23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl da pandemi tedbirleri kapsamında sadece Atatürk anıtına çelenk sunumu ile kutlanacak. Konya'da görev yapan belediye başkanları ile siyasi partilerin temsilcileri ve oda, dernek, sendika başkanları çocukların bayramını yayınladıkları mesajlarla kutladı

22 Nisan 2021 - 15:31

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, “Bu yıl 23 Nisan pandemi sebebi ile buruk geçse de en kısa zamanda caddelerin, sokakların cıvıl cıvıl olduğu bir bayramı hep birlikte yaşayacağız” dedi.

Altay’ın mesajı şöyle:

“Bağımsızlığımızın simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın mutluluğu ve sevinci içerisindeyiz.

Taşıdığı önem bakımından tarihimizin dönüm noktası olarak nitelendireceğimiz günlerden olan 23 Nisan; aynı zamanda Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı tarih olarak hafızalarımızda yer almaktadır.

Meclisimiz; kahraman milletimizin özgürlük ve bağımsızlığını kazanmak maksadıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük etken olmuştur. Meclisimizin çatısı altında alınan kararlarla ülkemizin hızla yaraları sarılmış, yine bu çatı altında üstün gayret ve azim gösterilerek her alanda büyüme ve gelişme için canla başla çalışılmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günü çocuklara ithaf ederek onlara bu ülkenin yarınları olarak bakmış; egemenliğimizi ve ülkemizi çocuklara emanet etmiştir. Böylelikle 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayram olarak da ayrı bir anlam ve değer kazanmıştır.

Bizler de çocuklarımızı sevginin, merhametin, iyiliğin temsilcileri olarak görüyoruz. Milli ve manevi değerlere sahip, yaşadıkları çağa uygun donanımla yetişen çocuklarımız sayesinde gözümüz arkada kalmayacak, ülkemiz ve toplumumuz önce çocuklarımızın kalbinde sonra omuzlarında daha da büyüyecektir.

Bu yıl 23 Nisan pandemi sebebi ile buruk geçse de en kısa zamanda caddelerin, sokakların cıvıl cıvıl olduğu bir bayramı hep birlikte yaşayacağız.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bizlere bu mukaddes vatanı emanet eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi; Kurtuluş Savaşı’nı sevk ve idare eden Birinci Meclis’in kahraman mensuplarını rahmetle yâd ediyorum.

En büyük hazinemiz olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

KARATAY BELEDİYE BAŞKANI KILCA’DAN 23 NİSAN MESAJI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, TBMM’nin açıldığı gün tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyadaki tek çocuk bayramı olduğunun altını çizen Kılca; bu sayede sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik gibi kavramların minik yüreklerden tüm dünyaya yayıldığını ifade etti.

Türk milletinin 101 yıl önce işgal tehdidi karşısında asil, cesur ve mağrur bir duruş sergilediğine vurgu yapan Kılca, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“Ülke olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 101’inci yıl dönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Şanlı tarihimizle ve bizlere bu güzel ülkeyi armağan eden ecdadımızla ne kadar övünsek ve onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Zira gazi meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu tüm olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklâl Mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. Dolayısıyla 23 Nisan, bu milletin önemli günlerinden birisi olmasının yanında istikbalimizin meşalesi çocuklar için de çok büyük anlamlar taşımaktadır. Yarınlarımızın varisi çocuklarımıza armağan edilen bu tarihi günle, millet iradesinin ve geleceğimizin her şeyin üzerinde tutulduğu açıkça vurgulanmıştır. Bugün bizlere düşen ise, ecdadımızın bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkarak en kıymetli hazinemiz olan çocuklarımızı ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmektir. Bu bağlamda Karatay Belediyesi olarak; kendine güvenen, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı ve yetenekli gençlerin yetişmesi için yeni projeler üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız uğruna gözünü kırpmadan şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı yürekten kutluyorum.”

“ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE KUTLAYACAĞIMIZ 23 NİSANLARIN ÖZLEMİNDEYİZ”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Pekyatırmacı, son iki 23 Nisan Bayramı’nda  tüm dünyayı esir alan pandemi nedeniyle çocuklarla bir araya gelememenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirerek, şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920 tarihi, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını, tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birini oluşturuyor. Milli egemenliğimizin temelleri atılırken, aziz milletimiz her yaştan ferdiyle zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda birlik ve beraberlik içinde yılmadan mücadele vermiştir. Bu kutlu mücadelenin anısına  dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayramın ülkemizde kutlanıyor olması da Türk milletinin büyüklüğünün göstergesidir.

Bizler de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihi köklerinden kopmadan en iyi şekilde yetişmeleri için elimizden gelen gayretin fazlasını sarf ediyoruz. Çocuklarımızın öğrenimlerini en iyi şekilde sağlamaları için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz çünkü biliyoruz ki çocuklarımızın mutluluğu tüm milletimizin mutluluğudur. Dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle malesef çocuklarımızla iki bayramdır bir araya gelememenin hüznü içersindeyiz. Bu günlerin geride kalacağı inancıyla bir araya geleceğimiz ve birbirinden güzel şenliklerle bu zamanların acısını çıkartacağımız zamanlara da kavuşacağız inşallah. Ben bu duygu ve düşüncelerle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyor, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.”

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ SADE’DEN BAYRAM  MESAJI

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Rektör Sade mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, 101 yıl önce yoklukların, zorlukların ve savaşların hâkim olduğu bir dönemde açılmıştır. O günün şartlarında Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı'nı başlatarak, kurtuluş mücadelesinin en önemli aktörlerinden biri olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda yurdun dört bir yanını saran işgalcilere karşı aziz milletimiz, millî birlik ve dayanışma ruhu içerisinde düşmanı geri püskürtmüş, vatanı müdafaa etmiştir. Yine TBMM’nin açılması, Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda çok önemli bir adım olmuştur.  TBMM, açıldığı günden bu yana millet iradesinin tecellisidir, bu uğurda iç ve dış tüm tehditlere karşı çıkan, ‘Gazi’ unvanını taşıyan asil bir meclistir. Aradan geçen 101 yılın sonunda, yüce milletimizin onurlu mücadelesi neticesinde, şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tam bağımsız, millet iradesinin üzerinde hiçbir gücü kabul etmeyen, demokratik ve tüm dünyada saygınlığı kabul edilen bir ülke konumundadır.

Günümüzde yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaç, her geçen gün artmakta ve bu konuda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, milletimizin istikbâlini sağlamada çocuklara verdiği değeri ve güveni açıkça vurgulamıştır. Bu noktada bizlere düşen temel görev, çocuklarımızı vatan ve millet sevgisi taşıyan, dürüst, saygılı, çalışkan, araştıran, sorgulayan, düşünen, bilime ve teknolojiye açık, kendini ifade edebilen bireyler olarak yetiştirmektir.

KTO Karatay Üniversitesi olarak, ülkemizin geleceği çocuklarımıza karşı üzerimize düşen görevleri yerine getirmeyi, milletimize karşı bir borç bilmekteyiz. Şartlar ne olursa olsun zaman ve mekâna bağlı kalmaksızın pandemi sürecinde de “Dijital Çağın Dijital Üniversitesi” mottosuyla çalışmalarımızı kesintiye uğratmadan, büyük bir özveri ile devam ettirmekteyiz. İnanıyoruz ki ülkemizi dünyada hak ettiği konuma hep birlikte taşıyacağız.

Bu vesileyle; tüm dünya çocuklarının Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, Gazi meclisimize nice yıllar diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

“MİLLETİMİZİN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞA ULAŞMA KARARLILIĞININ MERKEZİ TBMM’DİR”

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında,  milletimizin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşma kararlılığının merkezinin TBMM’si olduğunu söyledi.

23 Nisan’ı çocuklarımıza Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edildiğini belirten Bektaş, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlik yıllarından itibaren kurduğu ‘Demokrasi’ düşü, tam 101 yıl önce bugün, hâkimiyeti kayıtsız şartsız millete devretmek üzere açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’yle gerçeğe dönüşmüştür. Mustafa Kemal, ‘Ben her kerameti Meclisten bekleyenlerdenim’ derdi. Meclisin sahip olduğu keramet ise şüphesiz ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesidir. Bu nedenledir ki Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal’in liderliğinde ve dünyaya örnek olan bir dayanışmayla kazanan milletimizin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşma kararlılığının merkezi TBMM’dir. Yurttaşları arasında hiçbir ayrım gözetmeyen, hiç kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, her vatandaşının eşit haklara sahip olduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri Atatürk, bu kıymetli günü aynı zamanda çocuklara armağan etmiştir. Atatürk’ün bu tercihi, güzel ülkemizin gelecek nesillere emanetinin de bir nişanesidir” dedi.

Bektaş, TBMM’nin görevinin ülkemizin dünyada söz sahibi olmasını sağlamak olduğuna dikkat çekerek, “Milletin vekâletini taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) asli görevi, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek, ülkemizin dünyada söz sahibi olmasını sağlamaktır. Bugün yetkileri törpülenen, işlevsiz hale getirilmek istenen TBMM, yurdumuza vurulmak istenen prangayı 101 yıl önce kırdığı gibi kıracak, 29 Ekim 2023’de kutlayacağımız Cumhuriyetimizin 100. yılında yeniden demokrasinin timsali olacaktır. Yaşanan salgın hastalık nedeniyle evlerimizde karşılayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin 101. yaşına girmiş olmasının da coşkusuyla yüreklerimizde kutlanmaktadır. İnanıyoruz ki bu salgın günleri geçer geçmez coşkumuz yüreklerimizden sokaklara taşacak; Cumhuriyetimizin bugünkü mirasçıları, onu hak ettiği şekilde demokrasiyle taçlandıracaktır. Sevgili çocuklar sizler, bu güzel ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Bu nedenle 101 yıl önce neler yaşandığını, Ulu Önder Atatürk’ün neden ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtığını iyi öğrenmelisiniz. Güzel Cumhuriyetimizin temel ilkesi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesidir. Bu aynı zamanda sizlere ‘Bağımsızlık ve adalet’ üzerine inşa edilmiş bir mirasın da temelidir. Bu mirası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği ‘Muasır medeniyetler seviyesi’ ve onun da ilerisine taşıyacak olan sizlersiniz. Bu duygu ve düşüncelerle, dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZ, ÜLKEMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK BİRER YILDIZDIR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin kuruluşunun 101. yıl dönümünde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, "Çocuklarımız, ülkemizi parlayan geleceğe taşıyacak birer yıldız, birer umut kaynağıdır" dedi.

Ekici, "İstiklal mücadelemizin sürdürüldüğü en zorlu günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisimiz kuruldu. Aziz milletimizin istiklalini sağladı, istikbalini yeşertti. Yüce meclisin kurulduğu gün ise Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bir bayram olarak armağan edildi. İşte bu hediye, evlatlarımızın istikbalimizdeki müstesna yerinin en somut göstergesidir. Çocuklarımız, ülkemizi parlayan geleceğe taşıyacak birer yıldız, birer umut kaynağıdır. En büyük zenginliğimizdir. Evlatlarımızın, kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, ülkemizi hep bir adım ileriye taşıyacak nitelikte, görev ve sorumluluklarına yürekten bağlı bireyler olarak yetişmesi ise bizim en büyük temennimizdir.

Dünyanın dört bir yanında istikbalimizi parlayan gözleriyle aydınlatan çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, geleceğimizin teminatı evlatlarımızın sağlığı için bu yıl balkonlarda ve Elektronik ortamlarda kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramını bir kez daha kutluyor, gözlerinden öpüyorum. Unutmayalım, sağlıklı nesil ve güvenli geleceğimiz için ne olur evde kalalım" dedi.

“TÜRK ÇİFTÇİSİ ÇOCUKLARIMIZIN İSTİKBALİNİ GARANTİ ALTINA ALMA GAYRETİNDEDİR”

25. ve 26. Dönem Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “1926’dan bu yana çocuklara ithaf ettiğimiz ve çocuklarımızın sevinç ve coşkusuyla taçlandırarak “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutladığımız, bu 23 Nisan’da meydanlar, tören alanları, bayramların buluşma mekânları, pandemi nedeniyle çocuklarımızın neşeyle yükselen sesleri ve heyecanlarından üst üste ikinci kez mahrum kalacak. Bu sene de geçen seneki gibi bütün evler bayram mekânı olacak, bayram meydanı olacak, bayram coşkusu ve heyecanı evlerimizde yaşanacak. Bayram coşkusunu meydanlarda ve alanlarda yaşayamamış olmak bayram coşkumuzu ve heyecanımızı eksiltmeyecek. Omuz omuza olamamanın mahzunluğuyla kutladığımız bu bayramda da asırlık emanetin bugünkü nesillere yüklediği mesuliyet bir kez daha hatırlanacak, dünün ve bugünün muhasebesinden çıkardığımız derslerle çocuklarımızın yarınlarını şekillendirecek adımlar atılacak. Çünkü hem bu yıl dönümüne vesile olan tarihi hadisenin yani Meclis eliyle egemenliğin millet asliyetine tevdisinin hem de bu bayramın emanet edildiği çocuklarımıza daha güçlü, daha itibarlı, daha müreffeh bir Türkiye’yi hazırlamanın önemini biliyoruz” dedi

“Bundan bir asır önce bugün toplanan Büyük Millet Meclisimizin ortaya koyduğu irade, bağımsız ve hür yaşama kararlılığı, hedefi ise istiklal-i tam’dı. O gün mücadele ettiğimiz işgalcilerdi, vatan topraklarına göz dikenlerdi” diyen Konuk,  mesajını şöyle sürdürdü:

“O gün o mücadeleden, bir olarak, birlik olarak, dayanışmayla yoklukları da düşmanları da yenerek zaferle çıktık. Bugün, askeri cephe tehdit olmaktan çıktı ancak açık, örtülü başka cepheler açıldı. Ekonomiden, kültüre, ticaretten sanayiye hücumların, istiklalimize ve istikbalimize kast eden saldırıların şekli değişti. Bu bayramı ithaf ettiğimiz çocuklarımızın egemen, müreffeh ve güçlü bir Türkiye’de gelecekte de huzur içinde yaşayabilmesi için görünen tehditlere tedbir almak kadar artık örtülü ve görünmeyen tehditlere de tedbir geliştirmek zorundayız. Pandemi nedeniyle çocuklarımızın kaybettikleri zamanı, ülkemizin kaybettiği zamanı telafi etmek, gelecek nesillere yük devretmemek için bugünden salgın sonrasına hazırlanmak zorundayız. Nasıl? Tıpkı 101 yıl önceki gibi bir olarak, birlik olarak, dayanışmamıza zeval vermeyerek, birbirimizi muhafaza ederek ve en çok da akıl ve gönül birliği yaparak, yapabildiklerimizin normal zamanlara göre bir fazlasını yaparak. Bu iklimin oluşmasında ve muhafazasında en büyük mesuliyet şüphesiz, 101 yıl önceki gibi meclisimizindir. O Meclis ki, milyonlarca evladını onlarca cephede şehit vermiş, ülkenin yoklukla da sınandığı bir dönemde koca bir milleti bir ülkü etrafında tekrar bir araya getirip düşmanı da yokluğu da yenmiş bir Meclistir. O irade ve kararlılığı ortaya koymuş Meclis, bugünkü zorlukları aşmak için de en büyük dayanağımızdır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “TBMM’nin bütün programlarının umdesi şu iki esastır: İstiklal-i tam, bila kayd-ü şart hakimiyet-i milliye” sözleri ile tarif ettiği Meclis o iki vazgeçilmezini istikbalin teminatı çocuklarına armağan etmiştir. İstiklalin de egemenliğin de sahipleri çocuklarımızdır. Onların bu vazgeçilmezlerden hangisini ne kadar emanet alacakları ve onların çocuklarının o coşkuları ne kadar yaşayabilecekleri ise bugün bizim mesuliyetimizdedir. Ve bizim yaptıklarımız ve yapacaklarımız o emanetin ne kadarını asli sahiplerine yani çocuklarımıza teslim edeceğimizi belirleyecektir.”

Meclisimizin açılışını kutladığımız bu günlerin içinde bulunduğumuz şartlar gelecek nesillerin yaşayacağı koşulları belirleyecek zorunlu ödevleri de bir kez daha hatırlattığını da ifade eden Başkan Recep Konuk, “Bugünün küresel dünyasında siyasi egemenlik tek başına yetmemektedir. Askeri güç kadar başka alanlarda da güçlü olmak milletler için hayati önemdedir. Mesela asker sayınız, kışlalarınız, askeri tesisleriniz kadar sağlık ordunuzun sayısı ve niteliği, hastane sayınız, donanımınız ile milli ilaç sanayiniz de can güvenliğiniz için askeri güvenlik kadar önemlidir. Mesela, diplomasideki, finanstaki gücünüz kadar, tarımsal üretimdeki, gıda üretimindeki gücünüz de hayati önemdedir.

Kendi mesuliyetinin farkında olan, gıda güvenliğinin, askeri güvenlik kadar hayati önemde olduğunu bilen ve kendi payına düşeni eksiksiz yapma gayretindeki Türk Çiftçisi kazanılan istiklalin ve kurulan Cumhuriyetin kıymetini asla unutmadan, üreterek ve vatan topraklarını sahiplenerek egemenliği taçlandırma ve çocuklarımızın istikbalini garanti altına alma gayretinin yanı sıra bu sene tıpkı bir önceki sene gibi salgının ülkemizin gıda güvenliği için oluşturabileceği riskleri de bertaraf etme azmindedir.

Ulusal Egemenlik Bayramını istikbalimizin garantisi çocuklarımıza emanet eden bir milletin fertleri olarak, bu günümüzü çocuklarımızdan emanet aldığımızın bilincindeyiz. Ve istikbalimizin garantisi çocuklarımızın gelecekte, kimseye muhtaç olmadan, tasasız, endişesiz, hür ve mutlu yaşayacakları bir vatan ve her 23 Nisan’da mutluluk ve heyecanlarını coşku ile yaşayabilmeleri için siyasi egemenliğin ekonomik bağımsızlıkla taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz.

Bu inançla; istiklal ve ulusal egemenlik mücadelemizin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Bundan 101 yıl önce hayır dualarıyla açılan ve Türk Milletinin tarihinde yeni bir dönem başlatan Millet Meclisimizin açılışının yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, çocuklarımızın sevinç,  mutluluk ve heyecanını, ilelebet yaşanması ve yaşatılması dileğiyle paylaşıyor, salgınla verdiğimiz mücadeleden bir an önce milletimizin sağlığını muhafaza ederek çıkmamızı ve karşılayacağımız milli ve dini bayramları, omuz omuza ve bir arada coşku ile kutlamayı diliyorum” dedi.

“23 NİSAN’DA ÇOCUKLARIMIZIN YAŞADIĞI SORUNLARA KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETELİM”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramıyla ilgili bir mesaj yayımlayarak, milletimizin ve çocuklarımız 23 Nisan Bayramını kutlayan Eğitim- İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 23 Nisan’da çocuklarımızın yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi.

23 Nisan kurulan TBMM’de ulusal egemenliğimizin vücut bulduğunu belirten Yiğit, “Bugün, bu toprakların insanlarının tebaa olmaktan ulus olmaya geçtiğinin tescillenmesinin 101. yıldönümüdür. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Meclis'inin kurulmasının 101. yılıdır. Bugün, dünyada çocuklara bayram adamış tek ulus olmanın kıvancını yaşamanın günüdür. Ulusun onurunu ve özgürlüğünü korumak için Büyük Önder Atatürk'ün Anadolu'da yaktığı bağımsızlık ışığı, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla tüm yurdu aydınlatmıştır. Atatürk’ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı yürütürken, öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumu olmuştur” dedi.

Yiğit, çocuklarımızın korunmasına yönelik sorumluluğun yerine getirilmediğine dikkat çekerek, “Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak armağan ettiği çocuklarımızın korunması konusunda da siyasi iktidar üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Çalışma hayatındaki çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 78’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır. TÜİK'in verilerine göre Türkiye'de 5-17 yaş arası tam 720 bin çocuk çalışıyor. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle kayıtlı çalışan çırak sayısı 308 bin, 1 milyon 15 bin de stajyer ve kursiyer bulunuyor. Çalışan çocukların yüzde 35,9'u ev geçindirmeye destek olmak için erken yaşta iş hayatına atıldığını söylüyor. 2012 yılında yasalaşan 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk işçiliği yaşı fiilen 13 yaşa düşürülmüştür. Bu durum, çocukların eğitim hakkından mahrum kalmasının önünü açarak, ucuz işgücü olarak çalışma hayatında yer almasını kolaylaştırmıştır. Pandemi süreci eğitimdeki eşitsizlikleri daha da derinleştirmiştir. Bugün en az 4 milyon öğrenci uzaktan eğitime ulaşamamış veya eğitim sürecinden tamamen kopmuştur. Yoksul ailelerin çocukları her geçen gün eğitim sürecinden kopmakta ve bu durum giderek okul terkiyle sonuçlanmaktadır. Çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları yaygın ve sistematik olarak işlenmektedir. Adalet Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, çocuğa yönelik cinsel istismar suçu, son sekiz yılın en tepe noktasına ulaştı. Verilere göre, ceza mahkemelerinde 2019’da çocuğa cinsel istismar suçundan 28 bin 360 dava açılırken, davalarının sadece 15 bin 651’i mahkumiyet ile sonuçlandı, 6 bin 420 beraat kararı alındı. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmekle sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Çocuklar eğitim hakkından mahrum bırakılmaktadır. Taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılmaktadır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır. Bu duygular ve düşüncelerle yaşanan olumsuzluklara rağmen, aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

“TBMM’NİN AÇILIŞININ . YILDÖNÜMÜNÜ GURURLA KUTLUYORUZ”

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı. Dr. Çetin, “Bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 101. yıl dönümü bir kez daha kutlamanın onurunu ve mutluluğunu gururla yaşıyoruz” dedi.

Çetin mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milletimizin 23 Nisan 1920’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ile kurduğu TBMM, Cumhuriyetimizin kuruluşunun temelini oluşturmuştur. Çocuklarımızın ulusal bağımsızlığın teminatı olduğunu her fırsatta dile getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmayanı yaparak, Millet Meclisinin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir.

Sevgili çocuklar, gözlerinizdeki ışık ve yüreklerinizde taşıdığınız umutlar ülkemizin geleceği adına bizlere güç vermektedir. Maalesef Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler dolayısıyla her yıl coşku ve heyecanla okullarınızda ve sınıflarınızda kutladığınız 23 Nisan’ı, sevinç ve coşkusundan hiç eksiltmeden bu yıl da evlerimizde ellerimizde bayraklarla birlikte kutlayacağız. İnanıyoruz ki, inşallah bu günler geçecek ve bizler, sağlıklı ve mutlu günlerde yeniden bir araya gelerek, coşkuyla bayramlar kutlayacağız.

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıyla ilgili bir kutlama mesajı yayımlayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Konya Şube Başkanı Sinan Düzenli, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesinin TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonu olduğunu söyledi.

23 Nisan 1920’de milli devletin temelinin atıldığını belirten Düzenli, “Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı; faşist ve ırkçı zihniyeti reddeden bir evrensel düşünce sistemidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ise, millet olgusunun ve ulusal varlığın göstergesidir. TBMM, ulus devletin çatısıdır ve emperyalizmin tarihteki ilk yenilgisinin abideleşmiş sonucudur. Milli kimlik, milli duruş, milli birlik ve bütünlük kavramları 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’nin açılışıyla, toplumda sağlam bir yer edinmiştir. Dünya siyasi tarihinde mevcut açıklamalarda, Atatürk Devrimi ‘Türk Milleti’nin varlık nedeni, Türk Milli devletinin kuruluşu, Millet Meclisi’nin açık, saygın ve çalışır durumda tutulması yönleriyle izah edilmiş, ön plana çıkmıştır. Bu tespitler, bugün, tekrar tekrar hatırlanmalıdır. Aziz Milletimiz; 23 Nisan 1920; millet olarak kimliğimizi, kişiliğimizi kazandığımız ve sömürgeci güçlere meydan okuduğumuz önemli bir tarihtir. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışıyla, milli mücadelenin karargâhı kurulmuş ve milli devletin de temeli atılmıştır. Gazi Meclisi unvanı, dünya da sadece TBMM’ne aittir. Bu onurlu ve saygın unvanı sahiplenmek, hepimizin yurttaşlık görevi ve sorumluluğudur” dedi.

Düzenli, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir İfadesinin, TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonu olduğuna dikkat çekerek, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ifadesi, TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletimizin de taşıyıcı kolonudur. Bu anlayış; Cumhuriyetimizin temel niteliklerine ve demokrasimizin olmazsa olmaz koşullarına işaret etmektedir. Aynı zamanda; çağdaş kazanımları, yurttaşlık kavramını, bireysel hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve bütün bu değerlerin varlık nedeni olan laikliği tanımlamaktadır. Laiklik, kadın-erkek, genç yaşlı ayrımı olmaksızın bütün yurttaşlarımızın özgürlüğünün güvencesidir. Atatürk Devrimi ile ulaştığımız milli egemenlik; kişilere veya demokrasimizin önemli kurumları arasında yer alan siyasi partilere bırakılamayacak kadar değerlidir ve yaşamsal önemdedir. Bu nedenle; parlamenter demokratik sisteme dönülmesinin gereğinin altını bir kez daha çiziyoruz. Bugün, milli egemenlik anlayışından hızla uzaklaştığımızı üzülerek tespit etmekteyiz. Milli egemenlikten uzaklaşmak; Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden ve demokrasiden kopmak demektir. 23 Nisan 1920 tarihi; ulusal onurumuzun, kimlik ve kişiliklerimizin sigortasıdır. Çağdaş dünya ile kurulmuş güçlü bir köprüdür. Millilik ve milli egemenlik kavramlarının, içini boşaltarak, ülkemizi ve devletimizi dönüştürenler karşısında; anayasal ve hukuki zeminde ve demokratik çerçevede mücadelemizi sürdüreceğiz. Milli egemenliği bizlere kazandıran ve emanet eden Kurtarıcımız ve Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, vatan savunmasında canlarını feda eden evlatlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde