8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Konya’da bulunan belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı

07 Mart 2021 - 15:15

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında; kadınların ailenin ve toplumun temelini oluşturduğunu belirterek, kadınlara karşı her türlü ayrımcılık, şiddet ve zorbalığın karşısında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Altay’ın mesajı şöyle: “Şanlı tarihimiz boyunca verdiğimiz her mücadelede kadınlarımız daima en ön safta bulunmuştur. Nene Hatunların, Şerife Bacıların ve nice kahraman kadınların verdiği mücadele sayesinde istiklalimizi kazandık. Kadınlarımızın ülkesi ve milleti için şahadet şerbetini içmeyi şeref olarak addetmesiyle birlikte; vefakârlıklarla ve fedakârlıklarla bu uğurda nice vatan evladını yetiştirdiğini de unutmayalım. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde gerçekleşen elim helikopter kazasında şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum.

Kadınlar hem en önemli yapımız olan ailemizin hem de toplumumuzun temelini oluşturuyor. Hükümetimiz ‘Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum’ ilkesiyle, kadın ve kız çocuklarının eğitimi ile kadınların iş gücüne katılımını teşvik ediyor. Bizler de hanım kardeşlerimizin sosyal hayatta daha fazla var olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Gerek KOMEK ve ASEM’lerimizle, gerekse Aile Destek Merkezimiz, Gençlik Merkezimiz gibi birçok hizmetlerimizle hanım kardeşlerimize destek vermeye devam ediyoruz.

İki cihan güneşi Peygamber Efendimiz ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ diyor. Hem inancımız, hem kültürümüz kadına en yüksek değeri vermiş ve her zaman kadına karşı saygıyı ve sevgiyi öğütlemiştir. Kadınlara karşı her türlü ayrımcılık, şiddet ve zorbalığın karşısında olmaya devam edeceğiz. Tek bir kadının dahi şiddete uğramasına, hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine asla tahammülümüz yoktur.

Bu duygularla başta şehit anneleri ve eşleri ile pandemi döneminde fedakârca çalışan kadın sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ KADINLARLA İNŞAA EDİLECEK

AK Parti Selçuklu Kadın Kolları Başkanı Av. Özlem Yılmaz da “Güçlü Türkiye hedefimizi, güçlü kadınlarla ve şanlı milletimizle gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdiği mesajında, kadınlara yönelik çalışmalarını bu bilinçle devam ettireceklerini söyledi.

Yılmaz, güçlü bir toplumun ancak güçlü kadınlarla inşa edilebileceğini vurguladığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, "Kadınların hayatın her alanında yer alması, toplumun refahı için önem taşımaktadır. Kadın, özellikle toplumun temel yapısını teşkil eden aile kurumunun sağlam değerlere sahip olabilmesinde büyük bir önem arz etmektedir. Üstlendiği misyonla toplumsal yapının demokratik temellerinin yükünü çeken kadınların, hayatın her alanında el üstünde tutulması gerekmektedir. Çünkü kadınlar, dokunduğu yeri güzelleştirir, o yüzden ülkemin her yerine kadın eli değmelidir. AK Parti olarak değerlerimizden aldığımız bu sorumluluğun bilinciyle toplumsal hayatta kadın-erkek eşitliğinin sağlanması adına iktidarımız boyunca önemli adımlar atıldı. Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın haklarına verdiği önem, kadınlarımızın omuzlarındaki yükün hafiflemesinde büyük bir etken olmuştur. Bugün siyasette, bürokraside, kamuda, iş dünyasında yer alan kadın sayısı Cumhuriyet tarihinin en üst seviyelerine ulaşmıştır. Kadınlarımızla ilgili meselelerdeki hassasiyetimizle kadının ‘toplumsal hayatta görünürlüğü’ ortadadır. Güçlü Türkiye hedefimizi güçlü kadınlarımızdan oluşan güçlü milletimizle gerçekleştireceğiz. Çünkü kadın, bir eliyle beşik sallarken diğer eliyle dünyayı sallar. Bu bilinçle çalışmalarımızı daha da ileriye götüreceğiz. Başta şehit ve gazilerin anneleri ve hanımları olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygular ile kutluyorum” dedi.

“KADININ KURTULUŞU YOKSULLUĞUN VE SÖMÜRÜNÜN YOK EDİLMESİYLE MÜMKÜNDÜR”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan ADD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Karatekin de kadınlarının sorunlarının çözümüyle kurtuluşu yoksulluğun ve sömürünün yok edilmesiyle mümkün olacağını söyledi.  

Ülkemizde kadınların dünyada olduğu gibi sorunlar yaşadığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)  Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Karatekin, “Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının esridir’ diyen Atatürk’ün desteğiyle yürütülen çalışmalar sonucu kadınlarımız, diğer birçok ülkedeki hemcinslerine göre oldukça ileri bir konum elde etmişlerdir. Avrupa ülkeleri içinde ilk kez kadınlara seçme ve seçilme hakkı ülkemizde verilmiştir. Günümüzde kadınlar sosyal hayat içerisinde aktiftir. Çalışan ve üreten kadınların sayısı hızla artmaktadır.  Öte yandan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarımızın pek çok sorunları vardır. Bu sorunların başında kadına yönelik şiddet, töre cinayetleri, küçük yaşta evlendirilme, gelenek ve göreneklerden oluşan toplum baskıları vb. sorunlar en önemlileridir. Sınıf eşitliği, kadının eşitliğini sağlayacak olan ön koşuldur. Kadınların rakibi erkekler değil, bütün önemli rolleri erkeklere veren sistemler, rejimler, anlayışlar ve kültürlerdir. Kadını babaya, kocaya, kardeşe veya herhangi birisine ve son aşamada devlete muhtaç olma halinden kurtarmadıkça, kadın sorununun nedenselliğini ve çözümünü öncelikle sınıfsal eşitlik mücadelesi temelinden hareket eden bir bakışla inşa etmedikçe, kadın hakları mücadelesi, genel olarak tüm kadınların kurtuluşu için verilen bir mücadele olamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Karatekin kadın sorunun öncelikle eşitsizlik sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Bugün Kadın sorunu öncelikle eşitsizlik sorunudur. Eşitsizlik sorunu ise öncelikle sınıf sorunudur. Birisi çözülmeden diğerinin çözümü geçici, göreceli ve köksüzdür. İnsanlar kendilerine muhtaç olunduğu sürece diğer insanları önemsizleştirir ve değersizleştirir. Mesele kadının muhtaç olma konumundan çıkması-çıkarılması meselesidir. Bu bağlamda kadın sorununun temeli öncelikle sınıfsal içerikli bir eşitlik sorunu olup, önce sınıf olarak muhtaç olmaktan çıkılmasına dayanır. Kadın erkeğin değerlisi değil, eşiti olacak, illa değerlisi olunması gerekse birbirlerinin değerlisi olacaklar. Kadının yaşadığı sorunlardan kurtuluşu cinsiyet kimliği ile ilgilidir, fakat cinsiyet kimliği üzerinden yürüyen sömürü, taciz, diğer haksızlıklar ve kötülükler öncelikle toplumsal sınıfın sömürülmesine uygunluğu ve gerçekliği ile ilgili bir meseledir. Kadının mutluluğu, erkeğin ‘adamlığı’, ‘insanlığı’ ya da ‘iyiliğine’ bağlanamaz. Erkeğin kadına lütfedecek durumda olması ve kadının erkeğin bu lütfedişi ile mutlu olması gerçekliği problemin ta kendisidir. Kadının kurtuluşu öncelikle yoksulluğun ve sömürünün yok edilmesi ile mümkündür. Sonuç olarak; geçmişi iyi okuyarak ders almak, geleceğe yönelik olarak kendini iyi yetiştirmek, eğitim hakkını sonuna kadar kullanabilmek, kariyer yapmak, ekonomik gücü elinde bulundurabilmek, bizden sonra gelen nesillere örnek olabilmek, yeryüzündeki tüm kadınların en önde gelen hedefi olmalıdır” diye konuştu.

“KADINLAR YURTTAŞ OLABİLME MÜCADELESİ VERİYOR”

Eğitim-İş Konya Selçuklu İlçe Temsilcisi Derya Şimşek de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüyle ilgili yaptığı açıklamada, baskı ve şiddete karşı duran kadınların yurttaş olabilme mücadelesi verdiğini kaydetti.

Açıklamasında kadınların yurttaş olabilme mücadelesi verdiğini belirten Şimşek,“8 Mart, 164 yıldır kadınların erkek egemen sisteme ve kadınları eve mahkûm eden anlayışa karşı kadınların birlik ve mücadele günüdür. Türkiye’de kadınlar, ev içinde emeği yok görülen, çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalan, toplumsal baskı ile kuşatılan, her gün cinayetlere kurban giden bu sistem içerisinde yurttaş olabilmenin mücadelesini vermektedir. Kadın sömürüsü elbette daha önce de vardı. 2002 yılında 66 kadın cinayetlere kurban gitmişken, ardan geçen 19 yılda katledilen kadın sayısı 8 bine dayanmıştır. Bu durumdan iktidar sorumludur. 6284 sayılı Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun yürürlüğe girdiği 2013 yılından 2020 Ocak ayı sonuna kadar 448 bin 409 kadın şiddete maruz kalırken,1 milyon 608 bin kadın ise koruma talebinde bulundu. Bugün İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açılmakta, kadının adından dahi rahatsız olanlar; kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadırlar. Kadınlar sadece aile içinde değil, iş yerinde de sömürüye, adaletsizliğe ve ölümlere kurban gitmektedir. Sadece 2020 yılında adına kader dedikleri, fıtrat dedikleri sömürü düzeninde en az 150 kadın emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir” dedi.

Şimşek, ekonomik krizden en çok kadınların etkilendiğine dikkat çekerek, “Ülkemizde ekonomik krizden en çok kadınlar etkilerken, kadın istihdamı yüzde 10 civarında azalmıştır.10 milyonun üzerinde kadın ev işleri nedeniyle kendi ekonomik bağımsızlıklarından dışlanmıştır. Pandemi sürecinde çalışan kadınların sömürüsü hem ev işlerinde hem iş hayatında olmak üzere iki kat artmıştır. Kadınlar iş hayatında da sürekli ayrımcılığa maruz kalmış, aynı işi yapmalarına rağmen kadınlar erkeklerden yüzde 31,4 daha az gelir elde etmiştir. Ücretlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği artarken, 2006 yılında yüzde 12 olan eşitsizlik 2020'de yüzde 20,7'ye yükselmiştir. Gelinen noktada kadınlar çalışma hayatında daha fazla sömürülmüş, daha fazla baskıya maruz kalmıştır. Bugün kız çocukları 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte örgün eğitim dışına itilmiş ve çocuk gelin, çocuk işçi sayısında artış yaşanmıştır. TÜİK’ in verilerine göre 15-19 yaşları arasında bulunan her dört kız çocuğundan biri ne okulda ne de işte bulunmaktadır. Bu oran erkek çocuklar arasında 10’da birdir. Eğitim-İş olarak vurguluyoruz: Kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren, onları sosyal hayata katan, onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevidir. Cumhuriyet Devrimleri, kadın erkek eşitliğinin ve ülkemiz de ekonomik ve toplumsal olarak var olmasının, köle olarak görülmesine karşı eşit bir birey ve yurttaş olmasının yanında kadınlarımızın katledilmesine, sömürülmesine karşı adaletin ve demokrasinin adıdır. Sömürüye ve baskıya, İş cinayetlerinde katledilmeye, Cinsel şiddete ve ayrımcılığa karşı yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü diyerek, yaşasın Cumhuriyetimiz ve Cumhuriyet Devrimlerimizin adı olan kadınlarımız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama