"Akdeniz’e inmeyi hedefliyoruz"

"Akdeniz'e inmeyi hedefliyoruz"

Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi'nin T1 tünelinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, hedeflerinin Akdeniz'e inmek olduğunu söyledi

21 Mayıs 2020 - 13:27

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 100 kilometre uzunluğundaki Konya-Karaman hızlı tren hattının altyapı ve üstyapı çalışmalarının tamamlandığını, sinyalizasyon için çalışmalarımız devam devam eden hattı yıl sonu itibarıyla işletmeye açmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, bazı programlara katılmak üzere geldiği Konya'da hızlı tren ile ilgili açıklamalarda bulundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve AK Parti'li milletvekillerinin de hazır bulunduğu programda Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi'nin T1 tünelinde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, "Yine Karaman-Ulukışla hattımızda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bütün dünya Covid-19 ile mücadele ederken, biz tedbirlerimizi alarak şantiyelerimizi yeniden dizayn ettik. Şantiyelerimizde herhangi bir sıkıntı olmadan tüm çalışanlarımız özveriyle işlerine devam ediyor. Konya-Karaman ve Karaman-Ulukışla hedeflerimiz arasında. Birisi 100 diğeri ise 135 kilometre. Ulukışla'yı bağladıktan sonra Akdeniz'e inmeyi hedefliyoruz. Bunun için projelerimizi tamamladık. En kısa zamanda finans konusunu da hallettikten sonra ihaleye çıkacağız. Yine Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattının şu anda ihale hazırlık çalışmaları var. Yani 2023 yılında İstanbul'dan trene binen bir kişi Gaziantep'e kadar gelebilecek. Öte yandan demir yolunun hem yükte hem de yolcu da kapasitelerini artırmak istiyoruz. Yükte ilk aşamada yüzde 10'a daha sonra yüzde 20'lere çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Karaismailoğlu, Türkiye'de 1200 kilometre uzunluğunda hızlı tren hattının faaliyette olduğunu, 2023 yılı itibarıyla hızlı tren hattının uzunluğunu 5 bin kilometreye ulaştırmak için çalıştıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin demir yolu konusunda büyük bir atılım içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek