747. Vuslat, seyircisiz icra edildi

747. Vuslat, seyircisiz icra edildi

Hz. Mevlana, ölümünün 747. yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Bu yıl pandemi nedeniyle seyircisiz olarak düzenlenen törende protokol, Mevlana'nın mesajlarına vurgu yaptı

18 Aralık 2020 - 11:55

Hazreti Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri sınırlı seyirciyle yapılan Şeb-i Arus programı ile sona erdi.

Mevlana Kültür Merkezi'nde 1 saatle sınırlandırılan Şeb-i Arus törenlerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak 11 ülkeden gelen 35 yabancı medya çalışanının da takip ettiği program, televizyon kanallarından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

Mevlana Müzesi'nde sanduka başında Gülbank duasıyla başlayan Hz. Mevlana'nın 74’üncü Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, Mevlana Kültür Merkezi'nde sema gösterisiyle devam etti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Mevlana'nın bir sufi olduğunu belirterek, “Bir Sufi ama bu dünyaya veda ettiği günde, yalnızca Müslümanların değil, Hristiyanların ve başka inanç mensuplarının da feryad ettiği bir sufi” dedi. 

Son yıllarda bütün hakikatin tepetaklak edilmeye çalışıldığı bazı bölgesel ve küresel yanlışlara şahit olduklarını belirten Şentop, şunları söyledi:

“Ne diyordu Hz. Mevlâna, 'Köpeklerin dudağı değdi diye deniz kirlenmez.' Geçmişte bütün bir uygarlığımızı talan eden, yakıp yıkan Moğolların, bugün de değişik ve çağdaş modellerinin; doğuda ve batıda tarih sahnesine çıkmaya çalıştığını görüyoruz. Bu bazen doğrudan savaş ve yıkım şeklinde, bazen diplomasi masasında, bazen medya yoluyla manipülasyon, hakaret ve hakikati ters yüz etme çabalarıyla beliriyor. Çok yönlü ve çok boyutlu bir kuşatma, bir yaptırım ve başka yöntemlerle engellenmek, yok edilmek, güçsüzleştirilmek istenen Türkiye’mizin düşmanları, iyi bilmelidir ki; onların adaletsiz ve insan sevgisinden yoksun tüm çabaları, milletimizin ve devletimizin ayakları altındadır. İftiharla belirtmek isterim ki bu toprakların büyük ruhu; insanlık ve barış düşmanı, iyilik ve esenlik karşıtı, yerel, bölgesel ve küresel odaklara gerekli cevapları vermiştir ve vermeye devam edecektir.''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Mevlana'nın bizlere miras olarak benzersiz bir hayat bıraktığını belirterek, ''Bugün dünyaya baktığımızda nice insanın kendilerine iyilik getirdiklerini söyleyenlerin elinde kötülükle tanıştığını görüyoruz. Adına demokrasi deyin, özgürlük deyin, medeniyet deyin; dün ve bugün güzel sözlerin arkasına kötü niyetlerin saklanabildiğini yaşayarak öğrendik. Demek ki iyiliği doğru yerde doğru şekilde ve doğru kişilerde aramak da bir meziyettir. Üstelik yanlış ile doğrunun nice örneği, başı ve sonuyla karşımızda dururken girdiğimiz yanlış yolun mesuliyetini de üstlenmek zorundayız. Tercihi yapan bizken sonuç için başkasını suçlayamayız. İşte bu yüzden Mevlana’ya dönüyoruz. Onu anlamaya, anlatmaya ve yaşamaya çalışıyoruz. Kendi içimizden iyilik aramış ve bulmuş, sayısız insana da buldurmuş bir rehber varken ona başvurmaktan daha doğalı ve doğrusu yoktur” ifadelerini kullandı.   

İnsanlığın  en çok endişe ettiği ölümü; Şeb-i Arûs; düğün ve vuslat gecesi olarak takdim Hz. Mevlana'nın ölümünün ardından 8 asır geçmesine rağmen bugün de insanlığa söyleyeceği çok şey olduğunu ifade eden Konya Valisi Vahdetti özkan da bu yıl “İhsan Vakti” teması ile gerçekleştirilen 747. Vuslat Yıldönümünde Hazret-i Mevlâna’yı törenlerinin Hazret-i Piri anma ve anlamaya vesile olmasını temenni etti.

Vali Özkan, "Hazreti Mevlana’nın 'insan yeter ki iyilik arasın. onda kötü bir şey kalmaz' beytindeki ifade; ihlas, ümit ve muhabbeti ihya ederek hayatımıza ışık tutmaktadır. Bize her nefeste, iyi düşünceler, iyi davranışlar içinde olmayı öğütleyen Hazret-i Mevlâna; bunu temin etmenin yolunu da gösteriyor: sürekli iyilik arayışı içinde olmak ve bunu da ihsanla tahakkuk ettirmek. Eserlerindeki görüşleri, anlatıları Hazret-i Mevlâna’nın “İhsan”ı derinden işlediğini ve yaşadığını göstermektedir. İnsanlığın zorlukları aşmaya çalıştığı bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz ihsandır, ihsan sahipleridir. Gerçek şu ki zor süreçlerden ancak birbirimize ihsanda bulunarak çıkabiliriz. Doğu’yu da Batı’yı da düşünceleri ve eserleriyle sarıp sarmalamış Hazret-i Mevlâna, bizim kültürümüz ve medeniyetimiz için vazgeçilmez bir değerdir. Bu değeri, anmak ve anlamak yolunda, ortaya konan her çaba  ayrıca takdire şayandır" diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise “Hazreti Mevlâna Celaleddin Rûmî’nin yüzyılları aşan “Gel” çağrısına uyarak dünyanın her yerinden, yılın bütün günlerinde bu çağrıya icabet eden, ama Şeb-i Arus’ta özel bir ihtimamla gelen herkese selam etti.

Altay, şunları söyledi: "Hz. Pir, İslam’ın ruh köküne sıkı sıkıya bağlı biçimde; aşkın, sevginin, iyiliğin ve doğruluğun kainat halısını ilmik ilmik örmüş; bütün insanlık için, ama özellikle de arayış içindeki mustarip ruhlar için fizik ve metafizik hayatın değişik boyutlarını eserlerinde dile getirmiştir.

Şimdi görüyoruz ki aradan geçen yüzyıllar onun mesajlarındaki tazelikten bir şey eksiltmemiş. Peygamberin ayağının tozu olmakla iftihar eden Hz. Pir, bugün de farklı kıtalarda, farklı insanların içindeki sevinç ve hikmet bahçelerinde çiçekler açtırmaya devam ediyor.

O’nun evrensel mesajlarının gönüllere daha fazla dokunması için TRT Genel Müdürlüğümüzle birlikte büyük bir proje yürütüyoruz. Konyamızda TRT Uluslararası Film Platoları projesini hayata geçiriyoruz. Burada ilk yapılacak proje de yıllardır özlemle beklediğimiz Mevlana Dizi Filmi olacak inşallah. 

Anadolu’muz, Hz. Mevlâna gibi gönül erlerimiz olduğu için insanlığa hep yeni şeyler söylemenin bir yolunu bulup söylemiştir. Hz. Pirin şahsında bütün gönül erlerine, kendisini aşka ve iyiliğe adayanlara selam olsun.

Bu yıl pandemi sebebiyle Hazreti Pîr’in vuslat törenlerine katılamayan, kalbi Konya ile Mevlana ile atan bütün dostlarla en kısa zamanda buluşmayı ümit ediyor; bütün hak aşıklarını pandemi sonrası Konya’mıza davet ediyorum."

Protokol konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu konser verdi, sema gösterisi yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde