Yeşilay’dan Seydişehir’de bağımlılıklara karşı eğitim

Yeşilay'dan Seydişehir'de bağımlılıklara karşı eğitim

Yeşilay Konya Şubesi, bağımlılıklarla mücadele çalışmaları kapsamında Seydişehir'de veli ve çocuklara yönelik program düzenledi

23 Ağustos 2019 - 11:51

2018-2019 eğitim öğretim yılında okullarda bağımlılık eğitimi veren ve çeşitli projeler uygulayan Yeşilay Konya Şubesi, eğitimlerine yaz tatilinde de devam etti.

Seydişehir ilçesinde velilere ve çocuklara Yeşilay Konya Şubesi Sorumlusu Gamze Yekebaşlı tarafından Teknoloji Bağımlılığı eğitimi verildi. Çocuklarla oyunlar oynanan eğitim sonunda Yeşilay materyalleri dağıtıldı.

Yeşilay Konya Şubesi Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, teknoloji bağımlılığının önemini vurgulayarak, “Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır” dedi.

Anne ve babalara teknoloji bağımlılığını kontrol altına alma tavsiyesinde bulunan Dr. Büyükhelvacıgil, “Türkiye Yeşilay Cemiyeti uzman psikologların  tavsiyesi, 2 yaşından küçük çocukların internet, TV ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yılında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman ayrılmalıdır. Sonraki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir” diye konuştu.

BÜYÜKHELVACIGİL’DEN ANNE BABALARA UYARI

Teknoloji bağımlılığından çocuklarını korumak isteyen anne ve babalara uyarılarda bulunan Dr. Büyükhelvacıgil, şunları söyledi:

“Çocuklarınızı arkadaşları ile doğal yollardan görüşmeleri için yönlendirin, akran grupları içerisinde sosyalleşmesini sağlayın. Çocuklarınızı yetenek ve ilgi alanlarına uygun spor dallarına yönlendirin. Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini destekleyin, onları bir araya getirecek aktivite planlayın. Çocuğunuzun bilgisayar kullanımını kontrol edin ve sanal ortamdaki arkadaşlarını tanıyın. Bilgisayarlarınızda güvenli internet uygulamalarının olmasına özen gösterin. Uzun süreli bilgisayar kullanan çocuğunuzu engelleyemiyorsanız mutlaka uzman yardımı alınmalı.”

KONYA OLAY

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'de il başkanlığını Barış Bektaş kazandı
CHP'de il başkanlığını Barış Bektaş kazandı
Diyanet'ten ucuz alışveriş önerileri
Diyanet'ten ucuz alışveriş önerileri
sanalbasin.com üyesidir