Akşener, Konya’da esnafın sorunlarını dinledi

Akşener, Konya'da esnafın sorunlarını dinledi

Memleket gezilerine Konya merkez ve bazı ilçelerinde devam eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Esnafların sorunlarını dinleyen Akşener'e, vatandaşlar iktidarı şikayet etti

02 Nisan 2021 - 13:47

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Memleket Gezileri kapsamında Konya’ya geldi.

Konya’nın Yunak ilçesinde partililer tarafından karşılanan Akşener daha sonra CHP’li Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa’yı ziyaret etti. Akşener CHP’li Akbuğa’yı ziyaretinin ardından Ilgın ve Akşehir ilçelerinde esnaf ve vatandaşları dinledi.

Daha sonra Konya merkezde de esnafları ziyaret eden Akşener’e 22 yıldır esnaflık yaptığını belirten bir esnaf dert yandı. “Bakın size bu halime anlatırken utanıyorum” diyen esnaf, şunları söyledi:

“Suriyeliler burada yaşasın diye mi kan döktük? Suriyelilere 40 milyar dolar para verdik. Benim bir yüzüğüm var diyordu o yüzük 40 milyar dolar mı? Kimin parasını verdin? Yeter bıktık. Şimdi bana PKK’lı, FETÖ’cü, her şeyi diyecekler. Bakın size bu halime anlatırken utanıyorum. Ben oyumu kime vermişim, ama derdimi kime anlatıyorum. Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, size yukardan kimse oy vermedi. Size oyu halk verdi artık halkı görmüyorsunuz. Halkı unuttunuz. Çiftçi aç, esnaf aç. Ziraat Bankası 5’li müteahhite 400 milyon dolar veriyor. Utanmadan köprülerin, barajların kredisini ben verdim diye reklam veriyorlar. Sen kredi verdiysen benim vergim nereye gitti? Merkez Bankası’ndaki 128 milyar dolar param nereye gitti? ‘Eğer cumhurbaşkanı olduğumda bir tane Suriyeli bırakmayacağım’ derseniz ve Cumhurbaşkanı seçilemezseniz ben kafamı keserim. 2 sokak arkamız Suriye, Şam oldu. 1071’de Alparslan Suriyeliler için mi kanını döktü?"

Ekonominin iyi olmadığını ifade eden esnaf açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“22 yıllık esnafım yeter artık bıktım. Bakanlar Kurulunu topluyorsun 82 milyon senin ağzına bakıyor ‘eyy kemal’ diyor. Kemal mi yönetiyor ülkeyi? Neden 2023 hedef konuluyor, 19 yıldır ülkeyi sen yönetiyorsun. Niye milleti uyutuyorsun? Rica ediyorum Tayyip Erdoğan petrol bulma. Gazı buldun 3 bin liralık faturam 6 bin lira oldu. Ben sana oy vermişim bir sokağa çık. Bak ben PKK’lı değilim, FETÖ’cü değilim ben vatandaşım. Ekonomimiz falan iyi değil. 6 aydır kapalıyım. Yanımda 28 kişi çalışıyor. Benim aylık 40 bin lira kiram var. 750 lira değil, 750 kuruş aldıysam çocuğumun ölüsünü öpüyüm. Kime ne yardım ettiniz ?"

AKŞENER'DEN BAHÇELİ'YE ÇAĞRI: EVİNE DÖN

MHP lideri Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması yönündeki çağrısına ilişkin olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Son hadiselere baktığımı zaman ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak, kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Biraz tefekküre ve evinde dinlenmeye davet ediyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gazetecilerin HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davadaki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

“MUHTEMELEN BAHÇELİ'NİN BASKISI YÜZÜNDEN BAŞSAVCI ÇOK HIZLI HAZIRLAMIŞ”

“Ben hukukçu değilim” diyen Akşener, “Dolayısıyla Yargıtay Başsavcılığı'nın iddianamesindeki eksikliklere yönelik Anayasa Mahkemesi raportörünün, bu eksikliklerinin düzeltilmesi amacıyla geriye gönderdiğine dair bir bilgim var. Buradan baktığını zaman normal bir prosedür gibi görünüyor. Birincisi bu. Bir de sayın Bahçeli sürekli olarak, ‘hadi hadi kapatın kapatın' dediği için muhtemelen yaptığı baskı yüzünden Cumhuriyet Başsavcısı çok hızlı hazırlamış, eksiklikler olmuş. Muhtemelen bunlar yeniden gözden geçirilecektir” şeklinde konuştu.

“NE OLUR NE OLMAZ DİYE BUGÜNDEN AYM'Yİ TAŞLAMAYA BAŞLADI”

Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

“Fakat burada dikkatimi çeken şey şu. Bu geri gönderilmenin üzerinden sayın Bahçeli ikinci kere Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasına dair bir hızlı salvoda bulundu, tehditler savurdu. Şimdi burada iki şey var. Birincisi: Sayın Bahçeli, çok mübarek bir isim olarak tanımladığı, muhterem bir isim olarak tanımladığı ve 2023'te Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ettiği sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin ikinci defa, yani Anayasa ile ilgili bir sorun olduğu ve ikinci defa seçilip seçilmeyeceği konusunda Türkiye'de hukukçular ikiye bölünmüş durumda. Böyle bir pozisyonda çok muhterem ve çok mübarek kabul ettiği Cumhurbaşkanı adayının üzülmesini muhtemelen istemediği için, ne olur ne olmaz diye bugünden Anayasa Mahkemesi'ni taşlamaya başladı.”

“EVİNDE DİNLENMEYE DAVET EDİYORUM”

Bahçeli'ye evine dönmesi yönünde çağrı yapan Akşener, “Bunu bir kenara koyar isek, bu tür çok üst perdeden ve racon kesen davranış biçimlerinin hukuka, demokrasiye ve insan haklarına, hiçbir şeye, 150 yıllık demokrasi tarihimize, eksik gedik de olsa, demokrasi tarihimize uymadığını söyleyebilirim. Son hadiselere baktığımı zaman ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak, kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çünkü yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye ve biraz tefekküre ve evinde dinlenmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ İKİ KEZ ÇAĞRI YAPMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinden ayrılarak yeni parti kuran ve CHP ile “millet ittifakı” içinde yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e iki defa “evine dön” çağrısı yaptı. Bahçeli, Akşener’e son olarak 24 Aralık 2022 günü şu sözlerle seslenmişti: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, parlak Türk asırlarının yol haritası, milli birlik ve kardeşliğin, devletin istikrar ve dengesinin yegane güvencesidir. Muhatabına masa kur demedik, evine dön dedik, hala zaman vardır, bu önerimiz geçerliliğini korumaktadır. Diyorum ki, dön evine, bitsin bu çile!”

MHP lideri, Akşener’in Ayasofya konusunda farklı bir tutum takındığını savunarak 24 Ağustos 2020’de “Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor