24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun

Basında sansürün kaldırılışının 113. yıldönümü olarak ilan edilen 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlanıyor. Konya'da bulunan yöneticiler yayımladıkları mesajlarla medya çalışanlarını kutladı

24 Temmuz 2021 - 14:46

BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, basında sansürün kaldırılışının 113. yılında medya mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.

Altay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Altay mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Basında sansürün kaldırılışı ile ülkemizde 113 yıl önce haber alma özgürlüğü anlamında önemli bir adım atılmıştır.

Toplumumuzun değerlerini ön planda tutan, devletimizin ve milletimizin yanında olan basınımız, demokrasinin ayrılmaz unsurlarından biri olmuştur.

Özellikle teknolojik imkanların geliştiği, dijital mecraların hayatımızın her alanına etki ettiği bu dönemde doğru ve objektif haberlere ulaşmak son derece önem kazanmıştır.

Doğru kaynaklar ve doğru habercilik anlayışı ile kamuoyu oluşturmak gibi önemli ve değerli bir görev üstlenen medya mensuplarımız, üzerlerindeki bu sorumluluğun farkında olarak hem şehrimize hem de ülkemize katkıda bulunmaktadır.

Basın ve yayın kuruluşlarımız, 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi; milletimizin bağımsızlığına, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne karşı da her zaman tek ses olmuştur.

Gerek Konya’mızda gerekse ülkemizde büyük özveri ve fedakârlık isteyen bu görevi üstlenen, gece gündüz gözetmeksizin çalışan tüm medya çalışanlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

BAŞKAN KAVUŞ: BASIN, MİLLETİMİZİN SESİ VE KULAĞIDIR

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Basının toplumlar için önemine değinen Kavuş, “Basın, toplumun doğru ve gerçek bilgiye ulaşmasını sağlayan temel unsurlardan biridir. Görevi halkın doğru bilgi ve haber almasını sağlamak olan yerel ve ulusal basın, bu önemli misyonu gerçekleştirmek için zaman ve mekân ayrımı gözetmeden, büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Milletimizin sesi ve kulağı olmasının yanında bilgiye doğru ve hızlı bir şekilde ulaşılması bağlamında basının önemi yadsınamaz bir gerçektir” diye konuştu.

Kavuş, basın sansürünün kaldırılışının 113. yıldönümünde basın çalışanlarının gününü kutlayarak “Hayatlarını kaybeden basın mensuplarına Allah’tan rahmet diler, basın meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olan, kamu yararını gözeten, başta Konya basını olmak üzere tüm basın emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

BEKTAŞ: ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİLERİN EN BÜYÜK GÜVENCESİ OLMUŞTUR

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basının demokrasilerin en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Baskı altında kalmadan görevini özgür olarak yerine getiren basının demokrasinin güvencesi olduğunu belirten Bektaş, “Basın, çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. İletişim özgürlüğü şeffaf yönetim anlayışının temel yapı taşlarından biridir. Toplumsal değerlere saygılı, kişisel, hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesi olmuştur. Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Basın, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Vatandaşla devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir” dedi.

Bektaş, CHP olarak basının ve basın emekçilerinin yayında olduklarını ifade ederek, “Ülkemizin ve şehrimizin sorunlarının her zaman takipçisi olan ve bu sorunları tarafsız olarak kamuoyuna aktaran,  zor şartlarda ve ekonomik koşulların olumsuzlukları içinde fedakârlık göstererek görevlerini en iyi şekilde yerine getiren basın emekçilerimize bizlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Basınımızın özgür olarak görevini yerine getirmesi için parti olarak elimizden gelen her türlü katkıyı her zaman verdiğimiz gibi vermeye de devam edeceğiz. Basının susturulduğu, haber alma hürriyetinin kısıtlandığı, bilgi edinme yollarının tıkandığı, sistematik oto sansürün uygulandığı böylesi bir dönemde, 24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı’nı kutlamaktan ne yazık ki uzağız. 24 Temmuz’u tutuklu gazetecilerin özgürlüğüne kavuştuğu, işsiz gazetecilerin olmadığı, baskı ve dayatmalardan arınmış özgür basın ve demokrasi için topyekûn mücadele günü olarak algılanması gerektiğine inanarak, basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, selam ve sevgilerimi sunarım” şeklinde konuştu.

DEVA PARTİSİ GENEL BAŞKANI BABACAN: ÖZGÜR BASIN HAYAT KURTARIR

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Deve Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, basının bu anlamlı gününü kutlayarak, özgür basın hayat kurtardığını ifade etti.

İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan 24 Temmuz Basın Bayramını kutladığını belirten Babacan, “Kıymetli basın mensubu arkadaşlarım, İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan 24 Temmuz Basın Bayramınızı kutluyorum. Kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olan özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyorum.

Ne var ki gazeteciler günümüzde iktidar sahiplerinin tehditleri altında işlerini yapmaya çalışıyorlar. Basının tek sesliliğe kıstırılmak istenmesi sansürcü anlayışın sürdüğünü gösteriyor. Mevcut iktidardan farklı fikirdeki gazetecilerin mesleklerini işten çıkarılma veya tutuklanma tehdidi altında yapmak zorunda bırakılması çok sesli demokratik hayatımıza zarar veriyor. Öte yandan, iktidar ortakları tarafından gazetecilerin tehdit edilmesi ve gazetecilere yönelik fiziksel saldırıların düzenlenmesi siyasal şiddetin önemli bir yüzünü oluşturuyor. İlk basın şehidimiz Hasan Fehmi Bey’in ölümünün ardından 112 yıl geçmiş olmasına ve bu süreçte çok sayıda gazeteciyi suikastlara kurban vermemize rağmen, günümüzde halen gazeteciler hedef alınıyor. Tam da bu nedenle devleti çete tipi faaliyetlerden temizleme yolundaki kararlılığımız güncelliğini koruyor. DEVA Partisi’nin ilkesi net, fikri açıktır: Özgür basın hayat kurtarır. Tüm basın emekçilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

YİĞİT: 24 TEMMUZ BASININ ÖZGÜRLEŞTİĞİ GÜN OLARAK ANILMALIDIR

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit 24 Temmuz Basın Bayramıyla ilgili yayımladığı kutlama mesajında; Basın Bayramının, basının özgürlüğü için mücadele günü olarak anıldığı bir gün olmasını gerektiğini söyledi.

24 Temmuz’un basının özgürleştiği gün olarak anılması gerektiğini belirten Yiğit, “24 Temmuzlar, siyasi tarihimizde aydınlanmanın simgeleridir. Türk basını ve toplumu için önemi yadsınamayacak ölçüde büyüktür. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla sansürün kaldırıldığı gündür. Bugün basın ve ifade özgürlüğü için mücadele günü olmalıdır. İktidar basın özgürlüğünü, haber alma özgürlüğünü azaltmak, mümkünse ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmaktadır. Gazeteciler, sansüre ve baskıya karşı; büyük önder Atatürk’ün ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ sözünü kendilerine referans alarak, Osmanlı döneminde verdiği mücadeleyle bundan 113 yıl önce elde ettiği özgürlüğün gerisine gidilmesini kabul etmeyecektir. Eğitim-İş olarak; basın ve ifade özgürlüğü için 24 Temmuz’un Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak anmaya ve büyütmeye devam edecektir. Bu duygularla basının ve basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

BARANOK’TAN, 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Konya Berberler Odası Başkanı Veli Baranok, basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutladı.

Baranok, kutlama mesajında şunları dile getirdi:

“Toplumumuzun değerlerini ön planda tutan, devletimizin ve milletimizin yanında olan basınımız, demokrasinin ayrılmaz unsurlarından birisidir. Gerek Konya’mızda gerekse ülkemizde büyük özveri ve fedakârlık göstererek, bu görevi yerine getiren ve gece gündüz gözetmeksizin çalışan tüm medya çalışanlarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor