4 günlük kısıtlama başladı

4 günlük kısıtlama başladı

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile 15 ilde 4 gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı

15 Mayıs 2020 - 23:14

Koronavirüs önlemleri tedbirleri kapsamında bu hafta 4 gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması saat 24.00 itibariyle başladı. 15 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması 19 Mayıs Salı günü saat 24.00'da sona erecek.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ildeki kısıtlama olacak. Kısıtlama boyunca market, bakkal, manav ve kasaplar 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günü kapalı olacak, 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günü ise 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 

Bu günlerde vatandaşlar, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip alışveriş yapabilecek. 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul işletmeleri ile ekmek satan bayileri, tatlı üretiminin yapıldığı, satıldığı iş yerleri açık kalacak. Ancak lokanta, restoran ve tatlı satışı yapan işletmeler paket servisi ile hizmet verecek.

Kısıtlama boyunca kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek