Alaboyun: Önümüz açıldı, sıra yatırımda

Alaboyun: Önümüz açıldı, sıra yatırımda

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alaboyun, Kombassan Holding döneminde mağduriyet yaşayan ve dava açan ortakların hisselerini ödediklerini, üzerlerindeki bu yükün gitmesiyle bundan sonra yatırıma yöneleceklerini söyledi

10 Aralık 2019 - 15:51

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, holdinglerin ortaklarına hisselerini ödemeleri ile ilgili yasal süreci ve konu ile ilgili çıkan kanunda gelinen son noktayı açıkladı.

Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısı ile ortakların haklarının korunduğuna işaret ederek, AYM’nin iptal kararı sonrası yeni düzenlemeyi 4 yıl gecikmeli de olsa yapmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Alaboyun, 2005 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bütün ortakları ortak statüsüne katması ile başlayan sürecin holdingi zor durumda bıraktığını, bu nedenle yatırım yapamadıklarını dile getirdi.

Alaboyun, “Yasa, geçmişte holdinglerde pay sahibi olanlar Türk Ticaret Kanunu’na göre sermayenin ortağıdır diyor. SPK ortak diyor, Yargıtay değil diyor. İki kurum arasındaki yasal boşluk nihayet ortadan kalktı. Türkiye ve Almanya’dan açılan yaklaşık 2 bin 500 dava karşılığında 940 ortağa 340 milyon TL ödedik. 155 milyon TL de her bir dava için icraya bıraktık. Yani yasa çerçevesinde bütün ödemeleri yaptık. Bu davalar derdest edilmeyi bekliyor. Bu durum, Kombassan üzerinden siyaset yapılacak bir yumuşak karın olarak duruyor. Basın icradaki paramızı vurgun gibi gösteriyor. Kimsenin cebinden para aldığımız yok. Oysa biz o parayı yatırım yapsak, şimdi ortaklarımızın parasını da kolaylıkla öder, yatırım da yapabilirdik. Bizim üzerimizden politika yapmaya çalışıyorlar. Bizim politika ile işimiz yok. Politikaya en büyük katkımız istihdam olur” dedi.

Bundan sonra önlerindeki engellerin kalktığını ifade eden Alaboyun, “Önümüz açıldı. Artık sıra yatırımda. Üzerimizdeki yük kalktı. Önümüzdeki yıldan itibaren hızlı bir şekilde yatırım yapmaya başlayacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler