Ali Babacan, DEVA ile geliyor

Ali Babacan, DEVA ile geliyor

AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ın yeni partisinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na verildi. Partinin resmi adı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) olarak açıklandı

09 Mart 2020 - 17:45

AK Parti'den istifa eden eski bakan ve başbakan yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na teslim edildi. Kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisi'nin kuruluş dilekçesini, kurucular kurulu üyelerinden Mehmet Emin Ekmen ve İdris Şahin bakanlığa sundu.

Partinin 90 kişilik kurucular kurulu listesi belli olurken, parti tüzüğü ve programının 11 Mart 2020 Çarşamba günü açıklanacağı bildirildi. Listede AKP’li eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra, dikkat çeken isimler de yer aldı. Partinin 90 kişilik kurucular kurulu listesinde en çok göze çarpan isim Mehmet Şanver oldu. 15 Temmuz gecesi aralarında dönemin kuvvet komutanlarının da olduğu pek çok komutan Emekli General Şanver'in kızının düğününde bir araya gelmişti.

Uzun yıllar TSK'da özel harekatçı olarak görev yaptıktan sonra akademik hayata atılmak için ordudan ayrılan, son dönemde ise İdlib'e yönelik operasyonlara eleştirileri ile dikkat çeken Metin Gürcan'da partinin kurucular kurulunda yer aldı. Mevcut vekillerden sadece AKP'den istifa eden Mustafa Yeneroğlu'nun bulunduğu listede ayrıca AKP'li eski bakanlardan Nihat Ergün, Sadullah Ergin ile Selma Aliye Kavaf, AKP'li eski vekillerden Ahmet Faruk Ünsal, Mehmet Emin Ekmen, Hatice Dudu Özdal da görev alıyor.

Hazine Müşteşarlığı da yapan ekonomist İbrahim Çanakçı, Hazine Müsteşar yardımcılığı görevinde bulunan Cavit Dağdaş ile 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınıp sorgulanan eski AKP'li vekil İdris Şahin ile 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Eskişehir Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı olan emekli korgeneral Mehmet Şanver de listede bulunuyor. Ülkü Ocakları kurucu Genel Başkanı Ramiz Ongun, PKK'nın sivilleri öldürümesini protesto için başlatılan "Benim için öldürme" kampanyasının mimarı Avukat Gülçin Avşar, eski vali Hasan Canpolat, HDP eski milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı kızı Münevver Fırat da listede dikkat çeken isimler arasında.

TSK'da çeşitli görevlerde hizmet veren, akademisyen stratejist ve son dönemde AKP'nin Suriye politikasına dönük eleştirileriyle bilinen Metin Gürcan da DEVA partisinin kurucular kurulu ekibine girdi. Kurucular kurulunda, yıllarca AKP'de milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yaptıktan sonra AKP'den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ancak 15 Temmuz sonrasında Erdoğan tarafından istifaları istenen belediye başkanları arasında yer alan Ahmet Edip Uğur'un adı listede dikkat dikkat çeken isimler arasında.

Babacan'ın partisinin kurucular kurulu listesinde Hariciye'den en dikkat çeken isim ise AKP döneminde Basın Yayın Genel Müdürlüğü de yapan, son görev yeri de Londra Büyükelçiliği olan Abdurrahman Bilgiç.

Ali Babacan'ın listesinde AKP'deki bakanlık dönemindeki yakın çalışma arkadaşı bürokratlar da yer aldı. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş bu isimlerden.

Kurucular kurulunda 27 kadın üye de yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek