AK Parti Karatay veresiye defteri satın aldı

AK Parti Karatay veresiye defteri satın aldı

AK Parti Karatay ilçe Teşkilatı, bir markette borçlarını ödeyemeyen vatandaşların borçlarının kaydedildiği 15 bin TL değerindeki veresiye defterini satın aldı

09 Mayıs 2020 - 14:44

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karatay İlçe Başkanlığı, Koronavirüs (COVİD-19) salgınının yanı sıra Ramazan ayı olması dolayısıyla markete olan borçlarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşların imdadına yetişti. 

Osmanlı’dan bu yana uygulanan ve esnaftan veresiye defterinin satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşların borcunun ödenmesi olarak bilinen “Zimem” geleneğini yaşatan AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, ilçe yürütme ve yönetim kurulu üyeleri, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bir markete gitti.

İlçe Teşkilatı mensupları, market işletmecisi Celalettin Sarıkaya’dan bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların borçlarının olduğu veresiye defterini satın alacaklarını söyledi ve söz konusu borç hesaplandı. İlçe Teşkilatı, esnafın veresiye defterini alarak ihtiyaç sahibi 33 vatandaşın 15 bin lira değerindeki borcunu kapattı.

KÖKLÜ MEDENİYETİMİZİN EŞSİZ DEĞERLERİNİ YAŞATIYORUZ

Ramazan ayında ve bayram öncesi yapılan bu yardım, hem esnafı, hem de borçlu vatandaşları sevindirirken konuyla ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, “Köklü medeniyetimizden bizlere intikal eden ve bir Osmanlı geleneği olan infak, hayır ve yardımlaşma kültürünün bir örneği ‘ZİMEM DEFTERİ’ geleneğini yaşatmak istedik. Mahalle marketi ve bakkallarına borçları olan insanların onların haberi olmaksızın ve onurlarını rencide etmeden borçlarının kapatılması geleneğinin tüm topluma yayılmasını diliyorum” dedi.

Market işletmecisi Celalettin Sarıkaya, Ramazan ayı olması dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların alışveriş yaptıklarını ancak maddi sıkıntıları dolayısıyla biriken borçlarını ödeyemediklerini söyledi.

Celalettin Sarıkaya şunları söyledi: “Malum Ramazan ayındayız. Vatandaşlar markete gelip alışveriş yapmak zorunda kalıyor. Ama maddi sıkıntıları var ve birçoğu ödeyemiyor. AK Parti Karatay İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri marketimize gelerek borcunu ödeyemeyen vatandaşların borcunu ödemek istediklerini söylediler. Sağ olsunlar bu mübarek ayda onlarca aileyi sevindirdiler. Allah hepsinden razı olsun. İnşallah bu hayırlı ve güzel gelenek tüm Konya’mıza tüm ülkemize yayılsın büyüsün.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haydar
    1 ay önce
    Bizim kültürümüzde bu işler gizliyapılırdı Maşallah sizeAllah kabul etsin! Güzel reklam olmuş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Yeni vakaların sebebi kurallara uyulmamasıdır"
Konyaspor'da durmak yok
Konyaspor'da durmak yok