18. Mistik Müzik Festivali İspanyol ezgilerinde "Sema"...

18. Mistik Müzik Festivali İspanyol ezgilerinde "Sema" ile başladı

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün bu yıl 18.sini düzenlediği Uluslararası Mistik Müzik Festivali, İspanyol ezgileri eşliğinde yapılan sema ritüeli ile farklı bir gösteriye sahne oldu

22 Eylül 2021 - 23:50

Hz. Mevlana'nın 814. doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "18. Mistik Müzik Festivali" başladı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda seyircinin alındığı festival, Endülüs'ten Konya'ya Musiki Topluluğu konseri ile açıldı.

Selçuklu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 18 yıldır kesintisiz düzenledikleri ve geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilen festivalin bu yıl 22-30 Eylül tarihleri arasında Türkiye, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Tanzanya, Kırgızistan, Azerbaycan ve İran'dan katılan sanatçıların icra edeceği 9 konser ile Mevlevi ayini ve sema mukabelesine evsahipliği yapacağını kaydetti. 

Fesivalin ilk gününde Endülüs'ten Konya'ya Musiki Topluluğu'nun İspanyol ezgileriyle Mesnevi müziğini harmanladığı Flamenko ve Sema gösterisi, izleyenlere farklı bir deneyim yaşattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Türkiye, hac ve umre için kırmızı listeden çıkarılmalı"
KOP bölgesinin kalkınması Nevşehir'de masaya yatırılacak
KOP bölgesinin kalkınması Nevşehir'de masaya yatırılacak