9 ilde daha giriş çıkış yasağı kaldırıldı

9 ilde daha giriş çıkış yasağı kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada 9 ilde daha giriş çıkış yasağının kaldırıldığını, sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta 4 gün olacağını söyledi

11 Mayıs 2020 - 19:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi. Erdoğan, kabine toplantısında alınan kararları canlı yayında açıkladı.

Türkiye genelinde bugün hayata geçen normalleşme sürecini özetleyerek, yeni alınan kararların koronavirüs rakamları düştüğü müddetçe yenilerinin geleceğini ifade eden Erdoğan, Türkiyenin koronavirüs salgınındaki başarısının bütün dünyanın dikkatini çektiğini söyledi.

Türkiye'de yaşanan olumlu tablonun ülkemizin sağlık hizmetlerinde dünyanın önde gelen markalarından birisi olmasına katkı sağlayacağının altını çizen Erdoğan, "Salgında gösterdiğimiz başarıyı salgın sonrasında da göstererek tekrarlayacağımıza inanıyorum. Normalleşme kapsamında Sağlık Bakanlığımız nasıl adım atılacağı yönünde rehberler hazırladı. Kurumlarımız ve şirketler buna göre hareket edecektir. Bu kapsamda 65 yaş üstü vatandaşlarımız bu pazar günü sokağa çıktı. Çarşamba günü 14 yaş altı, cuma günü de 15-20 yaş arasındaki gençlerimiz yararlanacak. Bu uygulamaya da herhangi bir olumsuz sonuç olmadığı taktirde devam edeceğiz" dedi

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 4 GÜN

Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta da devam edeceğini belirterek, 19 Mayıs'ın önümüzdeki hafta salı gününe denk gelmesi nedeniyle 16-7-18-19 Mayıs tarihlerinde 4 günlük kısıtlama yapılacağını kaydetti. Bu süreçte bakkal, market, kasap gibi iş yerlerinin belli saatlerde açık kalmasına fırsat sağlanacağını dile getiren Erdoğan, evlere servis olacağını anlattı. Erdoğan, bu hafta uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında ise 65 yaş üstü grubun pazar günü 11.00-17.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceğini, bildirdi.

9 İLDE DAHA ŞEHİR GİRİŞ ÇIKIŞLARI YASAĞI KALDIRILDI

Erdoğan, geçen hafta 7 ilde şehre giriş çıkış yasağının sonlandırıldığını hatırlatarak, bu hafta 9 ilde daha bu yasağın kaldırılacağını belirtti. Erdoğan bu illerin Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ olduğunu duyurdu.

Koronavirüste işsiz kalan vatandaşlara yapılan yardımlar hakkında da bilgi veren Erdoğan, "İlk 2 fazda, 4,4 milyon vatandaşımıza biner lira nakit desteği verdik. Özellikle salgın desteği nedeniyle işsiz kalan vatandaşlarımız için 3. faz nakit desteğinde ödemeler başladı. Bu kapsamda ödeme yapılan kişi sayısı 900 bini buldu" diye konuştu.

ÇAY ÜRETİCİLERİNE MÜJDE

Çayda birim fiyatını da açıklayan Erdoğan, "İçişleri Bakanlığımız başka illerde oturup da çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Ilısu Barajı’nın 6 tribününden ilkinin de 19 Mayıs’ta hizmete gireceğini ifade etti.

"EN KRİTİK İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELESİ"

Korona sürecindeki siyasi gündemi de değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Geride bıraktığımız 4 yıla bıraktığımız sürede, Cumhur İttifakı her türlü yalan, iftira ve tahrik girişimlerine karşı dimdik ayakta kalmıştır. MHP’li kardeşlerime ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ittifaka destek veren tüm kesime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı’nı daha da güçlendirmeye kararlıyız. Türkiye’nin maruz kaldığı tüm saldırılara rağmen, bu kutlu yürüyüş devam edecektir. Akdeniz’deki, Kıbrıs’taki, Ege’deki haklarımızı sonuna kadar korumaya devam ettireceğiz. Yurt dışındaki finans kuruluşlarını kullanarak ekonomimizi çökerteceklerini sananları hüsrana uğratmaya devam edeceğiz.

Türkiye 7 yıldır en kritik istiklal ve istikbal mücadelesini sürdürürken, ellerini ovuşturarak sıranın kendisine gelmesini bekleyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz. Türkiye’nin terörle mücadelede başarısız olduğunu, ekonomisinin çöktüğünü görmek isteyenlere o duyguları yaşatmayacağız. Bizim hesaplaşma yerimiz sandıktır. 2023 seçimlerinde milli iradenin arkasından dolanmaya çalışanlar bir kez daha milletimizden gerektiği cevabı alacaklardır. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle Türkiye’yi en gelişmiş 10 ülke içine getirmekte kararlıyız.

Koronavirüs salgını sonrası küresel sistemde Türkiye hak ettiği yeri alacaktır. Bunun için yapmamız gereken kardeşliğimize, birliğimize sıkı sıkıya sarılmaktır. Ekonomimize ve ekonomi yönetimimize kurulan tuzakların amacının gayet iyi farkındayız. Milletimizi köken ve inanç, hatta cinsiyet ayrımı üzerinden bölme gayretlerinin hız kazanması 2 asırlık bir oyunun yeniden tedavüle sokulmasından ibarettir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik saldırıları da aynı kapsamda görüyoruz. Milletimizle birlikte bunca mücadeleyi nasıl başarıyla sonuçlandırdıysak, salgın tehdidinin üstesinden de aynı şekilde geleceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 176 bin 656 PCR testi yapıldı
Son 24 saatte 176 bin 656 PCR testi yapıldı
Ali Akkanat Turizm Fakültesi’ne British Council'den destek
Ali Akkanat Turizm Fakültesi’ne British Council'den destek