23 Nisan’da kapanma kararı

23 Nisan'da kapanma kararı

İçişleri Bakanlığı'nın 81 İl Valiliğine gönderdiği “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelgeye göre 23-24-25 Nisan'da kapanma uygulanacak

22 Nisan 2021 - 12:18

Günlük koronavirüs vaka sayısının 60 bini aşmasının ardından 3 günlük kapanma kararı geldi. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği "23 Nisan Sokağa Çıkma yasağı" konulu genelge ile hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının 23 Nisan Cuma gününü de kapsayacağını duyurdu.

Genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın resmi tatil olması nedeniyle bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak. Cuma, cumartesi ve pazar günlerini de kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek.

3 günlük kısıtlamada, Bakanlığın daha önce gönderdiği genelgelerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler ve kişiler listesi aynen geçerli olacak. Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, genelgede, 23 Nisan kutlamaları ile ilgili detayları da açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis'te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları dahilinde çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde ve asgari katılımla gerçekleştirilecek.

Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde