"Algı çalışmalarına aktarılan paralar işçi zammına...

"Algı çalışmalarına aktarılan paralar işçi zammına verilsin"

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ekici, Büyükşehir Belediyesi taşeron işçilerinin ücret zamlarının hala nihayetlenmemesini eleştirerek, algı çalışmalarına aktarılan paraların işçi zammına verilerek sorunun çözülebileceğini söyledi

13 Aralık 2020 - 11:51

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında yaklaşık 11 bin taşeron işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin insan onuruna yakışır bir ücretle sonuçlanmasını umut ettiklerini söyledi.

Toplu sözleşme görüşmelerini uzun süredir takip ettiklerini belirterek, bugün gelinen noktada işçilerin greve hazırlanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu dile getiren Ekici, “Konya Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık 11 bin taşeron işçisinin anlaşarak konuyu noktalamaları en büyük dileğimizdi. Ancak gelinen noktada geçmişe dönük yüzde 6 zam ve 2021 yılı için seyyanen 500 lira zam teklifi ile görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağı ve işçilerin greve gitmesi muhtemeldir” dedi.

Enflasyonun altında bir ücret artış teklifinin ülkenin ekonomik gerçeklerinden uzak bir yaklaşım olduğunu savunan Ekici, vatandaşın hissettiği gerçek enflasyonun, açıklanan resmî enflasyonun çok çok üzerinde olduğu ülkemizde işçilerin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini söyledi.

GREV HAYATI ZORLAŞTIRIR

İki aydır devam eden müzakerelerden sonuç çıkmaması nedeni ile arabulucu sürecinin başladığını ve bu süreçten iki tarafı memnun edecek bir neticenin çıkmayacağını vurgulayan Ekici, “İki hafta sonra yaklaşık 11 bin taşeron işçisinin grevi ile Konya halkı belediye hizmetlerinde büyük aksamalar hissedecek ve günlük hayatta önemli sıkıntılar yaşanacaktır. Pandemi sürecinde zaten sıkıntı içinde olan Konya halkının bir de grev nedeni ile günlük yaşamında özellikle ulaşım, temizlik ve çöplerin toplanmaması ile hayatı daha da zorlaşacaktır” ifadelerini kullandı.

AÇIK ÇEKİ KULLANIN

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konuya daha hassas yaklaşarak çözüm üretmesini ve taşeron işçilerinin insan onuruna yakışır bir ücretle görüşmelerin noktalanmasını beklediklerini ifade eden Ekici, şunları söyledi: “Belediyenin yapacağı tasarruflarla ve özellikle algı çalışmalarına harcanan paralardan yapılacak tasarruflarla işçilerin maaş artışı için yeterli kaynağın oluşturulabileceğini düşünüyoruz. Zira başta televizyon programları, Youtuber’lar ve haberciler olmak üzere tanıtım adı altında kamunun paraları ile üst makamlara şirin görünmenin takdir edersiniz ki Konya’ya bir faydası yoktur. Beklentimiz Cumhurbaşkanımızın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza Konya için verdiği açık çekin kullanılarak taşeron işçilerimizin bu süreçten memnun ayrılmasıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bizim Çocuk Dergisi yayında
Bizim Çocuk Dergisi yayında
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı