10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bazı kurum ve kuruluşların yetkilileri kutlama mesajı yayınladı

08 Ocak 2021 - 14:04 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 14:20

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Yokuş mesajında basın çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri hayat şartlarına ve çalışma ortamlarına kavuşturulmasının basını daha da güçlü kılacacağını söyledi.

Basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmalarının, etik değerleri her koşulda gözetmelerinin, medya gücünü amaç dışı kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Yokuş, "Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından ödün vermeyeceklerine inanıyoruz” dedi.

Konya’da gazetecilerin yaşadığı sıkıntılara değinen Yokuş. “Türkiye’de ve Konya’da günlük, haftalık ve aylık olarak yayın yapan bazı gazete ve dergilerin kapanması birçok gazeteciyi işsiz bıraktı. Covid-19 salgınında da canla başla görev yapan gazeteciler salgının başlangıcından bu yana maddi ve manevi olarak sıkıntılar yaşadılar. Kurumların ve Belediyelerin doğrudan ihale temini yapması nedeniyle, gazetelere verilen resmi ilan sayılarında da ciddi bir derecede düşüş yaşanmıştır. Doğrudan ihale temini ile yapılan ihaleler hem rekabeti önlüyor. Hem de gazetelerin resmi ilan sayısını düşürüyor. Bu Pandemi döneminde sıkıntı yaşayan gazeteler ilan düşüklüğü nedeniyle daha fazla sıkıntı içerisine giriyorlar. Bu yüzden ekonomik olarak zor bir süreç yaşayan gazetelerimize destek verilmesi şarttır. Bu vesileyle gazetecilerin özgür görevlerini yapmalarını dillerken, Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın çalışanlarını ise saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

ALTUN: BASININ VARLIĞI ÜLKEMİZE ÖVÜNÇ, BİZLERE GURUR VERİYOR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Altun mesajında, "Demokratik, ahlaki ve toplumsal sorumluluk bilinciyle mesleğini ifa eden haber emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum" dedi.

Demokrasinin ayrılmaz bir unsuru olan medyanın, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında hayati bir işleve sahip olduğunu vurgulayan Altun, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Halkın doğru bilgiye ulaşması noktasında medya mensupları da kritik bir fonksiyon icra etmektedir.

Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılarken mesleki ilkelerin yanı sıra toplumsal sorumluluk idrakiyle, demokratik ve hukuki değerleri koruyan, kişilik haklarına saygıyı esas alan gazeteciler “hakikatin temsilcisi” olarak görev yapmaktadır.

Yerel, ulusal ve uluslararası mecralarda çalışan bütün gazetecilerin, mesleklerini yerine getirirken hakikat konusunda gösterdikleri hassasiyet, gazeteciliğin saygınlığını ve medyaya güveni artırdığı gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine ve güçlenmesine de katkı sunmaktadır.

Bu duyarlılık, mesleki yetkinlik ve başarı ile birleştiğinde aynı zamanda genç gazetecilere de değerli bir örnek teşkil etmektedir.

Başarıları ve yetkinlikleriyle uluslararası medyada da etki uyandıran basın kuruluşlarımızın ve gazetecilerimizin varlığı ülkemize övünç, bizlere gurur vermektedir.

Türkiye’nin son yıllarda her alanda kat ettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir.

Ülkemizde basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanı da 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde genişletilmiş ve güvence altına alınmıştır.

Bu gerçeğe rağmen ne yazık ki bu kavramlar içeride ve dışarıda Türkiye karşıtı çevrelerce çarpıtılmış değerlendirmelerle istismar edilmekte, aleyhe algı oluşturmak için mesnetsiz yorumlarla kullanılmaya çalışılmaktadır.

Yaşadığımız zaman ve bölgemizde cereyan eden hadiseler, hakikatin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiği gibi, ülkesine ve toplumuna yabancı kalemlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini de kanıtlamıştır.

Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti kavramlarının terör örgütlerinin propagandasını yapma, vatandaşlarımız arasında ayrımcılık, nifak ve nefret tohumları serpme ya da vesayet ve darbe dönemlerini yüceltme gibi ifsat edici emeller için kalkan olarak kullanılmasına, herkesten önce “hakikat temsilcisi” olan gazetecilerin müsaade etmemesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, gelişen teknoloji, yazılı ve görsel basının yanında internet gazeteciliği ve sosyal medyada habercilik adına yeni imkanları beraberinde getirmektedir.

Yeni medya mecralarıyla dezenformasyon maksatlı haberlerin de hızla dolaşıma girebildiği günümüzde, ülkemiz, bölgemiz ve dünyadaki gelişmeleri doğru okuyabilen, teknolojik imkanlardan istifade ederek gerçek bilgiyi çok daha hızlı yayabilen, yalan haberle kararlı şekilde mücadele edebilen gazetecilerin varlığı çok daha önemli ve değerli hale gelmektedir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, mesleki ilkelerden ödün vermeden görevlerini ifa ederken, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine, birlik ve beraberlik ikliminin güçlenmesine katkıda bulunan kıymetli medya mensuplarımızın her zaman destekçisi olmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında fedakarca görev yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tekrar kutluyor, görevleri başında vefat eden gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum."

ALTAY: HAK VE HAKİKATTEN AYRILMAYAN BASIN ÇALIŞANLARINI KUTLUYORUM

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gecesini gündüzüne katarak koşturan, devletinin ve milletinin yanında saf tutan, hak ve hakikatten ayrılmayan tüm medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Altay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sadece Türkiye’ye özgü olmasından dolayı farklı ve özel bir öneme sahiptir.

Objektif, çok sesli, etkin, seviyeli bir medyanın kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla ifa ettiği görev göz ardı edilemez. Dünyadaki gelişmeleri iyi okuyan, halkı doğru ve eksiksiz bilgilendiren, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına katkı sağlayan medya, demokratik toplumun olmazsa olmazıdır.

Gazetecilik; mesai kavramı olmayan, kamu menfaatlerinin daima önde tutulduğu, fedakârlık ve özveri isteyen bir meslektir. Özel yetenek, meslek aşkı ve üstün kabiliyet gerektiren bir iş kolu olarak değişen dünya koşullarına hızlı uyum sağlamayı gerektirmektedir.

Konya’mız ülkemizin medyası en güçlü şehirlerinden biridir. 1,5 asırlık bir gazetecilik geçmişine sahip olan şehrimiz, son yıllarda artan çeşitlilikle Türkiye’de adından söz ettirmektedir. Pandeminin zor koşullarında, durup dinlenmeden, vazifesini aksatmadan çalışan şehrimiz medya çalışanlarını yaptıkları başarılı hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Gecesini gündüzüne katarak koşturan, devletinin ve milletinin yanında saf tutan, hak ve hakikatten ayrılmayan tüm medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; sağlık, afiyet ve mutluluk diliyorum.”

KILCA: BASIN GÜÇLÜ DEVLET OLMANIN ÖNEMLİ UNSURUDUR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Basının demokratik ve güçlü bir devlet olmanın önemli bir unsuru olduğunun altını çizen Başkan Hasan Kılca, “Ülkemizde ve dünyanın her yerindeki gelişmeleri topluma en doğru şekilde ulaştırma görevini yürüten tüm gazetecileri tebrik ediyorum” dedi.

Basının kamuoyunu doğru, eksiksiz ve hızlı şekilde bilgilendirilmesi bağlamında büyük önem taşıdığını belirten Başkan Hasan Kılca’nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şöyle: 

“Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışı, büyük önem taşıyan bir husustur. Haber verme, denetim, eleştiri ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunan gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden biridir. Geçmişten bugüne düşünce özgürlüğünün yanı sıra demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan gazeteciler; ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talepleri ile görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenmektedirler. Bu bakımdan da basın, demokrasi ve güçlü devlet olmanın da önemli bir unsurudur. Özellikle halkımızın gözü, kulağı ve sesi konumundaki Konya basını çok önemli bir kamu görevi yapıyor. Bir kamu görevi icra eden Konyalı basın mensuplarının ve medya kuruluşlarının yaptığı yayınlar, ortaya çıkardığı ürünler ile geldiği seviye takdir edilecek konumda. Bu başarının artarak devam edeceğine olan inancım tamdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi için her şartta görevleri peşinde koşan, mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden bütün basın çalışanlarının ve gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarındaki başarılarının devamını diliyorum.”

KAVUŞ: DOĞRU HABER AŞIĞI HER GAZETECİ UMUTLARIMIZI ARTIRIYOR

Gazetecinin, insanların gören gözü, dinleyen kulağı, anlatan gür sesi ve hisseden vicdanı olduğuna vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Bu mesleğin her bir ferdinin, toplumların demokratik ilerleyişi için ortaya koyduğu zorlu çalışmalar her yönden takdire şayandır” dedi.

Kavuş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi: “Gazetecilik, tarihe tanıklık etmek ve insanlığında bu tanıklığa ortak olmasını sağlamaktır. Gazetecilik, daha güzel bir dünyaya atılan adım, değişim ve dönüşüm için ilk basamaktır. Gazetecilik, iyiliğe, güzelliğe ve özlemi duyulan geleceğe inanmaktır. Kamuoyunun kendisini tanımasında, farklı seslerin kendini ifade etmesinde çok önemli bir görev üstlenen gazeteciler, bu görevi binbir güçlük içinde ve büyük fedakarlıklarla yerine getirmektedirler. Tüm bunlara karşın çoğu zaman en önemli talepleri ise mesleklerinin ve kalemlerinin onurunu koruyabilmek olmuştur. Ancak, zalimlere karşı mazlumların, emperyalizme karşı ülkesinin, darbecilere karşı milletinin çığlığı olan cesur gazetecilerin sesi her darbe sonrası biraz daha kısılmıştır. Gazeteciler Bayramı’nın 1971 darbesinin ardından alınan haklar sebebiyle ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değiştirilmesi de bu kısıtlamaların bir sonucu ve belki de bir sembolüdür. Ancak Türkiye o günleri artık çok geride bıraktı. Son 18 yılda ülkemiz hak, hukuk, özgürlükler ve  demokratikleşme alanında önemli adımlar attı. Bu adımlardan gazetecilerimiz de nasibini fazlasıyla aldı. Vatanı, milleti, hak ve haklı için doğru haber ve doğru bilgiyi rehber edinen tüm gazetecilerin yollarındaki engeller kaldırıldı. Atılan her adım insanımıza haber alma özgürlüğünde yeni ufuklar açtı. Gelinen nokta demokrasi ve özgürlükler adına gurur vericidir.

Tüm bu duygularla, gazeteci arkadaşlarımın emeklerinin karşılığını fazlasıyla alabildiği ve rahat çalışma koşullarına sahip bir ortamda çalışabilmeleri en büyük dileğimizdir. Basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, vefat eden gazetecilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

BEKTAŞ: MİLLETİN MÜŞTEREK SESİ BASININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, çalışan gazetecilerin bu anlamlı gününü kutlayarak, milletimizin müşterek sesi olan basının ve basın çalışanı gazetecilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin kamuoyunun ve vatandaşların doğru haber almasında önemli bir görevi yerine getirdiklerini dile getiren Bektaş, “Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, ülkemizin ve şehrimizin birçok sorunlarının dile getirilmesi gibi pek çok konuda en önemli görevleri yerine getirmek Çalışan Gazetecilere düşmektedir. Bu önemli görevi üstlenen şehrimizdeki ve Anadolu’daki basınımız, son yıllarda başta ekonomik olmak üzere zor günler geçiriyor. Oysa demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde basın ve basın çalışanları hür olarak görevini yerine getirmelidir. Sessizlerin sesi, kulağı ve gözü olan basınımız ve çalışan gazeteciler rahat bir ortamda görevini yerine getirebilsin ve demokrasimiz gelişsin. Kamuoyunun beklentilerini duyurabilsin” dedi.

Gazetecilerin her türlü sorunları çözülerek, özgür bir ortamda görevlerini yerine getirmeleri sağlanması gerektiğine dikkat çeken Bektaş, “Günümüzde Çalışan Gazeteciler iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkı gibi birçok haklara yeterince sahip değildir. Bunun yanında 212 sayılı yasayla kazandığı hakları ellerinden alınıyor. Her türlü baskı altında kalıyorlar. Türkiye’de halkın haber alma hakkının önündeki engellerin kaldırılması, gazetecilik mesleğinin hedef gösterilmeden, saldırıya uğramadan, tutuklanmadan yapılabilmesi için önündeki tüm engeller kaldırılarak, var olan sorunlarından kurtarılarak, özgür bir ortamda görevlerini yerine getirmek için hukuksal ve ekonomik sorunları biran önce çözüme kavuşturulmalıdır. CHP olarak her zaman basının yanında olduk, onların özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmelerini savunduk. Sorunlarının çözümü noktasında da her türlü desteği vermeye de devam edeceğiz. Çünkü basın ve çalışan gazeteciler Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.’ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını dileyerek, çalışan ve en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilerin bu anmalı günlerini kutlayarak, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

EKİCİ: GAZETECİ, ŞEHRİN VE ÜLKENİN AYNASIDIR

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, basın mensuplarının kamuoyunun vazgeçilmez bir aktörü olduğunu vurguladı.

Ekici mesajında, “10 Ocak 1961 yılında basın sektöründe çalışan gazetecilerin çalışma hakları ve basın özgürlüğü için ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak ilan edildi. Bu hareket aslında, basın hakları ve özgürlüklerine getirilen kısıtlamalara karşı bir tepki olarak gelişti. Bugün artık her kişi ve kuruluş, basının bağımsız haber verme özelliğinin demokrasinin bir gereği olduğunun bilincindedir. Basın mensupları haberleriyle, köşe yazılarıyla şehre ve Ülkeye ayna tutuyorlar. Dolayısıyla her bir basın mensubu kamuoyunun bir aktörüdür. Konyamızın çıkarları doğrultusunda sorunları dile getirmekte ve çözümü için yol gösterici olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, basın her ülkede yönetim ve halk arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Konya’nın ve Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamak adına çalışan bir İl başkanı olarak tüm içtenliğimle ifade etmek isterim ki Konya’nın geleceğine, büyüyen ve gelişen kimliğine fayda sağlayan bir meslek grubu da gazeteciliktir. Fedakârca görevini yerine getiren basın çalışanlarımız meslek etiği çerçevesinde yalnızca kamuoyuna doğru ve tarafsız bilgi vermekle kalmıyor, aynı zamanda şehrin geleceğine de yön veriyorlar. Halkı her konuda bilgilendirmek gibi önemli bir görevi yerine getirebilmek adına gece gündüz, kar kış, yağmur çamur demeden fedakâr bir çalışma örneği sergileyen başta Konyalı gazetecilerimiz olmak üzere tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

ZORLU: BASIN DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZ KOŞULUDUR

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yayınladığı mesajla kutladı.

Türk basınının her koşulda kamu yararı güderek üstüne düşen sorumlulukları yerine getirdiğini kaydeden Rektör Zorlu'nun mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Basın, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Kamuoyunun bağımsız temsilcileri olan gazetecilerimizin, halkımızın doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğünü sağlarken demokratik toplum düzenine hizmet etmeleri,  toplumsal birlik ve beraberlik ruhuna katkı sunmaları oldukça önemlidir. Gazetecilerimizin üstlendikleri bu misyon, toplumun refahı için oldukça hayatidir. Her şart ve koşulda dünya ve memleket meselelerini tarafsız bir şekilde kamuoyu ile paylaşan gazetecilerimizin, demokrasimize ve ülkemizin refahına en üst düzeyde katkı sunmaya devam edeceklerine gönülden inanıyorum.

Son bir yılda yaşadığımız pandemi sürecinin en önemli kahramanlarından biri olan basınımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Memleketimize ve insanımıza hizmet edecek doğru haberlerin peşini kovalayan, her olayda, her gelişmede sahada olan, gece gündüz demeden neredeyse her an mesleğini aşkla icra eden kardeşlerimizi gönülden kutluyorum. İyi ki varsınız.

Bu duygu ve düşüncelerle gazetecilik etik değerleri doğrultusunda ve sorumluluk bilinciyle, doğru ve tarafsız haberleri ile toplumsal bilinçlenme ve gelişmeye katkı sunan gazeteci arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Ahirete irtihal etmiş basın mensuplarımıza da Allah’tan rahmet diliyor, tüm basın çalışanlarını en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

KONUK: İLKELİ GAZETECİLERE MUHTACIZ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, iletişim araçlarının çeşitlendiği ve çoğaldığı günümüzde gazetecilerin ve gazeteciliğin öneminin azalması bir yana gazetecilerin ve gazeteciliğin daha da önemli hale geldiğini belirten 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Günümüzde iletişim çeşitlendi. Haber ve bilgiye erişim kolaylaştı, hızlandı. Toplum hayatı açısından bunun hem faydalı hem mahsurlu yönleri var. Bilgi ve haber hızlı yayılıyor, ancak manipülasyon amaçlı, kaos amaçlı yalan haberler, sansasyonel kurgu haberler de hızlı yayılıyor. Toplumsal tepkiler hızlı geçekleşiyor, kanaatler hızlı oluşuyor, hükümler hızlı veriliyor, fikirler, kanaatler çabuk şekilleniyor. Yanlış bilgi, haber dakikalar içinde zihinleri işgal ediyor, doğrunun sis perdesini yırtıp kendisini göstermesi için günler, haftalar yetmiyor. Kurumların, kişilerin, toplum kesimlerinin, şirketlerin, markaların itibarı, hakları, onurları etkileşim çılgınlığına feda edilebiliyor.  Hızlı yaşanan bu iletişim çağında yanlışların arasından doğruları parlatabilmek, gerçekleri görünür kılabilmek ve toplumu, milletimizi aydınlatmak için yegâne gücümüz ilkeli ve doğruların yanında olan gazetecilerdir. Bu açıdan günümüz dünyasında gazetecilerin sorumluluğunun üstüne bir sorumluluk daha eklenmiştir; yalan, kurgu haberler ile itibar suikastlarına sebep olan ve modern çağın medyatik virüslerine de panzehir olmak” dedi.

“Dünün dünyasında toplumu birbirinden ve hadiselerden haberdar eden gazetecilerin mesuliyetleri arasına, iletişim çağında yani bugünün her klavyenin doğru yanlış haber ürettiği, üretebildiği, gerçeklerin yanlış, yalan ve yönlendirme paylaşımlar içinden cımbızla ayıklanabildiği bir çağda yeni bir mesuliyet eklenmiştir; doğruları ve gerçekleri parlatıp görünür kılabilmek. Doğruların yanlışları hükümsüz kılması, manipülasyonlarla toplumsal savrulmalar yaşamamak için gerçeğe sadık, ilkeli gazetecilere hem muhtacız hem de  mesleğine sadık gazeteciler en büyük teminatımız” diyen Başkan Konuk, haberleriyle topluma ayna olan, yaşanan olayları, hal ve tavırları ortak bir zemine taşıyan, insanları birbirinden ve olaylardan haberdar eden gazetecilerin, toplumların gelecek inşasında da önemli bir role sahip olduğunu hatırlatarak, “devlet ve millet hayatının can damarlarını haber, araştırma, yazı ve yorumlarıyla sürekli açık tutan, damarların çift taraflı çalışmasını sağlayan gazeteciler; zor, meşakkatli, mesuliyeti yüksek ancak bir o kadar onurlu, bir o kadar kutsal bir mesleğin mensuplarıdır. Çünkü bu meslek, üstlendiği işlev itibarıyla zorluklar ve yokluklar karşısında yıkılmaz, eğilmez bir irade, hak terazisinden sapmayan bir vicdan, yüksek bir karakter gerektirir” ifadelerini kullandı.

“ZOR ŞARTLARDA ÖZVERİYLE ÇALIŞAN BASIN EMEKÇİLERİNİ KUTLUYORUZ”

Konyaspor Kulübü de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Yönetim Kurulu üyeleri adına yapılan açıklamada, “Milletin müşterek sesi olan, demokrasinin ve toplumsal bilincin oluşmasında, gelişmesinde önemli katkıları bulunan, tarafsız, hızlı ve doğru haber alma hürriyetinin en önemli halkası medya mensupları onurlu, yorucu bir mesleği icra etmektedirler. 

Medya çalışanlarımızın, bu anlamda sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar, giderek zorlaşan şartlar ve bu şartlar içinde kararlı duruşlarını bozmadan fedakârca mücadelelerine aynı şekilde devam etmeleri hiç kuşkusuz takdire şayandır. 

Gazetecilik mesleğini bilgi, birikim, araştırma, titizlik, hassasiyetle yapan, bu işe gönül veren, ömrünü adayan tüm medya mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarı diliyor, ebediyete intikal eden değerli basın mensuplarımızı rahmetle anıyor, başta spor medyasının cefakar çalışanları olmak üzere tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbi duygularımızla kutluyoruz” ifadelerine yer verildi.

YİĞİT: BASININ BAĞIMSIZLIĞI SAĞLANMALI

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, basının ve basın çalışanları gazetecilerin bağımsızlığının sağlanması gerektiğini söyledi.

Yiğit, mesajında şunları ifade etti:

“Bugün çalışan gazetecilere önemli ekonomik ve toplumsal olanaklar tanıyan 212 Sayılı Yasa’nın kabulünün 60. yıl dönümü. Ne yazık ki, basın emekçileri 60 yıl öncesinden bile daha güç koşullarda görev yapmaktadır. Hayatı en objektif detayları ile yakalamaya çalışan siz değerli basın mensupları, en zor anlarda korkusuzca deklanşörün tetiğine asılan da sizlersiniz. Bazen savaşın ortasında bazen bir feryadın arasında, bazen mutluluğun yansıdığı karelerde.  Medyanın objektif esaslar çerçevesinde, eleştiri özgürlüğü yoluyla toplumsal denetim işlevini yerine getirmesi, doğruya ve toplumsal yarara ulaşma hedefinin bir parçasıdır. Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir. Oysa bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Demokrasi, insan hakları yara almış ve basın özgürlüğünden söz etmek giderek imkansız hale gelmiştir. Her ne kadar Türk basınının özgürlüğü, kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskısı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Dileğimiz Basının bütün sorunlarının çözümüyle birlikte, bağımsız bir şekilde görevlerini yerine getirmelerinin sağlanmasıdır. Ekonomik anlamdaki sorunlarının çözüme kavuşturulmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz.”

AKTA: TÜM GAZETECİLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

10 Ocak Çalışan Gazetecileri Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Konya Ülkü Ocakları Başkanı Yusuf Kasım Akta, "Doğru, dürüst ve ilkeli haberciliğe imza atan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Akta, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyuna haber ve bilgi akışını zamanında ve tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunlara ayna tutmak kısık seslerin sesini kitlelere duyurmak için gece gündüz demeden, zaman zaman çok zor şartlar altında çalışan cefakâr, fedakâr gazetecilerimiz dünyanın en önemli mesleklerinden birini icra etmektedirler.

Toplumsal bilinci ve kamu yararını gözeterek, emek veren; uzun çalışma saatlerini ve zorlu çalışma koşullarını önemsemeden basın yayın kuruluşlarında fedakârca çalışarak, gelişmeleri halkımızla paylaşma yolunda emek harcayan, özellikle şehrimizin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişiminin tanıtılmasında ve millet için kalem oynatan aktif olarak görev alan tüm basın mensuplarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.”

KAĞNICIOĞLU: DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNDE BASININ PAYI BÜYÜK

Konya Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı yazı açıklamada, basının demokratik gelişmede payının büyük olduğunu belirterek, gazetecilerin gününü kutladı.

Kağnıcıoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında şunları dile getirdi:

“Basının ülkemizin demokratik gelişimine katkıları büyüktür. Toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında en etkili araçlardan biri olan gazetecilik doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata saygı gibi değerleri içinde barındıran müstesna ve onurlu bir meslektir. Mesleğine gönül veren ve zor şartlar altında mesleğini yerine getiren tüm basın mensubu arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, odamıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı