 Aralık 2019 - 16:46

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’daki basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi ve Konya yatırımlarını değerlendirdi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Dünya Belediyeler Birliği olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği’nin (UCLG) Eş Başkanlığı görevine seçildiklerini hatırlatarak, bunun Türkiye’nin ve Konya’nın temsili açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Konya'nın son dönemdeki en önemli yatırımı olan  metro çalışmalarında gelinen aşamayı anlatan Altay, metro ihalesiyle Konya’nın bir hayalinin daha gerçekleşeceğini söyledi. Fetih Caddesi ile Kışla Caddesi Kavşağı arasında 30 bin metrekarelik bir alanda ana şantiyesinin kurulma çalışmaları başlayan metronun, planlanan 4 yıllık süreçten önce 2023 yılında hizmete girmesini ümit ettiklerini dile getiren Altay, “Konya Metrosu’nun ilk etabı 21.1 kilometrelik uzunluğa sahip ve 22 duraktan oluşacak. Konya’ya yapılan en büyük kamu yatırımı. Metro ile Konya'ya 1 milyar 190 milyon avroluk bir yatırım gerçekleşecek. Konya-Ankara YHT’sinin 1 milyar dolarlık bir yatırım olduğu düşünülürse yapılan işin Konya için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. Taşıt alımları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından karşılanacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü'nden başlayıp, Tıp Fakültesi, Hocacihan, Şefikcan, Sille, Fatih Işıklar, Yeni Otogar, Hava Lojmanları, Karakayış, Sedirler, İşgalaman, Fetih Caddesi, Çimenlik, Küçük Kumköprü, Büyük Kumköprü, Uluırmak, Aymanas, Uzunharmanlar, Kurtuluş'tan gelen güzergah Meram Belediyesi'nde son bulacak. Metro çalışmaları esnasında kazı çalışmalarından dolayı zaman zaman trafikte aksamalar olabilecek. Çalışmalarımızı, bu aksaklıkları en az olacak şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Bahardan itibaren bizi bekleyen 3 yıllık zorlu bir süreç var. Konyalı hemşehrilerimizden anlayış bekliyoruz. Bu dönem önceliğimiz ulaşım olacak. Konya'nın trafikteki sorununu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

KONYA’YA YAKIŞIR BİR SANAYİ SİTESİ OLACAK

Başkan Altay, Eski Sanayi ve Karatay Sanayii’nin taşınması konusunda da önemli bir aşama kat edildiğini paylaşarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eski Sanayi ve Karatay Sanayii’nin taşınması konusunda hem yerin belirlenmesi hem hak sahiplerinin belirlenmesiyle ilgili ciddi çalışmalar yürütmüştük. Bu noktada 2 bin 776 vatandaşımız ön başvuruda bulunmuş, hem ödeme şartlarını hem dükkanların metrekareleri tespit edilmişti. Ay sonu itibariyle TOKİ bankalar aracılığıyla resmi başvuruları almaya başladı. 2 bin 473 vatandaşımız resmi kayıtlarını gerçekleştirdi. Ön kayıt yaptıran 303 hemşehrimiz ise kayıtlarını gerçekleştirmemişti. Onlar için 1 haftalık bir ek süre verildi ve 100 vatandaşımız daha başvurdu. Yüzde 8 bir fireyle toplam hak sahipliklerinin tamamımın Eski Sanayi ve Karatay Sanayii’nin taşınacağı bölgede dükkan sahibi olmaları için önemli bir aşama kat edildi. Baharla birlikte orada da inşaat çalışmalarının başlamasını arzu ediyoruz. İnşallah Konya’ya yakışır, esnafımızı geleceğe taşıyacak bir sanayiyi de en kısa sürede inşa edeceğiz.”

ARDIÇLI’DA 1057 KONUTUN İNŞAATI ÇOK HIZLI İLERLİYOR

Verdikleri sözlerden birini daha hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Altay, “Konya’da sosyal konuta inanılmaz bir talep vardı. TOKİ ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Ardıçlı’da 1.057 konutun hak sahipleri belirlendi. Sosyal konut olması sebebiyle gelir düzeyi düşük vatandaşlarımız, engellilerimiz, emeklilerimiz, şehitler, dul, yetim ve gazilerden oluşan bir grup ile Konya’da ilk kez Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan kardeşlerimiz için bir ihale gerçekleştirildi. 1.057 konutun inşaatı şu anda devam ediyor. Çok hızlı şekilde inşaat yürüyor. Yaptıklarımıza temel atmaya fırsat bulamıyoruz. Talebin yoğunluğundan dolayı ikinci bir 1.000 konut çalışması da devam ediyor. İnşallah TOKİ Ardıçlı bölgesine ikinci bir 1.000 konutun çalışmasına tekrar başlayacak. Okuluyla, camisiyle, sosyal alanlarıyla bir şehir inşa ediliyor. Bunun da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

TÖRENLER İÇİN HER TÜRLÜ HAZIRLIĞI YAPTIK

Konya’nın ayrıca bugünlerde önemli bir hazırlık içinde olduğunu vurgulayan Başkan Altay, 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri programlarında Konya’nın dünyanın her yerinden on binlerce misefiri ağırlayacağını, Büyükşehir olarak her türlü hazırlığı yaptıklarını ve 7 Aralık’taki açılışa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılacağını belirterek sözlerine tamamladı.

AHİLİĞİN BAŞKENTİ KONYADIR

Altay, Konya’da geçtiğimiz hafta düzenlenen "Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi" sonrası muhalefet partisinin başlattığı ‘Ahiliğin Merkezi’ tartışmasına da son noktayı koydu. Altay, yapılanların algı operasyonu olduğu ifade ederek, “Selçuklu’ya ait her şeyin sahibi ve başkenti Konya’dır” dedi.

Altay'ın Ahilik Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmadan sonra Kırşehir’den konuşma ile ilgili gelen eleştirilere basın toplantısından cevap veren Altay, ''Bunu eleştirenler olayın farkında değil. Birincisi, Ahilik Haftası etkinlikleri eylül ayında gerçekleşiyor. Eylül ayında da Kırşehir’de gerçekleştirildi. Kürsüden bizi eleştiren zatı muhterem, kendisi bu toplantıya gitmedi. Ahilik bu kadar önemliyse, 'Niye Kırşehir’e gitmediniz?' diye bir soru ortaya çıkar. Ahiliğin merkezi ve başkenti Konya’dır. Sözümün arkasındayım. Çünkü Konya bir Selçuklu başkentidir. Ahi Evran, Selçuklu kültürünün, Selçuklu medeniyetinin yetiştirdiği en önemli insanlardan birisidir. Biz Ahilik Haftasını Konya’da kutlamıyoruz. Yaptığımız şey ahilik fuarı ve ahilik çalıştayıdır. Ahi Evran’ın tanıtılması için, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar çalıştığımız gibi bugünden sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Geçen yıl, yılın Ahisi Konya’dan çıktı. Yılın çırağı bu yıl Konya’dan çıktı. Bunlar, Konya’nın ahiliğin başkenti olduğunun ispatıdır. Konya ahilik kültürünün hala yaşatıldığı bir şehirdir ve Selçuklu’ya ait her şeyin sahibi ve başkenti biziz. Bunu sonuna kadar da savunmaya devam edeceğiz.Yapılan algı operasyonlarına fırsat vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Başkan Altay, toplantıda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bizi eleştirenlerin sorumluluk alma zamanı geldi"
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması