"25 Kasım kadına yönelik şiddetin son bulmasına vesile...

"25 Kasım kadına yönelik şiddetin son bulmasına vesile olsun"

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Tunç, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkat çekti ve 25 Kasım'ın kadınlar için kazanımların habercisi olması temennisinde bulundu

25 Kasım 2020 - 16:32

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı yasın açıklamasında, kadınlara yönelik şiddetin politik olduğunu, bu şiddetin bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlallerinin giderek arttığına dikkat çeken Tunç, "Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları 'fıtrat ve kader' arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet politiktir diye haykırmayı sürdüreceğiz” dedi.

25 KASIM KADINLAR İÇİN MÜCADELE VE KAZANIMLARIN HABERCİSİ OLSUN

Tunç, 25 Kasım’ın kadınlar için dayanışmanın, mücadelenin ve kazanımların habercisi olması temennisinde bulunarak, şunları söyledi:

“Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun.”

Gedavet Parkı'nda yapılan basın açıklamasına CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, yönetim kurulu üyeleri, İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolları başkanları, ilçe başkanları ve partili kadınlar katıldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız