Yunaklı profesörden yeni anneler için önemli buluş

Yunaklı profesörden yeni anneler için önemli buluş

Çukurove Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak bilime hizmet eden Yunaklı Prof. Dr. Osman Demirhan doğum sonrası depresyonun tedavisi için yeni bulgular elde etti

14 Ağustos 2019 - 23:40

Konya Yunak’lı bilim adamı Prof. Dr. Osman Demirhan, şimdiye kadar tıpta nedeni bilinmeyen ve halk arasında albasması depresyon olarak bilinen hastalığın öyküsüne yönelik yeni bulguları ortaya çıkardı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Osman Demirhan’ın keşfi, uzun incelemelerin ardından önde gelen bilim dergilerinden “Medical and Clinical Archives”de yayımlandı. Prof. Dr. Osman Demirhan’ın Başkanlığı’ndaki Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki araştırmacılar, halk arasında “albasması” olarak bilinen ve doğumdan sonra bazı annelerde görülen tıpta nedeni bilinmeyen “Postnatal depresyon” olarak ifade edilen psikotik depresyon hastalığının öyküsünü araştırdı.

Doğumdan sonra psikotik depresyon geçiren ve geçirmeyen anneleri inceleyen araştırmacılar, bu kişilerdeki hastalığın ortaya çıkmasının esas nedeninin  gebelik esnasında anneye geçen bebeğin kök hücrelerinin annenin beynine geçtiğini, burada sinir hücrelerine dönüştüklerini, bazı fetal hücrelerin annenin sinir ağlarındaki yanlış ve uygunsuz yerlere yerleşerek, annenin normal sinirsel iletişiminin bozulmasına ve bunun sonucunda da psikotik depresif davranışların geliştiğini  belirledi.

Laboratuar ortamında doğum sonrası depresif psikotik davranış gösteren 32 annenin kanında kantitatif olarak bebeğin kök hücrelerini tespit eden araştırmacılar, hasta ve kontrol grubunu karşılaştırdıklarında, hastalık geçiren annelerde bulunan fetal mikrokimerik hücrelerin annenin beynine ve diğer tüm organlarına geçtiğini tespit ederek, anne beynine yerleşen bu fetal mikrokimerik kök hücrelerin anne beynindeki sinirsel devreleri etkileyebildiklerini keşfetti.

“Medical and Clinical Archives” bilimsel dergide yeni yayınlanan “Effect of fetal microchimericcells  on the development of Postnatal depression” isimli çalışmaları hakkında  bilgi veren araştırmacılardan Profesör Osman Demirhan, doğum sonrası ilk birinci yılda bir annede genellikle çoğu vakada ilk altı ayda görülen hafif şiddetli psikotik depresif hastalığının “Postnatal Depression” olduğunu belirtti.

Hastalığın sıklığını genellikle, yüzde 10 ile yüzde 15 arasında olduğu belirten Demirhan, bütün kadınların  bu duygusal değişimler için potansiyel aday olduğunun altını çizdi. Hastalığın sebebinin  tam olarak bilinmediğini vurgulayan Demirhan, “Doğum sonrası dönemde ve hamilelik sırasında, endişeli veya depresyonda olan kadınların yanı sıra, zihinsel bir hastalık öyküsü olan veya doğum sonrası psikiyatrik bozukluğu öyküsü olanlar, doğum sırasında sorunları olan ya da eşzamanlı kişisel sosyal stresleri olan kadınlar yüksek risk altında olabilir. Düşük sosyo-ekonomik durum, eşin alışkanlıkları, alkolizm, eğitimsizlik, evlilik çatışması, destekleyici olmayan eş ve doğum öncesi depresyon, stresli yaşam olayları veya yakın eş ve yaşam olayları şiddetleri gibi psikolojik faktörlerin hepsi hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir” dedi.

Depresyonun, düşük ve orta gelirli ülkelerde daha yüksek olduğu anımsatan Demirhan, "Asyalı kadınlar arasında depresyon sıklığı, doğumdan sonra kadınların yüzde 23,7’si ilk 6 haftada, yüzde 16,5’i ilk 3 ayda ve yüzde 17.42’si de ilk 6 ayda oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
sanalbasin.com üyesidir