Konya deprem gibi bir faciayı Zümrüt'le yaşadı
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

Konya deprem gibi bir faciayı Zümrüt'le yaşadı

02 Şubat 2020 - 00:01 - Güncelleme: 02 Şubat 2020 - 00:33
Reklam

2 Şubat 2004 Kurban bayramının 2. günüydü. 

Akşam saatleri Konya’da büyük bir gürültü ile gökyüzü tozduman olmuştu. 

Bayram ziyareti için olay yerine yakın olan dayımlardaydık. Hemen atladım gittim. 

Aman Allahım.. 

Koskoca bina olduğu yere çökmüştü. 

Ortalıkta bir can pazarı vardı. Enkazın üzerinde insanlar adeta elleri ile kuyu kazarak, enkaz altındaki canlara ulaşmaya çalışıyordu. 

O zaman Sabah Gazetesi Konya temsilcisiydim.
Hemen Istanbul’u aradım ama bayram dolayısıyla yurt haberleri servisinde kimse yoktu. 

Allah rahmet eylesin bir kaç yıl önce hakkın rahmetine kavuşan yurt haberleri müdürü Aydın Şentürk’ü aradım. 11 katlı apartmanın çöktüğünü ve enkaz altında 100’ün üzerinde insanın bulunduğunu söyledim. 

Telefonu kapatır kapatmaz önce Ankara matbaa aradı, taşra baskısını durdurduklarını, fotoğraf yetiştirip yetiştiremeyeceğimi sordular. 

Bir hafta kadar önce İstanbul’da Mustek marka minik bir dijital fotoğraf makinesi almıştım. Çektiğim resimleri hemen büroya gidip gazeteye geçtim. 

Zaten ertesi gün gazetelerin taşra baskısında sadece ve sadece Sabah Gazetesi’nin haberi vardı.

O haberde benim haberdi ve birinci sayfanın tamamı Zümrüt faciasını kaplıyordu.

Ardından ATV’den aradılar. Beni canlı yayına bağlayacaklardı. Radyolara çok bağlandım ama hayatımda ilk defa bir TV’ye canlı bağlanıyordum.

Koşarak karşı köşedeki Paşam Pastanesi’ne gittim. 

Rica edip ATV’yi açtırdım. Bir kaç dakika sonra da canlı yayına bağlanarak olayı anlattım. 

O arada Ankara ATV’den canlı yayın ekibi ile yine gazeteden hem Ankara’dan ve Antalya’dan birer ekibin yola çıktığı haberini aldım.

Arabamı tam 9 gün 9 gece boyunca ev ve büro gibi kullandığımız Zümrüt Apartmanının tam karşısındaki Bulut Sitesi’nin önüne park edip Sabah ve ATV olarak toplam 10 kişilik bir ekiple Zümrüt faciasını 9 gün 9 gece adım adım izledik.

Enkazdan çıkan cansız bedenlerle üzülüp, kahrolduk. Enkazdan çıkan canlı bedenleri görünce de sevinç çığlıkları atıp, mutlu olduk. 

Kısacası deprem gibi facia sonunda 92 beden toprakla buluşurken, 30 kişi de yeniden hayata “merhaba” demenin  mutluluğunu yaşamıştı. 

Konya’da 16 yıl önce bugün yaşanan deprem gibi bir faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kurtulanlara da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Bu vatan için “Allah bu millete yeniden bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı göstermesin”  diye dua ettiğimiz gibi “Allah bizlere bu ve bunun gibi felaketleri bir daha yaşatmasın” diyoruz..

****

Facia ile ilgili 2 Şubat 2004 tarihli SABAH Gazetesi'ndeki ilk haberinin linki; http://arsiv.sabah.com.tr/2004/02/03/gnd101.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir