Zeynep bebek kararını Danıştay bozdu

Zeynep bebek kararını Danıştay bozdu

Konya’da doğumhanedeki ısıtıcı nedeniyle yanan Zeynep bebek için verilen kovuşturmanın men kararı, Danıştay tarafından bozuldu. Bu kararla olayla ilgisi olduğu iddia edilen doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılabilecek

22 Ağustos 2019 - 13:19

Özlem ve Abdullah Ergun çiftinin 3. çocukları Zeynep, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde dünyaya geldiği sırada, doğumhanedeki ısıtıcı nedeniyle ağır yaralanarak yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. 18 gün yaşam mücadelesi veren ve hayata tutunan Zeynep bebeğin ailesi, sorumlu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi F.C.E. ve hastane hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından kurulan soruşturma kurulu tarafından kovuşturma kararı çıkarıldı. Çıkan sonuçla yıkılan Ergun ailesi, avukatları Mustafa Aydın ile birlikte yargılama için Danıştay’a başvurdu. 

DOKTORA VE HASTANEYE DAVA AÇILACAK

Ailenin itirazının ardından incelenen kovuşturma men kararı, Danıştay tarafından bozularak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi F.C.E. ve sorumluların yargılanmasına izin verildi. Danıştay tarafından verilen kararın ardından idari ve ceza davası açılacağını dile getiren ailenin avukatı Mustafa Aydın, “Müvekkilim Zeynep bebeğin, doğumun ardından üniversite hastanesinde yakılmasından dolayı savcılığa suç durusunda bulunmuştuk. Maalesef üniversite tarafından soruşturma izni verilmemişti. Bu kovuşturma izni verilmemesi kararına itirazımız neticesinde Danıştay tarafından bu karar kaldırılarak, gerekli sorumlular tarafına ceza davası açılmasına karar verildi. Bu aşamadan sonra bu olayın sorumluları ceza mahkemesinde yargılanacak hem de idari mahkemesinde açacağımız dava ile haklarında tazminat davası açarak bir nebze de olsa müvekkilim ve ailesinin mağduriyetini gidereceğiz” dedi. 

“BEKLEDİĞİMİZ KARAR GELDİ”

Danıştay tarafından bozulan kararda doktor ihmali nedeniyle ‘taksirle yaralama’ suçundan yargılama izninin verilmesi ardından, kızının çektiği acıların karşılık bulacağını ifade eden baba Abdullah Ergun, “Soruşturma sonunda, meni mahkemenin Danıştay kararıyla bozulmasıyla artık dava açabileceğiz. Çok şükür ki uzun bir süreden sonra beklediğimiz karar geldi. İnşallah bundan sonra bu işin peşini bırakmayacağız. Sorumlulara, hastaneye gerekli davaları açacağız. Kızımızın çektiği acıların hesabını bir bir verecekler inşallah. Uzman doktorlar bu izlerin geçme ihtimalinin olmadığını söyledi. Bunun neticesinde sorumlu doktorun kızımıza verdiği tahribattan dolayı gereken cezayı fazlasıyla çekmesini ve olayın üstünün ört bas edilmemesini istiyoruz. Evladımız 18 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi. Bizim durumumuzda olan hasta yakınlarının da bir nebze de olsa yol göstericisi olmak istiyoruz. Türk yargısına güveniyoruz, inşallah yargı tecelli edecektir” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay 1 Haziran 2018 tarihinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesinde meydana gelmişti. İddialara göre o tarihte 3. çocuğunu doğuran Özlem Ergun’un dünyaya getirdiği kız bebeğin doktor talimatı ile konulan ısıtıcı nedeni ile vücudunun bazı bölgelerinde 3. dereceye yakın yanıklar oluşmuş aile doktor ve sorumlular hakkında şikayetçi olmuştu.  

Zafer SAMANCI - HABERTÜRK

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadir Şeker davasında olayın seyrini değiştiren ifade
Kadir Şeker davasında olayın seyrini değiştiren ifade
Öğretmene hakaret eden veliye ceza
Öğretmene hakaret eden veliye ceza
sanalbasin.com üyesidir