3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun

Belediyeler, siyasi parti temsilcileri ve STK'lar yayımladıkları mesajlarla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutladı

02 Aralık 2020 - 16:57 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 17:38

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolasıyla bir mesaj yayımladı. Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayarak, “Konyamızda sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyor, engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa ediyoruz” dedi.

Altay mesajında, şu ifadelere yer verdi: “Bizler, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören bir geleneğin mensupları olarak, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Ülkemiz, özellikle son 18 yıllık sürede her alanda büyük bir gelişim yaşarken engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözüme kavuşturulması konusunda da önemli bir dönüşüme sahne oldu. Geçmişte eve mahkum olan engelli kardeşlerimiz artık toplumun her alanında başarıyla yer alıyor ve zorlukları bir bir aşarak örnek çalışmalara imza atıyor. Engelli vatandaşlarımızın hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri, gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim için mutluluk kaynağıdır.

Engelsiz şehir çalışmalarında her zaman öncü olan Konya’mızda da engelli kardeşlerimizin rahatça hareket edebilmeleri için Büyükşehir Belediyesi olarak önemli çalışmalara imza atıyor, engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa ediyoruz. Türkiye’de ilk olan Engelsiz Mekânlar Projesi, görme engelli vatandaşlarımız için kavşaklarda yaptığımız akustik sinyalizasyon sistemi, tüm otobüs ve tramvaylarımızın engellilerimizin kullanımına uygun olması, otobüslerimizde görme engellilere işitsel; işitme engellilere de görsel bilgilendirme sistemi, rampalı ve asansörlü üst geçitler, akülü araç ve mekanik sandalye temini, görme engelliler web sayfası ve down sendromlu gençlerimizden oluşan Mehter Takımımız bunlara örnektir.

‘Biz bu topraklara sevgiden başka tohum ekmedik’ diyen Hazreti Mevlana’nın şehri olan Konyamızda sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak, engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gayret göstermeye ve onları sosyal hayatın her alanına etkin şekilde dahil etmeye gayret gösteriyoruz.

Bu vesileyle; Dünya Engelliler Günü’nün engelli kardeşlerimin sorunları hususunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor; azimleri, mücadeleleri ve kararlı duruşlarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

“ENGELLERİN OLMADIĞI BİR MERAM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün, engellilerin sorunlarını aşmak ve onların da toplumun bir parçası olduğu gerçeğini anlatmak adına farkındalığın artması için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, engelsiz bir Meram için çaba sarf ettiklerini belirterek, tüm vatandaşları da bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Kavuş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Engelli insanların hayatın her alanında var olmaları için gayret sarf etmek, tabandan tavana herkesin en önemli görevlerinden biridir. Bu, vicdani bir sorumluluk, insani bir görev, çağdaş ve sosyal devlet olma anlayışının bir gereğidir. Engellerin, engelli vatandaşlarımızda değil onları eksik olarak gören zihinlerde ve kalplerde olduğuna inanıyor bu noktada bilincin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız, bugüne kadar hayatın her alanında, sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında tüm zorluklara rağmen, sergiledikleri mücadele ile her daim örnek olmuşlardır. Biz de bugüne kadar Meram’ın tümünde engellilerin sorunlarının çözümü için yapılan her türlü çalışmayı önceliğimiz olarak gördük, görmeye de devam ediyoruz. Meram Belediyesi olarak onların hayatlarını kolaylaştırabilmek, sosyal hayatta var olabilmeleri adına birçok çalışmaya imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Onların sorunlarını her zaman kendi ayıbımız olarak görüp çözmeye, onların mutluluğu ile mutlu olmaya gayret gösterdik. Tüm bunlarla birlikte milletçe daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davrandığımız takdirde sorunların bir bir çözüleceğine, birlik ve beraberlik içinde huzurlu ve mutlu bir hayat süreceğimize inancımız tamdır. Bu düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın gününü en içten dileklerimle kutluyor, nice güzel günlerde birlikte olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

“ENGELLİLERİ TOPLUMA KAZANDIRMAK HERKESİN GÖREVİ OLMALI”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karatay İlçe Başkanı Sebahattin Küçükdoğru, 3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle yayınladığı mesajında, “Engelli vatandaşların topluma kazandırılması için her kesim kendi üstüne düşene görevi yapmalıdır” dedi.

Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Küçükdoğru, şunları söyledi:

“Engellilik, sosyal yönleriyle her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini en aza indirgemek için herkesin katkısına, duyarlılığına ve ortak çabasına ihtiyaç hissedilen toplumsal bir husustur.

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şuuruyla hareket eden sosyal devlet anlayışına sahip olarak engelli vatandaşlarımızın umutlarını yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba sarf edip çözümler üretmek en önemli sorumluluklarımızın başında gelmektedir.

Çünkü engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, onların yaşama sevinçlerini yüksek tutarak hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. Hiçbir engelin seçim olmadığını hatırlatıp, her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmamasını temenni ediyorum.”

EKİCİ: ENGELLER KALKMALI

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici de 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeni ile bir mesaj yayınladı. TÜİK verilerine göre ülke nüfusumuzun yüzde 12,29’unun engelli kabul edildiğini belirten Ekici, yaklaşık on milyon engelli vatandaşımızın bulunduğuna işaret ederek, “Engelli vatandaşlarımız engelleri ile birlikte yılın her günü hayata tutunmaya çalışırken, bu vatandaşlarımIzın sadece belirli günlerde hatırlanması üzücüdür” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve ülkemizdeki engelli platformlarının amacının tüm vatandaşlarla eşit haklara, fırsatlara ve olanaklara sahip onurlu ve başı dik özgür vatandaş kimliğinde bir engelli profilinin oluşturulması olduğunun altını çizen Ekici, başta sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım gibi alanlarda olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalındığını hatırlattı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, engellilerin “Dünyanın en ötekileştirilmiş gurupları” arasında yer aldığını belirten Ekici, engelliliğin artık bir insan hakları konusu olduğunu, insanların sadece bedenleri tarafından değil toplum tarafından da engellendiğini söyledi.

Kamu hizmetlerinin sunum aşamasında engeli bulunan bireylere yönelik pozitif ayırımcılık düzenleme ve uygulamalarında azim ve kararlılık ortaya konulması gerektiğini de savunan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “Engeli bulanan bireylere yönelik bakışın merhametten adalete evrilmesi gerekmektedir. İnsanın hayatını kolaylaştıran, hayatla temasını artıran, hayatın içine katan yaklaşımların engeli bulunan bireyler noktasında pozitif ayırımcılık içermesi, ‘ihsan’ olarak değil ‘önce insan’ bakışından beslenen ‘irfan’ kapsamında değerlendirilmelidir” dedi.

Gelecek Partisi’nin, engelli ve engelli yakını tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğini söyleyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici sözlerini şöyle tamamladı: “Partimizin bu konuda dile getirdiği hiçbir hususun unutulmasına veya göz ardı edilmesine izin vermeyeceğiz. Sorunların sadece özel günlerde değil yılın 365 gününde gündemde olmasını sağlayacağız. Saygın ve onurlu birer vatandaş olarak hak ettikleri pozitif ayrımcılıklarla onları hayata ve toplumsal yaşama sıkı sıkıya bağlayacak tüm çalışma ve çabanın içinde olacağımızın sözünü veriyor engellerin kaldırılması ve onlara eşit yaşam hakkı sunulması noktasında daha duyarlı olunması için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

“KUTLAMA DEĞİL, FARKINDALIK GÜNÜ OLMALI”

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Dünya Engelliler Günü’nün kutlama değil, farkındalık günü olması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hayatın her alanında ve her birey açısından, engeller ancak mücadele ederek aşılır. Biz bu mücadelede  engelli vatandaşlarımızın yanındayız. ‘Engel olmayın destek olun’ sloganını, toplumun her kesimine birlikte yayacağız. İnsanlığın ulaştığı modern hukuk düzeninde,  kabul edilen ve evrensel olarak tanınan insan haklarının kaynağını, yalnızca insan olması ve doğuştan gelen temel haklara sahip olduğu düşüncesi oluşturur. Devredilemez olan bu haklar tüm insanlar için eşit olarak sağlanmalı. Özgür ve onurlu yaşam hakkı korunmalıdır. Bu hakkın sağlanması ve korunup geliştirilmesi, hayatın içinde dezavantajlı gruplardan olan engelliler için  ayrı bir önem arz etmektedir.

Ülkemizde çıkarılan onlarca yasa, taraf olunan uluslararası sözleşmeler, yapılan çalışmalar, sürekli ve sürdürülebilir bir iyileşmeyi tam anlamıyla  henüz sağlayamamıştır. Gelinen noktada, köklü bir zihniyet değişikliği olmaksızın, amaçlanan neticenin alınamayacağı anlaşılmaktadır. İstihdam politikaları engellilerin iş sahibi olmasını sağlamaktan uzaktır. Kamu ve özel sektörde engelli kontenjanları doldurulamamış, serbest meslek sahibi engelli bireylerin sorunlarına yönelik olarak atılan adımlar yetersiz kalmaktadır.  Özel sektörde, engelliler kâğıt üzerinde  istihdam edilmekte, diğerleri ise mesleki yetenekleriyle  alakasız konumlarda çalıştırılmaktadır. İstihdam şartlarını karşılamayan işverenlere kesilen cezalar, engellilerin istihdamı için etkin şekilde kullanılamamaktadır.

Erişilebilirliğe dair standartların karşılanması bir yana, kamu başta olmak üzere,  sonradan yapılan kamuya açık çevre düzenlemelerinde ve yeni  inşa edilen yapılarda dahi bu kurallara uyulmamakta, kaldırımlar işyerleri tarafından  gasp edilerek, aynı şekilde araçlar  kaldırımlar üzerine park edilmektedir. Belediye otobüslerinde sesli uyarı sistemleri hayata geçirilememiştir.

Öte yandan, devletin engelli bireylere yaptığı parasal yardımların,  engellilerin haklarının karşılandığı anlamına gelemeyeceği  gözden uzak tutulmamalıdır. Bu ödemeler ve pozitif ayrımcılık adı altında,  getirilen hükümler  giderek ayrımcılığın kalıcı teminatına dönüşmekte ve engellilerin sürekli olarak, ötelenen haklarının kalıcı olarak  gaspına neden olmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın 3 Aralık 2005'de yaptığı konuşmada,  henüz taslak olan; Engelli Hakları Sözleşmesinin topluma katılımı engelleyen, engellerin ortadan kaldırılmasının eşitliği sağlayamayacağına, tüm haklara eşit erişimin önemli olduğunu vurgularken, ‘Engelliler, dünyanın en kalabalık azınlık grubu, Orantısız derecede yoksullar. İşsiz kalma olasılıkları  daha yüksek, ölüm oranlarıysa toplumun geneline oranla çok daha yüksek’ cümlelerini kurdu.

Tüm dünyada Covid-19 süreci engellilerin yaşadığı eşitsizliği, hak ihlallerini ve ayrımcılığı daha da pekiştirdi. Annan'ın söylemlerindeki haklılığın pandemi döneminde katlanarak arttığını görüyoruz.

Tüm insanlık  pandeminin yıkıcılığından etkilenirken,  engellilerin daha da fazla etkilendiğini söyleyebiliriz.

Engelli bireylerin anayasadan, yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının,  karşılanması devletin sosyal hukuk devleti olmasının, vatandaşlarının eşitliğini gözetmesi yükümlülüğünün ve nihayetinde İnsan haklarına saygının bir gereğidir.

Bu bir şefkât, ahlâk, acıma, empati, zor durumdakine yardım sorunu değil, bir hakkın tanınıp teslim edilmesi sorunudur. Sorun sosyo-ekonomik, politik ve kültürel alanda sağlanacak iyileşmeyle doğru orantılı olarak çözümlenebilir. Çözümün itici gücü devlet erkinin iradesi, nitelikli örgütlenme ve toplumsal farkındalığın sağlanmasıdır diyor, görmeyenleri koruma derneği olarak, tüm engelli kardeşlerimize, aileleriyle birlikte mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...
Ümütkesmez: Konya çiftçisinin hesap sorma vakti gelmiştir
Ümütkesmez: Konya çiftçisinin hesap sorma vakti gelmiştir