Ahmet Hamdi Tanpınar, ölüm yıldönümünde anıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar, ölüm yıldönümünde anıldı

TYB Konya Şubesi'nin düzenlediği programda Ahmet Hamdi Tanpınar, ölümünün 57. yılında öğrenciler tarafından anlatıldı

03 Ekim 2019 - 10:42

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi “Vefatının 57. yılında Ahmet Hamdi Tanpınar” başlıklı bir panel düzenledi. Anadolu Mektebi Konya Grubu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen programda Tanpınar’ın edebî ve fikrî açıdan farklı özellikleri dile getirildi.

Programa 20. Dönem Konya Milletvekili Hüseyin Arı, Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Mustafa Güçlü, Necmettin Erbakan Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Üyesi ve Konya Sorumlusu Atilla Yaramış, yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panel başkanı Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kübra Nur Bayrakdar, “Osmanlı Devletinin Yıkılışına Tanıklık Eden Bir Kuşağın Genci ve Yeni Dönemin Seçkin Bir Aydını Olarak Dünyaya Bakışı” başlıklı bir konuşma yaptı. Tanpınar’ın eserlerinden örnekler veren Bayrakdar, “Türk modernliğinin, Tanpınar’ın romanları üzerinden irdelenmeye çalışılmasının nedeni, modernlik üzerine geliştirilen kaynaklarda Tanpınar’ın fikirlerinin önemli bir yer tuttuğunun tespit edilmiş olması ve bu meselede Tanpınar’ın, Batılı olmak için gelenekten kopmaya gerek olmadığını, kendi geleneğimizi de içine alan, hatta buna dayanan bir modernliğin geliştirilebileceğine inanmasıdır. Tanpınar’ın geçmişe, eski kültüre, tarihe ve geleneksel sanatlara düşkünlüğü yanlış yorumlanarak, onun muhafazakâr olarak algılanmasına neden olmuştur” dedi.

Karatay Mevlana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yasemin Duygulu, Karatay Mevlana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nihal Talay ve Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rumeysa Bozdemir'in konuşmalarının ardından program katılım belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bizi eleştirenlerin sorumluluk alma zamanı geldi"
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması