AKINROBOTICS 10 yaşını kutluyor

AKINROBOTICS 10 yaşını kutluyor

Robotik teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla ülkemizde ve uluslararası kamuoyunda adından sıkça söz ettiren AKINROBOTICS, 10. yılını görkemli bir törenle kutladı

26 Haziran 2019 - 13:24

Kurulduğu günden bu yana bilim ve yüksek teknoloji yolunda, bilime ve insanlığa hizmet amacıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin yerli robotik markası AKINROBOTICS, düzenlenen törenle 10.yılını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılışında konuşan AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, "1995'te kurulan ve bugün 24 yaşına giren AKINSOFT, ERP yazılımı başta olmak üzere 120’yi aşkın yazılımı ve 2000’i aşkın çözüm ortağı ile 28 ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük yazılım şirketleri arasında yerini almıştır. Kurulduğumuz ilk günlerde belirlemiş olduğumuz 28 yıllık vizyonlarımızdan biri olan, 2010 yılında Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatmak hedefini, 2009 yılında gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımıza 8 yıl boyunca AKINSOFT’ta kurduğumuz laboratuvarlarda devam ettik. 1995’te belirlediğimiz 2015 yılı vizyonumuzu gerçekleştirerek, Türkiye’nin ilk ve hatta birçok özelliği ile de dünyanın ilk insansı robot fabrikası unvanını AKINROBOTICS olarak aldık. Amacımız; insanlığa ve bilime hizmet etmek. İnsanların yaptığı monoton, iş sağlığı ve güvenliğini tehdit edecek işleri robotlara yükleyerek, insanların daha nitelikli iş sahalarında çalışmalarını sağlamak. Robot üretimimizdeki mekanik sistem, elektronik sistem ve yazılımlarımızın tasarım ve üretimlerini yüksek teknolojiye gönül vermiş ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Özgürlük yolunda başarı, üretimle mümkündür. Üretirsen yıkılmazsın, üretirsen gelişirsin, üretirsen itaat etmez özgür olursun. Ülkemizin vizyonu; yerli ve milli üretim. Çok çalışıp, çok üreterek ülkemizi hedeflerine taşıma iradesini daha fazla göstermek zorundayız. Biz bu anlamda tamamen öz sermayemizle robot fabrikamızı kurarak, dışa bağlı kalmadan, yüksek teknoloji ile yerli insansı robotlarımızı ürettik. 24 yıl yazılım alanında ve 10 yıl robotik alanında bu bayrağı zirveye taşımaya çalışan ekip arkadaşlarımı sizlerin huzurunda bir kez daha tebrik ediyorum. Biz üzerimize aldığımız “Türkiye’nin Vizyonu” sloganını, milli bilinçle taşıyarak, çalışmalarımıza tüm gayretimizle devam edeceğiz. 2023'de Cumhuriyetimizin 100. yılında AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve AKINSPACE Uzay Bilimleri Enstitüsünü kuracağız. Unutmayalım ki; “Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak köle olmaya mahkûmdur” dedi.

Konuşmanın ardından “2023 Vizyonu” kapsamında güne özel hazırlanan kapsül törenine geçilerek, AKINROBOTICS bünyesinde bulunan tüm departman çalışanları ve protokol üyeleriyle Dr. Özgür Akın, 2023’e mesajlarını içeren mektuplarını kapsüllere yerleştirdiler.  Hemen ardından tüm AKINROBOTICS çalışanlarınca “Teknoloji Yemini” okundu ve 2023 yılında açılmak üzere kapsül kilitlenerek bir anahtarı Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak'a teslim edildi. Toplu fotoğraf çekiminden sonra protokol üyeleri ve beraberindekiler fabrika içerisinde hazırlanan kokteylde bir araya gelerek fabrikayı ve yapılan çalışmaları yerinde gözlemleme fırsatı buldu. 10. yıl töreni, AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın ve protokol üyelerinin güne özel hazırlanan anı defterini imzalaması ile son buldu.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ile iş, siyaset, sanat ve basın camiasının katılımıyla halka açık gerçekleşen törene ilgi  yoğundu.

Geride bıraktığı 10 yıllık süreçte, yaptığı çalışmalarla alanında birçok ilki gerçekleştiren AKINROBOTICS, yüksek teknoloji yolunda hızla ilerlemeyi sürdürürken, geleceğe yönelik yeni projeleri ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya koronavirüs sıralamasında 4.
Konya koronavirüs sıralamasında 4.
Konya Tabip Odası Başkanı Karaca istifa etti
Konya Tabip Odası Başkanı Karaca istifa etti