"AK Parti geçmişteki cellatlarıyla ortaklığa...

"AK Parti geçmişteki cellatlarıyla ortaklığa girişmiştir"

Haftalık olağan değerlendirme toplantısında, hükümetin koronavirüs sürecindeki sağlık ve ekonomik faaliyetlerini değerlendiren Davutoğlu, "Önümüzde celladına aşık olan bir iktidar var" dedi

08 Haziran 2020 - 17:20

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık olağan değerlendirme toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sosyal Medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan toplantıda Davutoğlu, "iktidarı ve koalisyon ortakları" diyerek MHP ve Vatan Partisi’ni hedef aldı. 

Değerlendirmelerine koronavirüs süreciyle başlayan Davutoğlu, iktidarın basit maske dağıtım işini bile yönetememiş olmasının normalleşme sürecinin yönetimi konusunda endişe yarattığını vurguladı. Davutoğlu, 65 yaş üstüne uygulanan yasağın acilen kaldırılması gerektiğini belirterek, “Basit bir maske dağıtımını, sokağa çıkma yasaklarını yönetemeyen, normal bir gidişatı krize çeviren iktidarın, gerçekten ciddi bir sağlık krizini yönetmesi mümkün değildir. İktidarın 65 yaş üstündeki insanımız için alabildiği tek önlem sokağa çıkma yasağı olmuştur. Bu okul olmadan milli eğitim bakanı olmak, hastane olmadan sağlık bakanı olmakla aynı şey. 65 yaş üstü için önlem alamıyorsunuz, özel düzenleme yapamıyorsunuz sadece evlerine hapsediyorsunuz. Bunu da salgınla mücadele etmek sanıyorsunuz. Bir an önce bu yasağı gerekli önlemleri alarak kaldırın” dedi.

“İktidar normalleşmeden AVM’leri açmayı anlıyor, milletimiz ise huzurun tesis edilmesini” diyen Davutoğlu, 3 milletvekilinin, vekilliklerinin düşürülmesi sürecini değerlendirdi. 

Davutoğlu şunları söyledi:

“İktidar ve ortağı bugün veya yarın yapılacak yanlışlar, işlenecek cürümler, millet ve demokrasi aleyhine atılacak adımlar konusunda bizleri hiç yanıltmıyorlar. Daha geçen hafta gerçek normalleşme, siyasetin normalleşmesidir demiştik. Birkaç gün sonra siyaseti gerecek, demokrasiyi ve adaleti ayaklar altına alacak şekilde milletvekillerini cezaevine gönderdiler. Milletvekillerinin cezaevine gönderilmesi bir adalet arayışından değil tamamen artık siyaset üretemeyen, bu ülke için taş üstüne taş koyamayan iktidarın tıkanmasından dolayıdır. Erdoğan ve AK Parti, bir zamanlar, bu anlayışla mücadele etmek üzere siyaset yapıyordu. Ancak maalesef, bugün eski düzenin bekçilerinden oluşan yeni ortaklarıyla birlikte Türkiye’yi yıllarca mücadele ettiğimiz bu yasakçı, fırsatçı anlayışa tekrar geri döndürmenin gayreti içindeler.

İktidar Türkiye’yi demokrasiden, özgürlükten, adaletten, hak ve hukuktan uzaklaştıracak adımlar atmaktadır. Geçmişte siyasetçilerin ifade özgürlüğünün genişlemesi için çalışan Erdoğan ve AK Parti, bugün siyaseti baskılayan, milletvekillerini hapse gönderen bir iktidara dönüşmüştür. Erdoğan’ın kendisi ile ilgili yasaklar sona ersin ve milletvekili olsun diye düzenleme yapan bir Meclis’ten tekrar hapishaneye vekil gönderme rekoru kıran bir Meclis’e geçiyor olmamızın vebali AK Parti’nin boynuna asılacaktır. CHP milletvekili Enis Berberoğlu’na mahkumiyet yolunu açan iddialar daha önce bir başka isim tarafından da gündeme getirilmişti. Bu yerli muhbir 13 yıl önce de televizyon televizyon dolaşıp AK Parti’nin kapatılması ve Erdoğan’ın yargılanması için yargıya yaptığı başvuruyu anlatıyordu. Bugün ise iktidar televizyonlarında bir başka partinin kapatılması gerektiğini savunuyor. Bugün AK Parti geçmişte celladı olmak için uğraşmış kim varsa hepsiyle ortaklığa girmiş durumdadır. Celladına aşık olan bir iktidar var önü28müzde.”

Davutoğlu, Genel Başkanlıktan ve Başbakanlıktan ayrılırken verdiği sözleri her fırsatta kendisine hatırlatanlara “Benim sadakat sözüm 28 Şubat aktörleri ile kol kola giren Erdoğan’a değil” diyerek, iktidar olduklarında bugünkü hukuksuzlukların, adaletsizliklerin yol açtığı yaraların sarılacağını söyledi. 

İktidarın basit meseleleri yönetim krizine dönüştürdüğünü vurgulayan Davutoğlu, iktidar ve ortaklarını tutarsızlıkla suçladı. Ülkenin yaşadığı yönetim krizinin en acı hissedildiği alanın ekonomi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ekonomi yönetimini de hedef aldı. Davutoğlu, “Hükümetin ekonomi bakanı her seferinde ülkemizi biraz daha zora sokacak kararlara imza atıp duruyor. Hafta geçmiyor ki yeni bir çılgınlık ve cahillikle karşılaşmayalım. Ülke içinde ekonomimize saldırıyorlar, ülke dışında ise 'lütfen küresel dayanışmaya bizi de dahil edin' diyen tutarsız bir ekonomi yönetimi ile karşı karşıyayız. Basına yansıyan açıklamalara bakılırsa Hazine ve Maliye Bakanı hala yabancı merkez bankaları ile sözüm ona 'swap konusunda teknik çalışmalar' sürdürmeye devam ediyor. ABD, AB, Japonya ve İngiltere Merkez Bankalarından yüz bulamayan, içerde millete dış mihraklar masalı anlatan iktidar şimdi de 'teknik çalışmalar yoğun biçimde devam ediyor' laflarıyla durumu idare etmeye çalışıyor" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'den Dünya Gazeteciler Günü kutlaması
Ekici'den Dünya Gazeteciler Günü kutlaması
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu