Kurbana para yok, tatile para çok !..
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

Kurbana para yok, tatile para çok !..

20 Ağustos 2018 - 17:09

Bayram yazıları genellikle güzellikleri, barışı ve kardeşiliği yansıtan mesajları içerir.. 
Her bayramın kendine göre tatlı bir tarafı var.

Zor şartlar altında da bir bayramı kucaklıyor olsakda, yine de bizim için bayram bayramdır.
Bayramlarda genelde "nerede o eski bayramlar" diye kelimelerle başlayan yazıları bu sütunlarda çok yazdık durduk.

Hep eskileri anlattık, anılarla avunduk. Çocukluğumuzun bayramlarını anlata anlata bitiremedik. Ama o bayramlar geride kaldı. Maziyi anlatmakla, o muhteşem bayramları geri getiremeyeceğimize göre, artık bugüne bakmalıyız ve bu günü yazmalıyız.

Bugün insanlarımız  bayramları tatil yörelerinde geçiriyorlar.  Bu bayramda aynısı olacağı kesin. Millet ve ülke olarak gerçekten zor hemde çok zor bir süreçten geçiyor olsak da, bu bayramda da tatil yerlerinde, yine yer bulmak mümkün olmayacak. 

Millet borç ödemeye, yanında çalıştırdığı işçisine para vermeye gelince dövizin yükselmesindeki mağdurları oynarken, bayramdaki "tatil kaçamağına nasıl parayı buluyor ?" diye sormak gerekmez mi?. 

İşte böyle bir durumda bile insanlar yine gidecekler, yine gidecekler. Yani "kurbana para yok, ama tatile para çok" hesabı, uzun bir bayram süreci, onlara uzunca bir tatil olacak.

Ondan sonrada o muhteremler gelecek, senden benden fazla müslümanlıktan ahkam kesecek, namazına gitmedikleri cumayı mesajla kutlayacak..

Geçin orayı bir sahtekarlar.

Anlayacağınız, şairin; "Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime" dediği gibi işte bir bayram olsada, yine Anadolunun saf insanı borç-dert bulup buşuracak, "çoluk çocuğumun boynu bükük kalmasın" diye kurbanını kesecek, bunu kurban kesemeyen  çevresindeki fakir-fukara, garip guraba ile paylaşacak ve bayramı, bayram gibi kutlayacak..

Allah bizleri sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlara kavuşturması dileği ile kurban bayramınızı en derin saygı ve sevgilerimle kutluyorum..
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir